Hakkımızda

Özel Piri Reis Okulları, Orion Eğitim Vakfı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'nca 8 yıllık zorunlu eğitim yasasının yürürlüğe konması sonrası başta Saint Joseph Fransız Lisesi olmak üzere, tüm liselere alt yapı oluşturmak amacı ile kurulmuştur.

Orion Eğitim Vakfı kurucuları İclâl Kardıçalı, Esat Kardıçalı, Lucien Arkas, Ahmet Tükel, Jak Kaya, Frère Pierre Caporal, Yann de Lansalut, Hasan Denizkurdu, Hervé Giraud ve Selim Bonfil'dir. 2009 yılında Zerrin İnanç, 2013 yılında Ayşe Güldem Cerit, Çağlayan Kökkılınç, Mehmet Öcal Özbilgin, Neslihan Aksoy, Fevzi Demir,, Deniz Sipahi ve Aybars Kendir davet edilerek Vakıf Mütevellisi'ne katılmışlardır.

Vakfın amacı Atatürk ilkeleri doğrultusunda Türk Gençliği'ne eğitim alanında hizmet vermektir. Okullarımız, anasınıfından başlayan yoğun bir Fransızca eğitiminin yanı sıra ikinci bir yabancı dil öğrenimine de önem vermekte ve anaokulundan başlayarak İngilizce de öğretilmektedir. Dil öğreniminin yanı sıra, ana ders programları doğrultusunda çağdaş bir eğitim vermek hedefimizdir. Amaç sadece bilgi aktarımı değil, iyi insan; okumayı seven, akılcı, bilgili, bilinçli, yaratıcı, duygusal zekâsı gelişmiş, araştıran ve analiz yetisine sahip, kendisi ile barışık bireyler yetiştirmektir. Okullarımızda özellikle yabancı dil öğretiminde dilin kültürü ve yaratılan doğal ortamlarda sunumu önem taşımaktadır. Öğrencilerimizin, eğitim ve öğretimlerinde aktif ve öğrenci merkezli bir yaklaşımla, araştırma, yorumlama, paylaşma, yaratıcılık ve sorumluluk duygularının geliştirilmesi hedeflenmektedir. Eğitim kadromuz Vakıf tarafından düzenlenen değişik formasyonlar ile kendini sürekli yenilemekte, güncelleştirmekte ve hedeflere ulaşmayı sağlamaktadır.

Öğrencilerimizin hem sosyal, hem bilgi düzeylerini geliştirmek için, ders saatleri dışında değişik sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler önemsenmektedir.

Orion Eğitim Vakfı imkânları doğrultusunda akademik yönden başarılı ve sanat veya sporda yetenekli öğrencilerine kısmi burs vermektedir. Ayrıca, yine imkânlar doğrultusunda İzmir ve yakın çevresinden öğrencileri katıldığı çeşitli edebiyat, resim, müzik yarışmalarını ve spor etkinliklerini düzenlemekte veya düzenlenmesine destek olmaktadır. Vakfın AB ülkelerindeki okullarla ortak projeler yapma ve "Yaşam Boyunca Eğitim" inancına uygun olarak yetişkinlere yönelik kurslar düzenleme projeleri sürmektedir.

Tarihçe

Özel Piri Reis Okulları, Milli Eğitim Bakanlığı'nca 8 yıllık zorunlu eğitim yasasının yürürlüğe konması sonrası başta Saint Joseph Fransız Lisesi olmak üzere, tüm liselere alt yapı oluşturmak amacı ile Orion Eğitim Vakfı tarafından kurulmuştur.

Orion Eğitim Vakfı kurucuları: İclâl Kardıçalı, Esat Kardıçalı, Lucien Arkas, Ahmet Tükel, Jak Kaya, Frère Pierre Caporal, Yann de Lansalut, Hasan Denizkurdu, Hervé Giraud ve Selim Bonfil’dir. 2009 yılında Zerrin İnanç, 2013 yılında Ayşe Güldem Cerit, Çağlayan Kökkılınç, Mehmet Öcal Özbilgin, Neslihan Aksoy, Fevzi Demir, Gülin Örgev, Deniz Sipahi ve Aybars Kendir davet edilerek Vakıf Mütevellisine katılmışlardır.

Vakfın amacı Atatürk ilkeleri doğrultusunda Türk Gençliğine eğitim alanında hizmet vermektir. Okullarımız, anasınıfından başlayan Fransızca ile yoğun bir Fransızca eğitiminin yanı sıra ikinci bir yabancı dil öğrenimine de önem vermekte ve anaokulundan başlayarak İngilizce de öğretilmektedir.Dil öğreniminin yanı sıra, ana ders programları doğrultusunda çağdaş bir eğitim vermek hedefimizdir. Amaç sadece bilgi aktarımı değil, iyi insan; okumayı seven, akılcı, bilgili, bilinçli, yaratıcı, duygusal zekâsı gelişmiş, araştıran ve analiz yetisine sahip, kendisi ile barışık bireyler yetiştirmektir.Okullarımızda özellikle yabancı dil öğretiminde dilin kültürü ve yaratılan doğal ortamlarda sunumu önem taşımaktadır. Öğrencilerimizin, eğitim ve öğretimlerinde aktif ve öğrenci merkezli bir yaklaşımla, araştırma, yorumlama, paylaşma, yaratıcılık ve sorumluluk duygularının geliştirilmesi hedeflenmektedir. Eğitim kadromuz Vakıf tarafından düzenlenen değişik formasyonlar ile kendini sürekli yenilemekte, güncelleştirmekte ve hedeflere ulaşmayı sağlamaktadır.

Öğrencilerimizin hem sosyal, hem bilgi düzeylerini geliştirmek için, ders saatleri dışında değişik sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler önemsenmektedir.

Orion Eğitim Vakfı imkânları doğrultusunda akademik yönden başarılı ve sanat veya sporda yetenekli öğrencilerine kısmi burs vermektedir.Ayrıca, yine imkânlar doğrultusunda İzmir ve yakın çevresinden öğrencileri katıldığı çeşitli edebiyat, resim, müzik yarışmalarını ve spor etkinliklerini düzenlemekte veya düzenlenmesine destek olmaktadır. Vakfın AB ülkelerindeki okullarla ortak projeler yapma ve Yaşam Boyunca Eğitim inancına uygun olarak yetişkinlere yönelik kurslar düzenleme projeleri sürmektedir.

Kurucu Mütevelli Heyeti

 • Selim Bonfil
 • Fr. Pierre Caporal
 • Yann de Lansalut
 • Esat Kardıçalı
 • İclal Kardıçalı
 • Jak Kaya
 • Lucien Arkas
 • Hasan Denizkurdu
 • Ahmet Tükel
 • Hervé Giraud (Fotoğrafta bulunmamakta.)

Yönetim Kurulu

 • Selim Bonfil 
 • Hasan Denizkurdu
 • Lucien Arkas
 • Zerrin İnanç
 • Deniz Sipahi
 • Ahmet Tükel

Orion Eğitim Vakfı İletişim

Adres: Dr. Mustafa Enver Bey Cad. No: 36/2 Alsancak/İZMİR
Telefon: 0232 489 8902
Faks: 0232 489 0178
E-Posta: info@orionegitimvakfi.org.tr

 

Mütevelli Heyeti

Ayaktakiler  (Soldan Sağa)     Oturanlar (Soldan Sağa)
Çağlayan Kökkılınç     Frère Caporal
Esat Kardıçalı     İclal Kardıçalı
Fevzi Demir     Zerrin İnanç
Ahmet Tükel     Ayşe Güldem Cerit
Hasan Denizkurdu      
Lucien Arkas      
Aybars Kendir      
Jak Kaya      
Mehmet Öcal Özbilgin      
Selim Bonfil      
       


Fotoğrafta Bulunmayanlar:

Hervé Giraud
Elizabeth Maire
Yann de Lansalut
Neslihan Aksoy
Deniz Sipahi

Okul MüdürüÇağdaş DEĞİRMENCİOĞLU

Okul Müdürü

Kurumsal İletişim

Beliz İNANÇ
Kurumsal İletişim Sorumlusu

Anaokulu Müdür Yardımcısı

Özlem GÜNCAN

Anaokulu Müdür Yardımcısı

İlkokul Müdür Yardımcısı

Senem Denizli

İlkokul Müdür Yardımcısı

Ortaokul Müdür Yardımcısı

Duygu Öner

Ortaokul Müdür Yardımcısı

Fransızca Öğretmenleri

Aylin Ülker

Fransızca Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm:
İzmir 9 eylül üniversitesi
Fransızca öğretmenliği

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar:
Atatürk Lisesi staj
Buca Anadolu lisesi staj

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl:2015

Isabelle Porcherot

Fransızca Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Université de Jean Monet (Saint Etienne )

Yüksek Lisans (Doktora) Durumu-Alanı: Licence d’anglais, Maîtrise FLE ( Français Langue Etrangère)  

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: CİLEC ( Université de Jean Monet 1996/1998), Saint Joseph lisesi ( İzmir) 1998/2000

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2000

 

Deniz Avcı Süzen

Fransızca Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Dokuz Eylül Üniversitesi  Fransızca Öğretmenliği 

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2003

Özlem Güncan

Fransızca Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi – Fransızca Öğretmenliği

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2008

Catherine Cayré

Fransızca Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Université de Lettres et Sciences Humaines Montpellier III : Linguistique Contemporaine,Histoire de la Grammaire/, Littérature Française/, Didactique du Français Langue Etrangère

Yüksek Lisans (Doktora) Durumu-Alanı: Diplomes d’Etudes Approfondies en Sciences du Langage DEA Bac +6 - Doctorat en cours, sujet déposé au fichier central des thèses à la Sorbonne: Didactique du FLE

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Agence Universitaire de la Francophonie (Québec) - Université Paul Valéry de Montpellier - Lycée Sainte pulchérie , İstanbul -  Lycée Saint-Joseph, İzmir - Athénée français de Tokyo - Ministère des Affaires Etrangères Japonais - Idrac, Montpellier -Dell computer Europe du sud, Montpellier - Alphabétisation en milieu migrant .Montpellier

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2006

Meltem Şimşek

Fransızca Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Dokuz Eylül Üniversitesi - Fransızca Öğretmenliği

Yüksek Lisans (Doktora) Durumu-Alanı: Fransız Dili ve Eğitimi, İngilizce Mütercim-Tercümanlık (özel öğrenci)

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Ankara Tevfik Fikret İ.Ö.O

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2006

Fidan Topaslan

Fransızca Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Université de Lettres et Sciences Humaines NancyII, Sciences du Langage

Yüksek Lisans (Doktora) Durumu-Alanı: Master Sciences Humaines et Sociales, Mention Sciences du Langage et Didactique, Spécialité Ingénierie en Didactique des Langues

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: enseignement du FLE au sein de l'AEFTI à Nancy, de l' ALAJI ainsi qu'à Ark en Ciel à Vandoeuvre - Agent Contractuel à l'ISAM-IAE et à l'IPAG de l'Université de Lorraine - Conseillère au CLYC (Centre de Langue Yves Châlon) à l'Université de Nancy II 

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2012

 • «Geri  
 • 1

İngilizce Öğretmenleri

Duygu Öner

İngilizce Bölüm Başkanı

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Ege Üniversitesi-İngiliz Dili ve Edebiyatı

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Özel Fatih Koleji Mesir İlköğretim Okulu-Manisa

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2008

Steven Ross Mills

İngilizce Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: London Teacher College - English Teacher, The Open University London - Business Studies

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: London English Academy, Izmir UKLA Academy 

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2013
 

Çağla Kınay

İngilizce Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Ankara  Üniversitesi-Amerikan Kültürü ve Edebiyatı

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Ödemiş Odtü Geliştirme Vakfı Okulları Özel  Türk Koleji

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2013

Macide Selten

İngilizce Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Çağfen Dershanesi (2007-2008), Kocaeli Bahçeşehir Koleji (2008-2010), İzmir Özel Türk Koleji (2010-2014)

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2014

 • «Geri  
 • 1

Branş Öğretmenleri

Yusuf Varlı

Türkçe Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Celal Bayar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (Bölüm 3. Lüğü)

Yüksek Lisans (Doktora) Durumu-Alanı: Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Anabilim Dalı (Master – Doktora)

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Özel İltek Dershanesi, Ulusoy Dershanesi, MEB Osman Kibar İlköğretim Okulu, Takev Okulları

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2009

Zuhal Özakman

Türkçe Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Gazi Eğitim Enstitüsü - Türkçe

Yüksek Lisans (Doktora) Durumu-Alanı: AÖF Lisans tamamlama Türkçe

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: ODTÜ GV Özel İ.O., Milli Piyango Anadolu Lisesi, Akşemsettin İİ.O., 60. Yıl İ.O., Çankırı Lisesi
 
Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2010

Gülcan Karaçur

Türkçe Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Ege Üniversitesi  - Türk Dili ve Edebiyatı

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Başarı Dershanesi, Elit Dershanesi

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2013

Nilsun Akdoğan

Matematik Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: D.E.Ü.Buca Eğitim Fakültesi- Matematik Bölümü

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Özel Çözüm Dershanesi, Özel İlke Dershaneleri, Özel Bilge Dershanesi, Bağyurdu Kazım Dirik  İlköğretim Okulu

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2000

Seden Kağıtçıoğlu

Matematik Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: İzmir Saint Joseph Lisesi 1991-1998, 9 Eylül Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü (1998-2002)

Yüksek Lisans (Doktora) Durumu-Alanı: 9 Eylül Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eğitim Yönetimi ve Deneticiliği Yüksek Lisans Programı (2002-2004) 

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Güzelbahçe Piri Reis İ.Ö.O (2000-2001), İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi (2001-2003)

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: Karşıyaka Piri Reis İ.Ö.O - 2003-…

Hasan Telli

Matematik Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Celal Bayar Üniversitesi Matematik Bölümü 
 
Yüksek Lisans (Doktora) Durumu-Alanı: Celal Bayar Üniversitesi Tezsiz Yüksek Lisans

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Karşıyaka Gelecek Dershanesi, Final Dergisi Dershaneleri, Fen Bilimleri Dershanesi

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2014

Harun Gürsoy

Matematik Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü (Uygulamalı Matematik)

Yüksek Lisans (Doktora) Durumu-Alanı: Adnan Menderes Üniversitesi Tezsiz Yüksek Lisans

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Özel Küçükyalı Etüt Eğitim Merkezi, Final Dergisi Dershaneleri Çankaya Şubesi

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2014

Canan İpek

Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Süleyman  Demirel Üniversitesi – Sosyal Bilgiler Öğretmenliği

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: PETKİM Latife Hanım İlköğretim Okulu, Özel İzmir Anadolu Dershanesi, Koyundere İlköğretim Okulu, Özgün Dershanesi, Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2009

Ejder Akhanca

Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi-Tarih, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi-Tezsiz Yüksek Lisans (Pedagojik Formasyon)

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Elit Dershanesi, Kent Koleji

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2014

Oya Adıgüzel Erkan

Fen ve Teknoloji Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: İstanbul Fatih Üniversitesi İngilizce Kimya, Ege Üniversitesi Öğretmenlik Formasyonu

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: İstanbul Gözen Yabancı Dil Eğitim Merkezi, Karabağlar Hatice Hanım İlköğretim Okulu

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2004

Neşe Görsem

Fen Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Orta Doğu Teknik Üniversitesi-Eğitim Fakültesi - Fizik Öğretmenliği 

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: 7 yıl bir özel okulunun ilköğretim ve lise kısmında öğretmen ve bölüm başkan yardımcısı / koordinatör olarak görev yapması yanısıra 2006 yılında TRT 3 İzmir Televizyonu'nda "Eğlenerek Öğreniyoruz" çocuk proğramına danışmanlık yaptı. 

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2010

Pınar Akkan

Fen ve Teknoloji Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik/ Sınıf Öğretmenliği Formasyonu

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: 13 yıl Özel Çakabey Okulları Fen ve Teknoloji Öğretmenliği

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl:  2014

Zeynep Yağızkurt

Görsel Sanatlar Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Gazi Üniversitesi-Resim Bölümü

Yüksek Lisans (Doktora) Durumu-Alanı: ABD de Branşı ile ilgili seminerlere katılmıştır.

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Antalya Koleji-Özel Piri Reis İ.Ö.O devam etmektedir.

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2002

Reinhilde Lingier Özbilgin

Görsel Sanatlar ve Tasarım ve Teknoloji Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Hoge school voor Wetenschap en Kunst , Gent, Belçika Görsel Sanatlar

Yüksek Lisans (Doktora) Durumu-Alanı: Master Görsel Sanatlar -  Baskı Sanatı

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Burgerschool, Roeselare, Belçika (1997-98),  Sint-Vincentiusinstituut, Torhout, Belçika (1997-98), SEV İzmir (1998-1999)

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 1999

Ekim İlgen

Müzik Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmeni Ana 
Bilim Dalı

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Özel Güz Güzelsanatlar Kursu (Müdür), Kemalpaşa Ümran Baradan Anadolu Güzelsanatlar Lisesi (Piyano Öğretmenliği), Özel Güzelbahçe Piri Reis İlköğretim Okulu (Müzik Öğretmeni)

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2007

Jennifer Karahan

Müzik Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Université Charles de Gaulle Lille III Musicologie

Yüksek Lisans (Doktora) Durumu-Alanı: Master Ethnomusicologie

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Saint Joseph 1999-2004

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 1999

Onur Uzunoğlu

Beden Eğitimi Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Ege Üniversitesi

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2007

Nazife Özdemir

Beden Eğitimi Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Celal Bayar Üniversitesi

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Avni Akyol Lisesi, Mev Koleji

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2014

Zeynep Gökçetin

Dans Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: 

Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Rekreasyon Bölümü

Adnan Mederes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretmenlik Formasyonu

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2007

Suzan Karakuzu

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: 26 yıl Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda çalıştı. 

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2014

Güray Kera

Satranç Antrenörü

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Türkiye Satranç Federasyonu 2, Kademe Satranç Antrenörü

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Karşıyaka Satranç Merkezi, Pusula Dershanesi, Güzeltepe Spor Kulübü, Çakabey Koleji

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2010

Gökhan Yüksel

Bilgisayar Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Ege Üniversitesi - Bilgisayar Öğretmenliği

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Özel Piri Reis Okulları

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2013

 • «Geri  
 • 1
 • 2
 • 3

Sınıf Öğretmenleri

Övgü Uzunoğlu

Sınıf Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Özel Fatih İlköğretim Okulu

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2008

Senem Denizli

Sınıf Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü

Yüksek Lisans (Doktora) Durumu-Alanı: Eğitim Programları ve Öğretim Yüksek Lisans Programı (Özel Öğrenci)

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Özel Güzelbahçe Piri Reis İlköğretim Okulu

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: Eylül, 2005

Ece Baştürk

Sınıf Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Gazi Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği

Yüksek Lisans (Doktora) Durumu-Alanı: Dokuz Eylül Üniversitesi- Eğitim Yönetimi ve Denetimi

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi Çağdaş Eğitim Koleji

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2009

Esra Karagöz

Sınıf Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği

Yüksek Lisans (Doktora) Durumu-Alanı:  Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Yaratıcı Drama Yüksek Lisans Programı

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Abant İzzet Baysal Üniversitesi,Eğitim Fakültesi

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2009-2010 eğitim öğretim yılı

Mehtap Polat

Sınıf Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Dokuz Eylül Üniversitesi-İlköğretim Bölümü-Sınıf Öğretmenliği

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2008

Nuriye Uyar

Sınıf Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: 6 yıl Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim okulları

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2002

Melike Baysal

Sınıf Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: 2002 yılından beri kurumumuzda görev yapmaktadır.

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2002

Ayşe Levent

Sınıf Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Dokuz Eylül Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Selçuk Yaşar Alaybey İlköğretim Okulu

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2012

Ayşın Dinç

Sınıf Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Dokuz Eylül Üniversitesi  Sınıf Öğretmenliği Bölümü

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Özel İzmir Başarı Koleji, Özel Ege Lisesi

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2012

Sevgi Ercan

Sınıf Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Malatya iline bağlı devlet okullarında, İzmir Büyük Dershane, Kubilay Dershanesi, Özel Türk Koleji 

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2013

 • «Geri  
 • 1
 • 2

Anaokulu Öğretmenleri

Dilek Çelik

Okul Öncesi Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm:İSTANBUL UNİVERSİTESİ ANAOKULU OGRETMENLİGİ 2007 MEZUNU 
Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar:
2009-2013 CENT KOLEJİ İSTANBUL
2013-2015 ATACAN KOLEJİ İSTANBUL
Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl:2015

Ceylan Zorba

Yardımcı Öğretmen

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm:Suzan Divrik Kız Teknik ve Meslek Lisesi
Celal Bayar Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü
Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl:2015

Ebru Gülyuva

Ana Sınıfı Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Anadolu Üniversitesi - Okul Öncesi Öğretmenliği (devam ediyor)

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Elele Çocukevi

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2002

Gözde Tito

Okul Öncesi Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Dokuz Eylül Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü, Özel İzmir İtalyan İlköğretim Okulu

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2008

Zehra Sarıoğlu

Okul Öncesi Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Dokuz Eylül Üniversitesi – Okul Öncesi Öğretmenliği

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2007

Saliha Güngör

Okul Öncesi Öğretmeni

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Anadolu Üniversitesi – Okul Öncesi Öğretmenliği

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Hava Lojistik Komutanlığı Ayla Abla Okulu  (2001-2010), İzmir Özel Yöneliş İlköğretim Okulu (2010-2012)

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2012

Gönül Zorba

Yardımcı Öğretmen

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Çiğli İMKB Kız Meslek Lisesi, Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Yeni Girne Anaokulu

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2013

Tansu Şiyak

Yardımcı Öğretmen

Mezun Olduğu Okul ve Bölüm: Çiğli İMKB Kız Meslek Ve Meslek Lisesi

Çalıştığı Başka Kurum ya da Kurumlar: Ada Ekol Anaokulu

Piri Reis Okullarında Çalışmaya Başladığı Yıl: 2014

 • «Geri  
 • 1

Ölçme ve Değerlendirme Birimi

Neslihan Erturan

 

EĞİTİMDE ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME NEDİR? 

Bir eğitim kurumunda;

 • Eğitim ihtiyaçlarının saptanabilmesi,
 • Öğrenme eksikliklerinin saptanabilmesi, 
 • Öğretimin niteliğinin saptanabilmesi, için "Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme"ye ihtiyaç vardır.

 
“ÖLÇEMEDİĞİNİZİ İYİLEŞTİREMEZSİNİZ!”

 MİSYONU

Her öğrenci her türlü yeni bilgiyi, kendi bireysel gelişim çizgisine uygun olarak öğrenebilir. Bu nedenle nitelikli bir eğitim için öğrencinin bilgi ve davranış gelişimini objektif bir şekilde değerlendirip öğrenci ve öğretmene doğru, etkili geri bildirim vermektir.

AMACI

 • Potansiyel başarıyı ortaya çıkarmak ve yükseltmek,
 • Eğitimin kalitesini ve dolayısıyla toplam kaliteyi yükseltmek,
 • Eğitimi daha bilimsel bir yapıya kavuşturmak,
 • Başarıyı değerlendirirken daha objektif ve genel ölçme araçları geliştirmek,
 • Soru bankası oluşturmak,
 • Öğretmenlere her türlü ölçme değerlendirme faaliyetinde destek vermek.

HEDEFİ

Öğrencilere, küçük yaşlardan itibaren sınav-not kaygısına sürüklemeden, onların “öğrenmeyi öğrenme” becerilerini geliştirmek; araştırıcı, sorun çözücü ve yaratıcı niteliklerini artırmak, temel hedeftir.


“ÖLÇMEK BİLMEK, BİLMEK YÖNETMEKTİR.”
 

İYİ BİR DEĞERLENDİRME SİSTEMİ

 • Öğrencilerin neyi bildiğini, ne anladığını ve ne yapabildiğini keşfetmeye yardımcı olur.
 • Öğrencilerin gelişim düzeylerini gösterir.
 • Gelecekteki öğrenme sürecini planlamaya yardımcı olur.
 • Belli bir dönemde öğrencilerin ulaşması beklenen standartları değerlendirme imkânı verir.
 • Öğrencilerin nasıl daha iyi öğrenebileceği ve daha iyi yapabileceğini betimlemeye yardım eder.
 • Değerlendirme sonuçlarının paylaşılması öğretmene, öğrencinin kendisine ve velilere öğrencinin öğrenme süreci hakkında bilgi sağlar.
 • Öğretmenlerin ve ilgili kişilerin programın uygulama, izleme ve geliştirme süreciyle ilgili kararlar almasına yardımcı olur.
 • Öğretim programlarında kullanılan yöntemler ve yaklaşımların yeterliliğini ölçerken öğretmene yardımcı olur.
 • Öğrencilerin anlamakta güçlük çektiği alanları, zayıf yönlerini ve bilgi boşluklarını tespit etmede önemli bir rol oynar.
 • Öğretmenin, öğrencilerin öğrenmesini geliştirecek yaklaşımlar ve öğrenme-öğretme süreçlerini tasarlamasına yardım eder.

Yapılan her değerlendirme yönteminde temel amaç; eğitim – öğretim devam ederken öğrencilerimizin müfredatta yer alan her konuyu tam ve doğru öğrenmeleri sağlanmaktır.


OKULUMUZDA YAPILAN ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME FAALİYETLERİ

 • Hazır bulunuşluk Sınavları
 • İzleme Sınavları
 • Zümre Sınavları
 • Seviye Tespit Çalışmaları ve Sınavları
 • Performans ve Proje Ödevleri
 • Derecelendirme Ölçekleri
 • Soru Bankası oluşturma


Hazırbulunuşluk Sınavı: Bu sınav öğrencilerimizin seviyesini belirleme amacı ile yapılmaktadır. Bir önceki yıl işlenen konulardan soru sorulur ve böylece öğrencilerimizin eksiklikleri sene başında tekrar belirlenir. Yeni eğitim dönemine bu eksiklikler kapatıldıktan sonra başlanır.

İzleme Sınavları: Konunun yoğunluğuna göre her konu bitiminde ya da iki konu bittikten sonra genel bir izleme sınavı uygulanır. Bu çalışmada amaç daha sık aralarda değerlendirme yaparak eksik ve yanlış öğrenmelerin daha çabuk tespit edilebilmesidir.

Zümre Sınavları: 4-5-6-7-8. sınıf düzeylerinde yönetlekilere uygun olarak eğitim öğretim yılı başında belirlenen tarihlerde öğrenci başarısını ölçmek ve notlandırma esasına dayanılarak uygulanır.

Seviye Tespit Çalışmaları ve Sınavları: İlköğretim düzeyindeki sınıflara Değerlendirme Çalışmaları ve Sınavları belirli aralıklarla yapılır. Yapılan bu değerlendirmeler ile öğrencilerimizin Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilimler ve Yabancı Diller derslerindeki eksikleri belirlenir ve tamamlama çalışmaları yapılır. Ayrıca SBS tarzındaki sınavlara öğrencilerimizin hazırlıklı olması sağlanmış olur.

Psikolojik Danışman


Esin İNCE
Psikolojik Danışman

Bengü Funda AYDINALP
Psikolojik DanışmanFulya GÜLOĞLU
Psikolojik Danışman

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) Servisi

Eğitim süreci içinde;

 Rehberlik, öğrencinin;

 1. Kendini tanımasına
 2. Kendini ve karşısındakini anlamasına
 3. Problemlerini çözmesine
 4. Gerçekçi kararlar almasına
 5. Çevresi ile dengeli ve sağlıklı bir uyum sağlamasına
 6. Özgüvenli, olumlu benlik algısına sahip olmasına
 7. Kendini ifade edebilme becerisine sahip olmasına
 8. Sorumluluklarının farkında ve sorumluluk sahibi olmasına yardım ederek sağlamayı hedefler. Bu yardım sistemli olarak ve profesyonel psikolojik danışmalarımız tarafından sunulur.

Rehberlik bir süreçtir. Bireyin kendini gerçekleştirmesi uzun bir süreç içinde aşama aşama sağlanabilecek bir oluşumdur.

PDR  Servisi Çalışmaları

Öğrenciye yönelik çalışmalarımız

*     Okula alım süreci;

Aday öğrencimiz ve ailesi ile görüşmeler yapılır. Aday öğrencimize “okul olgunluk formu” uygulanır ve gözlem ve değerlendirmeler aile ile paylaşılır.

*     Oryantasyon Çalışmaları;

Okula yeni başlayan sınıflarımız, aramıza yeni katılan öğrencilerimiz için okula uyum çalışmaları yapılır. Yeni gelen öğrencilerimize okulumuz, okuldaki etkinlikler, kulüpler, öğrenci meclisi, rehberlik servisi hakkında bilgi verilir. İhtiyaçlarını nereden ve nasıl karşılayacağı ile ilgili açıklamalar yapılır.

*     Bireysel görüşmeler;

Öğrencilerimizin duygusal, bilişsel, sosyal ve akademik gelişimlerinin takip edilebilmesi ve bu alanlarda karşılaşılabilecek zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak amacıyla ihtiyaç doğrultusunda yapılan görüşmelerdir. Bireysel görüşmeler; öğretmenin öğrencisini yönlendirmesi, doğrudan öğrencinin talep etmesi, velinin isteği ya da psikolojik danışmanların gerek görmesi durumlarında gerçekleşir.

*     Sınıf rehberlik etkinlikleri;

 • Kişisel-Sosyal rehberlik etkinlikleri;  Sınıf öğrencilerin sosyal ortamıdır. Sosyal ilişkilerin gelişimi, yakınlaşma, yardımlaşma, işbirliği gibi toplumsal özelliklerin gelişimi için küçük grup etkinlikleri sınıflarda düzenli ve sistemli olarak yapılır.
 • Eğitsel rehberlik etkinlikleri; Tüm öğrenciler eğitsel rehberlik hizmetlerine ihtiyaç duyar bu yüzden sınıf rehberliği şeklinde sunulur. Etkin ders çalışma becerileri başarıyı engelleyen etmenler ve bunları ortadan kaldırma, zamanı iyi kullanma, plan yapma ve uygulama, motivasyon ve hedef belirleme, sınav kaygısı konularında her yıl program çerçevesinde sınıflarda öğrenciye sunulur.

*     Mesleki rehberlik etkinlikleri;

“Mesleki Gölge” etkinliğimiz her yıl 8. Sınıf öğrencilerimize yönelik gerçekleştirilir. Her öğrencimiz ilgi duyduğu meslek alanındaki uzman ile bir gününü geçirir.

*     Değerler eğitimi;

Değerler eğitimi öğrencilerin evrensel değerleri keşfetmelerini, içselleştirmelerini ve yaşamlarının bir parçası haline getirmelerini sağlamayı amaçlar.

*     Yıldız kart sistemi;

           İlkokul öğrencilerimizin olumlu davranışları ve değerleri benimsemeleri ve öz denetim becerilerini kazanmaları amacıyla uyguladığımız sistemdir.

*     Davranış puan sistemi;

           Ortaokul öğrencilerimizin olumlu davranışlarının fark edilip pekiştirilmesi, olumsuz davranışlarının ise üstünde durulup değiştirilmesi amacıyla uyguladığımız sistemdir.

Velilere yönelik çalışmalarımız;

*     Anne – baba görüşmeleri

*     Aylık veli bültenleri (Bültenler için tıklayınız.)

*     Veli seminerleri

*     Anne – Baba Eğitimleri

 • 7-19 Yaş Aile Eğitimi
 • Triple P Aile Eğitimi

Öğretmenlerle yapılan çalışmalarımız;

*     Sınıf rehber öğretmenliği çalışmaları

*     Sınıf Takip Toplantılarımız

*     TEOG Danışmanlık Sistemi
 

2015 - 2016 Eğitim Öğretim Yılı Rehberlik Serivisi Yıllık Çalışma Planı için tıklayınız.

İdari İşler Sorumlusu

Eyüp Uysal
İdari İşler Sorumlusu - Satın Alma

İdari İşler Sorumlusu

Nurin SEZİŞ ALP
İdari İşler Sorumlusu

Muhasebe

Melih Başer
Mali Müşavir

Zekiye ÇINAR
Muhasebe 

Bilgi Teknolojileri

Melih Çangar
Bilgi Teknolojileri Sorumlusu

Fatih SUNER
Bilgi Teknolojileri Sorumlusu

Santral ve Danışma

Melis BRAGIOTTI
Santral

Yasemin YAĞIŞ
Santral

Destek Birimler

Yemek Hizmetleri

Çocuklarımızın ve gençlerimizin yetiştirilmesinde kilit rol üstlenen eğitim sektöründe; okullardaki eğitim faaliyetinin en iyi koşullarda devamına yönelik gerekli destek hizmetlerinin organize edilmesi; okul yönetimlerini, öğrencileri ve aileleri yakından ilgilendiren önemli bir karardır.

Sodexo’nun farklı yaş gruplarındaki öğrencilerin beslenme alışkanlıklarındaki hataların düzeltilmesi ve dengeli beslenmenin bir yaşam biçimi haline getirilmesine yönelik özel çalışmalarıyla hem okul idaresine hem de ailelere çocuklarının doğru beslenmesi konusunda yardımcı olmaktadır.

Mutfak dizaynından, seçilen ekipmana; restoran düzeninden, yemek sunumuna; kullanılan ürünlerin kalitesinden, bu ürünlerin doğru koşullarda saklanmasına; en sağlıklı ve hijyenik koşullarda gıda hazırlık süreçlerinden, öğrenci ve öğretmenlerle iletişime kadar pek çok detayı aynı anda gözeten Sodexo, Türkiye’deki saygın referanslarının da katkısıyla eğitim sektörünün dünya üzerinde en çok tercih ettiği çözüm ortağı konumundadır.

Sağlık Hizmetleri

Bu hizmet, uzman hemşire vasıtasıyla okuldaki öğrencilerin sağlık durumlarının izlenmesi ve acil durumlarda ilk gözlem ve müdahalelerin yapılmasını içermektedir. Yılda iki defa çocukların boy ve kilolarını ölçerek, bedensel gelişimlerini takip etmek de hemşirenin görev ve sorumlulukları arasında sayılabilir.

Sportif yaralanmalar, küçük kazalar gibi durumlarda, ateş yükselmesi, halsizlik gibi herhangi bir rahatsızlığın göstergesi olabilecek semptomlarda başvurulan hemşire, tıbbi donanımı ve bilgisi çerçevesinde gerekeni yapmakta ve gerekli gördüğü hallerde sağlık kuruluşuna sevki önermektedir.

Düzenli ilaç kullanan ya da diyabet benzeri hastalıklar nedeniyle özel diyet takip etmesi gereken öğrencileri de takip eden hemşire, T.C. Sağlık Bakanlığı eliyle okullarda yürütülecek herhangi bir kampanyanın (örneğin dönemsel aşılamalar) koordinasyon noktası olmaktadır.

Bunun dışında öğrencilerin sağlık durumları konusunda her zaman danışabilecekleri bir uzman olarak okuldaki mevcudiyetini devam ettirmektedir. Okul yönetimi ile birlikte ailelerle iletişim kurmak da hemşirenin sorumlulukları arasında sayılabilir.

Temizlik Hizmetleri

Okulunuz öğrencileri, öğretmenleri ve çalışanları açısından üzerinde dikkatle durulması ve titizlikle takip edilmesi gereken işlerin başında temizlik hizmetleri gelmektedir    
              
Okul yönetimiyle her konuda ortak çalışan Sodexo, temizlik konusunda da hizmetin yürütüleceği alanların belirlenmesinde katkı sağlıyor ve bu bölgelerin yüzey analizlerini yaparak en uygun malzeme alternatiflerini seçiyor. Böylece çocuklarımızın gün boyu bulundukları ortamda hijyeni sağlıyor ve yüzeylerin korunmasına katkıda bulunuyoruz.

Çocuklarımızın, günün büyük bir bölümünü okulda geçirmeleri sebebiyle onlara temiz yaşam alanları sunmak, önemle üzerinde durduğumuz konulardan biridir.Bu hassasiyetin farkında olarak çocuklarımıza her an, her yerde temiz bir ortam sağlamak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz.

Güvenlik Hizmetleri

MHE Prestige Özel Güvenlik
Günümüz olayları içerisinde yer alan soygun, saldırı, hırsızlık, sabotaj, yangın vb. tehdit ve tehlikelere karşı milli ekonomimize katkı sağlayan çeşitli kuruluşların güvenlik ihtiyaçlarını sağlamak, tesisleri her türlü tehdit ve tehlikelere karşı korumak amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk Emniyet Teşkilatı orijinli kadrosuyla kurumuş profesyonel bir özel güvenlik firmasıdır.

Prestij Özel Güvenlik Şirketi Mayıs-2000 tarihinde kurulmuş olup, halen faaliyetlerine Bornova Semti’ndeki merkezinde devam etmektedir.

Taşıma Hizmetleri

Okulumuzun taşıma hizmetini Yıldırım Turizm gerçekleştirmektedir.

www.yildirimtur.com

Neden Piri Reis

 • Esin kaynağımız 1880’de kurulan Saint Joseph Lisemizle
 • Yaratıcılığı ve üretkenliği destekleyen eğitim felsefemizle
 • Her bireyin kendine özgü olduğunu kabul eden eğitim anlayışımızla
 • Piri Reis gibi çağını aşabilen bireyler yetiştirmeyi amaçlayan kadromuzla
 • Kendi kültürünü özümseyen,
 • Dünya kültürlerine açık;
 • Yaşamı ve dünyayı sorgulayan,
 • Geleceğe katkı sunan,
 • Çevresiyle barışık,
 • Özgüveni yüksek
 • Aldıkları çok dilli ve çok kültürlü eğitim sayesinde dünya vatandaşı olmaya aday
 • Paylaşmayı, birlikte başarmayı öğrenebilen öğrencilerimizle
 • Çağdaş ve aktif yöntemlerle anaokulunda başlayan  Fransızcamızla
 • Anaokulundan itibaren başlayan ikinci yabancı dil İngilizcemizle
 • Atatürk’ün açtığı çağdaş uygarlık yolunda ve
 • “En gerçek yol gösterici bilimdir.” ilkesinin ışığında
 • “PİRİ REİS”li olmak bir ayrıcalıktır.

Piri Reis'te Yaşam

 • Esin kaynağımız 1880’de kurulan Saint Joseph Lisemizle
 • Yaratıcılığı ve üretkenliği destekleyen eğitim felsefemizle
 • Her bireyin kendine özgü olduğunu kabul eden eğitim anlayışımızla
 • Piri Reis gibi çağını aşabilen bireyler yetiştirmeyi amaçlayan kadromuzla
 • Kendi kültürünü özümseyen,
 • Dünya kültürlerine açık;
 • Yaşamı ve dünyayı sorgulayan,
 • Geleceğe katkı sunan,
 • Çevresiyle barışık,
 • Özgüveni yüksek
 • Aldıkları çok dilli ve çok kültürlü eğitim sayesinde dünya vatandaşı olmaya aday
 • Paylaşmayı, birlikte başarmayı öğrenebilen öğrencilerimizle
 • Çağdaş ve aktif yöntemlerle anaokulunda başlayan  Fransızcamızla
 • Anaokulundan itibaren başlayan ikinci yabancı dil İngilizcemizle
 • Atatürk’ün açtığı çağdaş uygarlık yolunda ve
 • “En gerçek yol gösterici bilimdir.” ilkesinin ışığında
 • “PİRİ REİS”li olmak bir ayrıcalıktır.

Yemek Menüsü

Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları Yemek Menüsü için aşağıdaki linke tıklayınız.
 

Yemek Menüsü 

Evde Ne Yemeliyiz ?
 

Günlük Zaman Çizelgesi

Yıllık Çalışma Takvimi

Yıllık Çalışma Takvimi için aşağıdaki linke tıklayınız.


 Yıllık Çalışma Takvimi

Okul Kıyafetleri


Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları
Okul Kıyafetleri

Erkek öğrencilerde

 • Gri  pantolon (törenlerde) / Bermuda şort (Yazlık forma)
 • Beyaz gömlek, papyon (törenlerde)
 • Uzun kollu polo tişört (günlük işleyiş) / kısa kollu polo tişört (Yazlık forma)
 • Polar
 • Törenlerde siyah ayakkabı (Normal günlerde siyah spor ayakkabı) giyilebilir.

Kız öğrencilerde

 • Jile (törenlerde zorunlu) / / Pantolon / Şort etek (Yazlık forma)
 • Beyaz gömlek (törenlerde zorunlu)
 • Uzun kollu polo tişört (günlük işleyiş) / kısa kollu polo tişört (Yazlık forma)
 • Polar
 • Çorap (Siyah ,beyaz, lacivert, koyu yeşil renklerde; diz altı veya  külotlu çorap; düz renk)
 • Törenlerde siyah ayakkabı (Normal günlerde siyah spor ayakkabı) giyilebilir.

RESMİ TÖRENLERDE

 • 5- 6-7-8. sınıf erkek öğrencilerde beyaz gömlek ile kravat
 • 1-2-3-4. sınıf erkek öğrencilerde papyon,
 • —Tüm öğrencilerde beyaz gömlek
 • Tüm öğrencilerde siyah tören ayakkabısı (spor değil) zorunludur.
 • —Okul süresince erkekler, öğrenci tıraşı olacak, kızların saçları ise toplu ya da örülü olacaktır.
 • Öğrenciler hiçbir şekilde küpe, yüzük, kolye vb. takı takmayacaklardır.

Öğrenci İhtiyaç Listeleri

Güncellenmektedir.

 

Okul Aile Birliği 

Okul Aile Birliği Genel Kurulu 29.09.2016 Perşembe günü gerçekleşti. Divan Başkanlığını, velilerimizden Sayın Müge Aysal’ın yaptığı genel kurulda yönetim ve denetim kurullarının yıllık çalışma raporlarının okunup ibra edilmesinden sonra 2016-2017 eğitim-öğretim yılında görev yapacak kurullar için adaylar belirlendi. Yapılan seçim sonunda Burcu Devamlı, Tarkan Şahin, Öznur Tugay, Ece Cebeci,Ajda Duran,Tuba Örnekoğlu,Bilge Odaman,Aylin Yılmazer,Beliz İnanç,Joelle Cam,Güliz Armağan ve İrem Dalkılıç yönetim ve denetim kurullarına seçildiler. 
 Okul Aile Birliği yöneticilerine yeni eğitim-öğretim yılındaki çalışmalarında başarılar diliyoruz. 

 

Başarılarımız

2015-2016 Başarılarımız

KARŞIYAKA ÖZEL PİRİ REİS OKULLARI 2015-2016 BAŞARILAR  

KONU DERECE
İzmir Büyükşehir Belediyesi-Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri       "Nerede Şirince Nerede Kırkınca" projesi ile Tarihi ve Kültürel Miras konulu okul projeleri dalında ödül
e-twinning Projesi "Let's Talk About…" projesi ile Ulusal Kalite Etiketi Sertifikası
Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü "Cumhuriyet"konulu yarışma Şiir dalında 1.lik ödülü 8B İpek Karan
MEB Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülü "Eğitimde Kentlilik Bilinci ve Kültür Öğrenimi"Projesi Sosyal Bilgiler Öğretmenlerimiz Canan İpek - Ejder Akhanca
Eskrim Federasyonu Türkiye Müsabakaları 7B Batu Yarkın Minik Erkekler Flöre Müsabakaları Türkiye 2.si
AMC8 Uluslar arası Matematik Yarışması 8A Aral Balsarı "altın" madalya, 8A Can Benli "gümüş" madalya, 8A Metinhan Denktaşlı "bronz" madalya
JMUN  İstanbul Hisar Okullarında Model Birleşmiş Milletler Konferansına Katılım

2014-2015 Başarılarımız

ÖZEL KARŞIYAKA PİRİ REİS OKULLARI 2014-2015 BAŞARILAR

KONU DERECE
İzmir Büyükşehir Belediyesi-Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri  Okul Projeleri Teşvik Ödülleri dalında 5 ödülden 2'si
İngilizce Uluslar arası e-twining Projesinin Kabulü  
29 EKİM Cumhuriyet Bayramı Şiir Yarışması İlçe 1.liği
29 EKİM Cumhuriyet Bayramı Resim Yarışması İlçe 2.liği, İlçe 3.lüğü
10 KASIM Şiir Yarışması İlçe 1.liği
SJ Lisesi Ali AK Öykü Yarışması  2.lik ,özendirme ödülü
23 Nisan Ulual Egemenlik ve Çocuk Bayramı Resim Yarışması İlçe 1.liği
Uluslararsı GAUSS Matematik Yarışması Dünya ortalaması üzerinde ortalama alındı. Öğrencimiz Ceyla Günel'in adı  "Gurur Tablosu"nda
Uluslar arası AMC8 Matematik Yarışması 1 altın, 1 gümüş, 1 bronz madalya
Türkiye Zeka Vakfı Matematik Yarışması EKİNX Takım sıralamasında 1.lik (20 takım arasında)
Bireyselde 2.lik,14.lük ve 16.lık (60 öğrenci arasında)
JMUN  İstanbul Hisar Okullarında Birleşmiş Milletler Konferansına Katılım
World Scholar's Cup Takım sıralamasında 40 takım arasında 2.lik dahil ilk onda üç derece 
Bireysel değerlendirmede 120 öğrenci arasında 1.lik ve 2.lik dahil altı derece 
Destination Imagination Ege Bölge 2.liği
Küçük Kızlar Voleybol Takımı İzmir 3.lüğü / Türkiye Yarı Finalleri Grup 3.lüğü / Karşıyaka Kaymakamlık Kupası 1.liği
Küçük Erkekler Basketbol Takımı Karşıyaka Kaymakamlık Kupası 1.liği
Yıldız Erkekler Basketbol Takımı Karşıyaka Kaymakamlık Kupası 2.liği
Yıldız Kızlar Voleybol Takımı Karşıyaka Kaymakamlık Kupası 3.lüğü
6. Sınıflardan oluşan Basketbol Takımı Junior NBA Ligi İzmir 3.lüğü
Türkiye Satranç Federasyonu - İzmir Çocuk Ligi İzmir 1.liği, Türkiye Finallerine doğrudan katılma hakkı
Okullararası Ritmik Jimnastik Yarışması İzmir 3.lüğü / Türkiye 3.lüğü
İzmir Okullar arası Eskrim Turnuvasında   
TUBİTAK Bu Benim Eserim Proje Yarışması  9 Fen, 6 Matematik Projesi ile İl Elemeleri; 4 Fen, 2 Matematik Projesi ile Bölge Elemeleri geçilerek  "Palindrom Sayıların Sırrı" Matematik Projesi Bölge Finallerinde Sergilenme Hakkı
MEB-KALDER "Yaşamda Kalite Fikir ve Proje Yarışması" 3 fen projesi finalde sergilenme hakkı/ "Doğal Büyüme Faktörlerinin Canlıların Büyüme ve Gelişimine Etkileri Projesi ile İzmir 1.liği
Fen Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Finallerinde "Organik Metal Temizleyici" "Otomatik Öğrenci Yoklama Sistemi" Projeleri ile sergilenme hakkı
FKM'nin düzenldiği Fransızca 10 Kelime Yarışması Jüri Özel Ödülü
Kısa Oyun Festivali Tiyatro Kulübünün çalışması ile Jüri Özel Ödülü ,Eğitimde Yenilikçilik Ödülleri
Sosyal Bilgiler zümresi "Bergama ve Parşömen Kağıdı" projesi ile Saha Ziyaretine Kalma Hakkı/ Yarışma devam ediyor   

 

ÖĞRETMEN SUNUMLARI

Anaokulu Zümresi
EÇEV "Yaratıcı Yenilikçi Öğretmen Semineri" Agora'daki Yalıçapkını Arkadaşlarını Arıyor ve Aç Tırtıl çalışmaları ile sunum
Anaokulu Zümresi
Sabancı Üniv.Eğitimde İyi Örnekler Konferansı Agora'daki Yalıçapkını Arkadaşlarını Arıyor, Aç Tırtıl, Vitamin Adam çalışmaları ile sunum
Türkçe Zümresi 
EÇEV "Yaratıcı Yenilikçi Öğretmen Semineri"  Türkçe Her Yerde ve Karagözüm Beni Anlıyor mu? çalışmaları ile sunum
Resim 
EÇEV "Yaratıcı Yenilikçi Öğretmen Semineri" Düş Sandığımdaki Ressamlar çalışması ile sunum
Sosyal Bilgiler Zümresi 
7. Uluslar arası Sosyal Bilimler Eğitimi Kongresinde “Eğitimde Kentlilik Bilinci ve Kültür Öğrenimi “ çalışması ile sunum
Sosyal Bilgiler Zümresi 
Eğitimde Değişim Hareketi 5. Yeni Nesil Eğitim Konferansı "Düşünme Becerilerini Destekleyen Yöntemler" çalışması ile sunum
 • «Geri  
 • 1

Bültenlerimiz

2014 Bültenleri

                   
Aralık 2014     Kasım 2014     Ekim 2014     Eylül 2014
           
Nisan 2014     Mart 2014     Şubat 2014     Ocak 2014
           

2015

Milliyet
31/03/2015
Piri Reis Okulları Dijital Eğitime Geçti
30/08/2015
Posta
25/07/2015
Hürriyet
24/05/2015
Posta
22/09/2015
Posta
22/04/2015
Hürriyet
20/09/2015
Posta
20/09/2015
Hürriyet Ege
15/07/2015
Hürriyet
13/09/2015
Posta
13/09/2015
Haber Türk
12/03/2015
Hürriyet Ege
09/01/2015
Hurriyet
05/07/2015
Manşet
01/01/2015
Milliyet
Hürriyet

2014

Diva
31/01/2014
Hürriyet Ege
30/08/2014
Hürriyet Ege
27/04/2014
Hürriyet Ege
27/04/2014
Posta
17/01/2014
Yeni Asır
04/01/2014
20140103_Hurriyet_t
03/01/2014
Posta
03/01/2014
Hürriyet Ege
02/03/2014
Hürriyet Ege
01/06/2014

2013

Posta
28/10/2013
Habertürk
27/09/2013
Hürriyet Ege
24/11/2013
Posta
24/10/2013
Hürriyet Ege
20/10/2013
Hürriyet Ege
15/12/2013
Milliyet
15/09/2013
Posta
10/09/2013
Posta Ege
10/01/2013
Milliyet
07/12/2013
Hürriyet
01/09/2013
Posta
01/09/2013

2016

2017

Kayıt Ücretleri

T.C. 
İZMİR VALİLİĞİ 
ÖZEL KARŞIYAKA PİRİ REİS OKULLARI
2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Okul Ücretleri


Anaokulu

 Anaokulu Eğitim - Yemek  (Yeni kayıt) için tıklayın.

 Anaokulu Eğitim - Yemek  (Devam eden öğrenciler) için tıklayın.

 

İlkokul ve Ortaokul

 İlkokul – Ortaokul Eğitim - Yemek  (Yeni kayıt) için tıklayın.

 İlkokul – Ortaokul Eğitim - Yemek  (Devam eden öğrenciler) için tıklayın.

İnsan Kaynakları

Kurumumuza başvuruda bulunmak için aşağıdaki formu eksiksiz doldurduktan sonra ik@pirireis.k12.tr adresine yollamanız yeterlidir.

Not: Elektronik postanızı yollarken konu kısmına "Branşınızı" yazmanızı rica ederiz.

Başvuru formunu indirmek için tıklayın.


Özel Karşıyaka Piri Reis İlköğretim Okulu
Tel: 0 (232) 362 47 48

Videolar

İletişim

Adres: 6311 Sok. No.8 Şemikler Karşıyaka, İzmir

Telefon: 0232 362 47 48

Faks: 0232 362 76 66

E-Posta: karsiyaka@pirireis.k12.tr

 

2015 - 2016

World Scholar’s Cup Kulübü Öğrencilerimizden Prag’da Büyük Başarı

29/07/2016

Özel Karşıyaka Piri Reis Ortaokulu WSC Kulübü öğrencileri, 22-26 Temmuz tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da düzenlenen World Scholar’s Cup Münazara Turnuvası’nda yarıştıkları kategorilerde büyük başarı elde ederek ülkemize madalya ile döndüler.

Öğrencilerimiz Ada Deniz Duransoy, Yasmin Çakır, Derin Altuğ, Alin Aşım, Zeynep Tozkoparan, Ece Ünalp, Tuna Yılmaz, Barcha Çağatay, Ela Lembet ve Esma Yılmazer; Avustralya, Bosna Hersek, Brezilya, Kanada, Çin Halk Cumhuriyeti, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Yunanistan, Hindistan, Endonezya, İsrail, Japonya, Filistin, Kazakistan, Kenya, Kore, Kırgızistan, Maldivler, Norveç, Filipinler, Slovenya, Güney Afrika, Katar, Sri Lanka, İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika ve Vietnam’da bulunan uluslararası okullarda öğrenim gören ve İngilizceyi ana dili gibi kullanan 300’den fazla öğrenciyle yarıştılar. Yarışmada ikinci yabancı dil olarak öğrendikleri İngilizcelerini kullanan öğrencilerimiz, gösterdikleri özgüven ve çaba ile bizleri gururlandırdılar.

Gerçekleştirilen tüm etaplar sonucunda ortaya koydukları mücadelelerde büyük bir başarı elde ederek madalya kazanan, ülkemizi ve okulumuzu en iyi şekilde temsil ederek bizleri gururlandıran öğrencilerimizi ve emeği geçen öğretmenlerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.   

Piri Reis' te Şahane Bir "GÜNBATIMI"

17/06/2016

Piri Reis’in gelenekselleşen en önemli buluşması Günbatımı, yine çok keyifliydi.
Gerek İzmir’de gerekse farklı illerde gerekse yurtdışında eğitim hayatına devam eden ya da eğitimini tamamlamış mezun öğrencilerimizle gerçekleşen buluşmamız görülmeye değer bir gurur ve mutluluk tablosu çizdi. Aramızda olamayan mezunlarımız da ilettikleri mesajlarla kalben yanımızda olduklarını hissettirdiler. Mezun öğrencilerimizin bir de küçük bir konser vererek yaptıkları sürpriz, tüm misafirlerimizi daha da duygulandırdı.
Tüm öğrencilerimizin yollarının açık olmasını diliyor ve nice “Günbatımı” buluşmalarında yeniden birlikte olmayı umuyoruz.

 

Piri Reis Okullarında Mezuniyet Sevinci

10/06/2016

İlköğretim, insanın yaşamında kazanacağı birçok başarının temelini oluşturan önemli bir süreçtir. Bu süreçte, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, doğru, duyarlı, başarılı, yüreği sevgi dolu bireyler yetiştiren Orion Eğitim Vakfı Özel Karşıyaka ve Güzelbahçe Piri Reis Okulları 2015-2016 öğretim yılı mezunlarını verdi.İzmir Özel Saint-Joseph Fransız Lisesinin ev sahipliği yaptığı, Orion Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı törende duygusal anlar yaşandı. Öğrencilerimizin Piri Reis gemisindeki yolculukları diploma töreniyle tamamlanmış oldu. Tüm mezunlarımızı kutluyor, onlara parlak bir gelecek diliyoruz. Yolunuz açık olsun.

Öğrencilerimiz Eser Yenenler ile Buluştu

09/06/2016

Hem ekranların hem de sahnelerin ünlü isimlerinden olan ünlü komedi oyuncusu Eser Yenenler okulumuzu ziyaret etti.
Öğrencilerimizle okulumuz kültür merkezinde stand-up tadında bir söyleşi gerçekleştiren ve okulumuzu da gezerek sınıflarımızda öğrencilerimizle sohbet eden Yenenler, öğrencilerimizle olmaktan hayli mutluydu. Aynı zamanda okulumuz öğrencisi İpek Karan’ın da dayısı olan oyuncumuz, neşeli sohbetiyle, kendisini izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı.
Öğrencilerimizin büyük ilgisi ve sevgisi karşısında çok mutlu olan Eser Yenenler’e ziyareti için çok teşekkür ediyoruz.

Sahnemizden Saint Joseph Tiyatro Topluluğu ”Gülünç Kibarlar” ile Geçti

09/06/2016

Saint Joseph Lisesi Tiyatro Kulübü öğrencileri, öğretmenleri Hülya İmamoğlu önderliğinde “Gülünç Kibarlar” adlı oyunu okulumuzda sergiledi.
Molière’in aynı adlı eserinden sadeleştirilen oyun, ortaokul öğrencilerimiz tarafından büyük beğeniyle izlendi. Her biri ayrı ayrı tebrik ve takdir gören kulüp öğrencileri, izleyenlerden tam not aldı. Okul müdürümüz Çağdaş Değirmencioğlu, hem öğretmen hem de öğrencileri tebrik etti.
Komik ve bir o kadar da düşündüren oyunun sahnelenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Anasınıfı Öğrencilerimizin Muhteşem Yıl Sonu Gösterileri

09/06/2016
Anasınıfı öğrencilerimiz başarıları, sosyal etkinlikleri, Fransızca ve İngilizce çalışmaları ile dolu dolu geçirdikleri bir yılı keyifle tamamladılar.
Fransızca, İngilizce, Türkçe şarkılar, yaptıkları danslar ile muhteşem bir performans sergileyerek yılı bitiren öğrencilerimiz, velilerimiz tarafından ayakta alkışlandılar.
Küçük sürprizlerle karnelerini alan çocuklarımız, okullarını çok özleyeceklerini söyleyerek yaz tatiline çıktılar.
Piri Reisli miniklerimize bizler de güzel bir yaz tatili diliyoruz.

8.Sınıf Öğrencilerimizin Gezisi

09/06/2016

Yıl boyunca büyük bir emek ve gayretle çalışan 8.sınıf öğrencilerimiz okulun son haftasında  yorgunluk attılar.
Okul sınavları, projeler ve en önemlisi de TEOG sınavları ile yoğun bir yıl geçiren  öğrencilerimiz, öğretmenleri ile bir günlük gezi gerçekleştirdiler.
Yeni mezun öğrencilerimiz, hem arkadaşları hem de öğretmenleriyle okullarından ayrılmadan evvel bir anı daha biriktirmiş olmanın keyfi ile günü tamamladılar.

Hayallerim ve Mesleğim

08/06/2016

Okulumuzun gelenekselleşen ve büyük ilgi gören “Mesleki Gölge” etkinliği ile 8.sınıf öğrencilerimiz, gelecekte olmak istedikleri mesleklerin uzmanlarıyla buluştular.
Mesleki Gölge etkinliği ile öğrencilerimiz, hayallerindeki mesleğin iş yaşamındaki faaliyetlerini, koşullarını, mesleğin zor ve keyifli yanlarını görebilecekleri bir gün geçirdiler. Meslek uzmanının gölgesi gibi onunla saatlerini geçiren öğrencilerimiz; meslek ile kendi ilgi ve yeteneklerini, kişilik özelliklerini karşılaştırarak mesleğin kendilerine uygun olup olmayacağı hakkında fikir sahibi oldular.
PDR servisimizin hazırladığı, onlara ışık tutacak cevapları alabilecekleri soruları meslek uzmanlarına bire bir sorma fırsatı bulan öğrencilerimiz, gelecekteki mesleklerinin provasını yapmış oldular.
Mesleki Gölge Etkinliğinde öğrencilerimize rehber olan tüm meslek uzmanlarına teşekkür ederiz.

Prof Ender BULGUN -  İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı

Prof. Elvan Özkavruk ADANIR  - Araş. Gör. Özgür Deniz ÇETİN – Mimar İlkay UÇOK

Prof Sema İŞİSAĞ – Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji AD Başkanı

Doç Hüseyin ONAY - Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbı Genetik Anabilim Dalı

Uzm. Dr. Ömer V. ÜNALP – Ege Üniversitesi Tıp Fak Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü

Mak. Müh. Akın KARACA - Uzay Mühendislik

End. Müh. Ali ERSEVER – Schneider Elektrik

Rukiye TOZKOPARAN ve Hatice REYHAN KUTLU  - Reyhan Pastanesi

Tuğbay ÖZIŞIK – Karşıyaka Belediye Kız Basketbol Takımı ve Kordelya Erkek Takımı Antrenörü

Burak SÖNMEZ – Mezzaluna Restoran Şefi

Erdem EREM -  Ege Üniversitesi Yaratıcı Drama ve Doğaçlama Tiyatro Yönetmeni

Psikolog Neslihan GİRGİN - Dünya Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Nazım KURTULDU - Fotoğraf sanatçısı

Kerem KABAN - Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Film Tasarım Bölümü

Piri Reis Yetenek Haritalarını Çıkarıyor

08/06/2016

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın danışmanlığında yürütülen “Yetenek Haritası Projesi” çalışmaları tamamlandı.
Ana sınıfından 8. sınıfa kadar tüm öğrencilerimizin 8 alanda ilgi ve yetenek profilleri çıkarıldı. Bu profillerde öğrencilerimizin baskın yetenek alanları, ilgi ve yönelimleri belirlenmiş oldu. Yetenek haritaları sınıf öğretmenlerimiz tarafından tüm velilerimizle paylaşıldı.
Çalışmamız, öğrencilerimizin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda uygun yönlendirilmelerin yapılması ve gelecekte başarılı olabilecekleri alanlar hakkında fikir vermesi açısından oldukça verimli oldu.

1.Sınıflarımızın Muhteşem Okuma Bayramı Gösterileri

06/06/2016

Özel Karşıyaka Piri Reis okulları 1. sınıfı öğrencileri, geleceğe attıkları ilk ve en önemli adımlardan biri olan “Okuma Bayramı”nda hazırlamış oldukları gösteriler ile göz doldurdular. Öğrencilerimiz; Türkçe, Fransızca, İngilizce sunumlar ve şarkılar, orff orkestrası ve dans gösterilerindeki performansları ile ayakta alkışlandılar.
“Zaman Zaman İçinde” adlı tiyatro oyunları ile izleyenlere geçmişten günümüze yolculuk yaptıran öğrencilerimiz, Atatürk’ün önderliğinde onun ilke ve devrimlerini benimsemiş çocuklar olarak yetişmenin önemini bir kez daha vurguladılar.
Gecenin sonunda aldıkları okuma sertifikaları ile yaşamlarındaki en önemli pencereyi açan öğrencilerimizin heyecanı ve mutlulukları gözlerinden okunuyordu.
Geleceğe emin adımlarla yürüyen öğrencilerimize başarılar diliyoruz.

 

Kulüplerimizin Yıl Sonu Etkinliği Yapıldı

03/06/2016

İlkokul tiyatro kulübümüzün Türkçe, Fransızca, İngilizce olarak hazırladığı ‘’Barış Gezegeni’’adlı oyun, öğrencilerimizin göz dolduran performansları ve Saint Joseph Lisesinden konuk oyuncu Tuna Işık ARDA’NIN katılımıyla  gerçekleştirildi.
Gösterinin bir bölümünde Fransızca bölümünün 4. sınıf öğrencileriyle hazırladığı ‘’Liberté’’şiir etkinliği ve okulumuz dans kulübü öğrencilerinin performanslarını sergilediği muhteşem gösteri izleyenler tarafından beğeniyle alkışlandı.
Birbirinden renkli ve coşkulu sahneler, izleyenler kadar öğrencilerimizi de memnun etti. Ekip çalışmasının ve disiplinler arası işbirliğinin güzel örneklerinden biri olan etkinliğimiz izleyenlerden tam not aldı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Yıldız Erkek Basketbol Takımımız Karşıyaka İkincisi

02/06/2016

Karşıyaka Kaymakamlık kupası turnuvasında Küçük Erkek Basketbol Takımı başarısından sonra Yıldız Erkek Basketbol Takımımız da başarılı bir mücadele sonucunda finale kalarak ikincilik kupasını kazanmıştır.

 Takımlarımızda görev alan öğrencilerimizi tebrik ediyor,başarılarının devamını diliyoruz.

Çocukluktan Yetişkinliğe, Ergenlik

02/06/2016

Gelişim dönemleri, her yaş grubunda ve dönemde dikkatle izlenmesi gereken ve doğru yönlendirilmesi gereken zaman dilimleridir.

Bu çerçevede okulumuzun 5,6 ve 7. sınıf öğrencileri ile Psikolojik Danışmanımız Esin İnce ergenlik döneminde yaşanan değişimler üzerinde konuştular. Öğrencilerimiz, değişimin sadece bedenlerinde değil aynı şekilde zihinlerinde, duygusal ve sosyal alanda da meydana geldiğini öğrendiler. Yaşadıkları duygu yoğunluklarının, sakarlıkların ya da çalışmaya karşı isteksizliğin, aileleri ile yaşadıkları durumların nedenlerini, yapılan sunumda buldular. Merak ettikleri pek çok soruyu soran öğrenciler sunuya karşı oldukça ilgiliydiler.

Sunum sonunda merak ettikleri pek çok şeye cevap bulduklarını belirten öğrencilerimiz, öğretmenlerine teşekkür ettiler.

Geleneksel 17.Piri Reis Bilim Şenliği

02/06/2016

Piri Reislerde geleneksel hale gelen Bilim Şenliği, 17.yılında   “Deneylerle Bilim” başlığı altında düzenlendi. Fen Bilimleri zümresi tarafından gerçekleştirilen etkinliğe ortaokul öğrencilerimiz coşkuyla katıldılar. Şenlikte, eğlenceli deney ve projelerle tam bir bilim günü yaşandı. Proje ve deneylerini arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle paylaşmanın mutluluğunu yaşayarak, bilimin hayatın her alanında yer aldığını gördüler.

Çalışmanın en önemli amaçları, öğrencilerimizin yaratıcılıklarını ortaya çıkarmak, bilimsel düşünme gücünü geliştirmek, teorik bilgilerini uygulamaya dökmelerini sağlamak, el becerilerini geliştirmek, neden-sonuç ilişkisi kurabilmelerini ve birbirlerine yardım ederek paylaşmayı öğrenmelerini sağlayarak kendilerine olan güvenlerini geliştirmekti.

Şenliğin sonunda dans kulübünün sürpriz gösterisi, Atatürk’ün: “Hayatta En Hakiki Mürşid İlimdir” sözüyle coşkuyla sona erdi.

"Benim de Öğreteceklerim Var" Projesi

02/06/2016
3A sınıfı öğrencileri ile gerçekleştirilen 'Benim de Öğreteceklerim Var' projesi kapsamında beden eğitimi dersinde öğrencilerimiz Milli Hentbolcular'ı misafir ettiler.
Keyifle geçen sohbetin ardından öğrencilerimiz Milli Hentbolcular ile maç yaparak etkinliklerini sonlandırdılar.

DI TAKIMLARIMIZ ABD’DEKİ GLOBAL FINALS’A KATILDI

02/06/2016

Eğitim sürecine paralel olarak, öğrencilerin yaratıcılıklarını daha çok kullanmalarını, geliştirmelerini ve günlük hayatta uygulama becerilerini artırmayı hedefleyen Destination Imagination kulübümüz bu başarısının ardından Global Finals’a katılarak ülkemizi başarıyla temsil etti.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da ABD' nin Tennessee eyaletinin Knoxville şehrinde düzenlenen Destination Imagination Global Finals’ta B ve D ( Bilimsel – Doğaçlama ) Challengelarda yarışan takımlarımız, unutulmaz deneyimler ile ülkemize geri döndüler.
Tüm DI takımlarımızı ve öğretmenlerimizi kutluyoruz.

 

Uluslararası Beko Takım Satranç Şampiyonası

02/06/2016

 4-15 Mayıs 2016 tarihlerinde yapılan satranç şöleni tamamlandı. 3 ayrı kategoride, 1100 sporcunun yarıştığı şampiyonaya, okulumuzun Küçükler ve Yıldızlar Satranç takımı ile katıldık.
Nehir DİNÇ, Can ÖRGEV, Artun KISMALI, Era Deniz TAYLAN ve Arel CERYAN’dan oluşan küçükler takımımız ile Can ASENAOKTAR, Yunus Emre TUGAY, Çağan UĞUR, Yarkın Mehmet ÇIRAKOĞLU ve Aşkın Can YILMAZ’dan oluşan yıldızlar takımımız maçlarını başarı ile tamamladılar. İki gün süren turnuva boyunca öğrencilerimizin yaptıkları maçların analizli anlatımları ve taktik çalışması yapıldı.
4.masada yarışan Era Deniz TAYLAN masa derecesi elde ettiği, üçüncülük madalyasını yapılan törenle alarak, kürsüye çıkma sevinci yaşadı.
Sporcularımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Satranç Şampiyonası

02/06/2016

17-22 Mayıs 2016 tarihlerinde Antalya’da yapılan takım satranç şampiyonası tamamlandı. 2 ayrı kategoride, 385 sporcunun yarıştığı final müsabakalarına, iki okulumuzdan oluşan küçükler ve yıldızlar satranç takımları ile  katıldık.
Yarkın Mehmet ÇIRAKOĞLU, Teodor Alp KAPLANSEREN, Ege ÖZACAR, Nehir DİNÇ, Roni BENADAVA ve Cem Tuna FINDIK’tan oluşan küçükler takımımız ile Can ASENAOKTAR, Yunus Emre TUGAY, Çağan UĞUR, Ozan Deniz HAZAR ve Aşkın Can YILMAZ’dan oluşan yıldızlar takımımız maçlarını başarı ile tamamladılar. Beş gün süren turnuva boyunca öğrencilerimizin yaptıkları maçların analizli anlatımları ve taktik çalışması yapıldı.
Sporcularımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Minik Ustalar Satranç Turnuvası

30/05/2016
26 Mayıs 2016 tarihinde okulumuzda hazırlık 6 yaş sınıflarımız ile düzenlenen ''Minik Ustalar Satranç Turnuvası'' tamamlandı. Şenlik havasında geçen karşılaşmalarla öğrenciler, yıl boyunca öğrendiklerini turnuva ortamında uyguladılar. Turnuva sonunda yapılan törenle öğrencilerimiz, satranç ödüllerini alkışlarla aldılar.

Saint Joseph Lisesi Resim Yarışması

30/05/2016
İzmir Özel Saint Joseph Lisesi 10.Sanat ve Kültür Festivali kapsamında düzenlenen "Düşler ve Renkler" temalı resim yarışmasında ödül alan 8.sınıf öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.
 
1.lik ödülü - İpek KARAN
Yakın Kitabevi ödülü - Leyla Zeynep ERDEM

Tiyatro Topluluğumuzun Muhteşem Shakespeare Yorumu

26/05/2016

     Türkçe Tiyatro Topluluğumuz bu yıl Shakespeare’in “Bir Yaz Gecesi Rüyası” adlı oyununu sahneledi.  Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimizin dışında Ege Üniversitesi  Yaratıcı Drama ve  Doğaçlama Tiyatro Topluluğu yönetmeni  Erdem Erem’in de konuk oyuncu olarak katıldığı ve 24 kişilik bir ekipten oluşan  topluluğumuzun sahnelediği oyun, izleyenlerin büyük beğenisini aldı. Yönetmenliğini Gülcan Karaçur ve dekor tasarımını Zeynep Yağızkurt’un yaptığı oyunumuzda ses, ışık, dekor uyumu ve oyuncularımızın ayakta alkışlanan performansları izleyenlere seyirlik bir şölen yaşattı. Bir yıl boyunca tam bir ekip ruhuyla hareket eden ve yoğun provalar alarak çalışan, emek veren tüm öğrenci, öğretmen, velilerimize ve konuk oyuncumuz Erdem Erem’e teşekkür ederiz.

 

 

İngilizce Öğretmenlerimiz Atina Seminerinde

25/05/2016

İki okul İngilizce Bölüm Başkanlarımız Emel Üstün ve Duygu Öner Atina’da gerçekleştirilen “Building  Presentation Skills”  konu başlıklı seminere katıldılar.  Seminer boyunca  “Presentation Skills and How to Make Our Students Memorable Public Speakers” alt başlıkları işlendi.  Konular ELT dünyasındaki ünlü yazarlar, Virginia Evans, Jenny Dooley ve Maria Pepanidou tarafından verildi. Öğrencilerin yabancı bir dilde sunum yapabilme becerilerini geliştirmeye dönük birçok atölyeye katılan öğretmenlerimiz seminer sonunda sertifika almaya hak kazandılar.

 

Küçük Erkek Basketbol Takımımız İlçe İkincisi

24/05/2016
Küçük Erkek Basketbol Takımımız Karşıyaka ilçesinde düzenlenen Kaymakamlık Kupası Turnuvası'nda başarılı bir mücadele sergileyerek İlçe 2.si olmuştur.
Takımda emeği geçen öğrencilerimizi ve öğretmenimiz Onur Uzunoğlu'nu tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

2.Sınıf Öğrencilerimizin Üç Dilde Portfolyo Sunumları Gerçekleşti

23/05/2016

2. sınıf öğrencilerimiz,  her dersten yaptıkları çalışmalardan oluşan portfolyo sunumlarını başarıyla gerçekleştirdi. Dans gösterisi ve Fransızca şarkının ardından portfolyolarını ailelerine sunmak üzere sınıflarına geçtiler.  Çocuklarımızın bireysel gelişimi, performansları, sorumlulukları, emeklerini gösteren bu ürün dosyalarının sunumu sayesinde velilerimiz, öğrencilerimizin akademik ve sosyal gelişim sürecini izleme, farklı alanlardaki başarılarını gözlemleme fırsatı buldular.   
Piri Reis Okullarında öğrencilerimizin yaşam başarılarını, motivasyonlarını artırmamız ve geliştirmemize destek veren velilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür eder, sunumlarını başarıyla gerçekleştiren öğrencilerimizi kutlarız.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımızı Coşkuyla Kutladık

20/05/2016

Piri Reisliler olarak Ata’mızın Türk gençliğine armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı, anlam ve önemine yakışır biçimde coşkuyla kutladık. Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından tüm öğrencilerimizle 19 Mayıs Marşı seslendirildi. Büyüleyici bir dans gösterisinin ardından törenimiz, bahçe oyunlarının keyifle oynanması ile sona erdi.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 16  Mayıs 1919’da “Bandırma Vapuru” ile İstanbul’dan Samsun’a hareket etmiş  ve burada o büyük mücadeleyi yani, Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır. Mustafa Kemal’in başlattığı bu hareket, milletimizin sönmek üzere olan umutlarını canlandırmış ve herkesin bir hedef etrafında kenetlenmesine varan sürece,  hız kazandırmıştır.
Tüm öğrencilerimiz ile Atamıza olan minnetimizi ve sözümüzü tekrar yineliyor, onu saygıyla anıyoruz. Bayramımız kutlu olsun.

ÖĞRENCİLERİMİZ MATEMATİKSEL MODELLEME SEMPOZYUMU’NA KATILDI

18/05/2016

14 Mayıs Cumartesi günü Doç. Dr. Esra Bukova GÜZEL önderliğinde EBG Modelleme Grubu işbirliğiyle gerçekleştirilen Matematiksel Modelleme Sempozyumu’na Piri Reis Okulları olarak matematik öğretmenimiz Harun GÜRSOY ile Karşıyaka Piri Reis’ten 7. sınıf öğrencilerimiz İpek ÖZDÖL, Zeynep AKÇAY; Güzelbahçe Piri Reis’ten 7. sınıf öğrencilerimiz Ali PEKER, Naz ÖZDARCAN isimli öğrencilerimizle katıldık.
Gerçek yaşamdaki problemlerin matematiksel olarak çözülmesiyle elde edilen sayısal çözümlerin tekrar gerçek yaşama döndürülmesi olarak yorumlanan modelleme sistemi öğrencilerimizin ilgisini çekti. Öğrencilerimiz, matematiksel modellemenin ne olduğunu, günlük hayattaki ve matematikteki önemini ve kullanım alanlarını uzmanlardan dinlediler.

1. Sınıfların GEMS Uygulaması “Örümcek Ağı Deneyi”

17/05/2016

Bilimin temel kurallarını anlayabilmek, bilimi sevmek ve fen bilgisine karşı motivasyonu artırmak için yapılan GEMS  aktivitesi 1.sınıflarda “Örümcek Ağı Deneyi” ile davam etti.
1. sınıf öğrencilerimiz,  “Örümcek Ağı Deneyi” çalışmasını fen laboratuvarında gerçekleştirdi. Laboratuvarda gruplara ayrılarak yapılan çalışmada aseton, beyaz köpük bardak ve damlalık kullanıldı.
Bu uygulama ile “Kimyasal madde nedir, kimyasal değişim nedir?”  sorularına yanıt verildi. Konu günlük hayattan birçok örneklerle pekiştirildi.
GEMS aktivitelerinden sorumlu öğretmenimiz Neşe GÖRSEM,bu çalışma ile maddenin yapısı ve kimyasal değişim gibi önemli kimya ders konusunun ufak yaş grubunda yaparak yaşayarak öğrenilmesinin önemini vurguladı.

 

3. Sınıf Öğrencilerimizin GEMS Etkinliği “ Yüzüyordu Battı, Batıyordu Yüzdü”

17/05/2016

3.  sınıf öğrencileri GEMS uygulamalarında bu ay “Yüzme şartları nelerdir?” sorusuna yanıt aradılar.
Fen Bilimleri laboratuvarında Fen ve Teknoloji Öğretmeni Neşe Görsem tarafından yapılan çalışmalarda öğrenciler mandalina, portakal, yumurta ,su ve tuz kullandılar. Uygulama sonunda öğrencilerimiz  “ Büyük gemiler suda nasıl yüzer?”,” Denizde mi yoksa havuzda mı daha kolay yüzülür?” gibi sorularına da kolaylıkla yanıt verecek duruma geldiler.
Etkinliğin yaparak yaşayarak ve amaçlanan hedefe ulaşılarak sonlandırıldı.

 

Gel Beraber Oynayalım

16/05/2016

Anaokulu öğrencilerimiz, geleneksel hale gelen "Gel Beraber Oynayalım/ Bahar Şenliği" nde okullarında arkadaşlarını misafir ettiler.
Etkinliğimiz, anaokulu öğrencilerimizin sene başından bu yana proje konumuz olan "Bilim ve Sanat" çerçevesinde yaptıkları çalışmaların sergilendiği, öğrencilerimizin ise , Fransızca,İngilizce,Orff,Gems,sanat,spor ve dans atölyelerimizde doyasıya eğlendikleri bir ortamda gerçekleşti.
Öğrencilerimiz, okulun ilk gününden bu yana farklı çalışmalarla tanıma fırsatı buldukları Monet, Vivaldi, Kandinsky, Çaykovsky ,Zamfir, Pastör ,Graham Bell,  Dali, Edison, Da Vinci, Mozart, Barış Manço gibi birçok sanatçı,ressam ve bilim adamI ilgili çalışmalarını aileleriyle paylaşma fırsatı yakaladılar.
Etkinliklerin bitiminde ikramlar eşliğinde aileleri ve arkadaşları ile oyunlar oynayan miniklerimiz, arkadaşları ile birlikte okullarında olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirttiler.

3.Sınıf Öğrencilerimizin Portfolyo Sunumları Gerçekleşti

16/05/2016

3. sınıf öğrencilerimiz, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı boyunca her dersten yaptığı çalışmalardan oluşan portfolyo sunumlarını başarıyla gerçekleştirdi.

Öğrencilerimiz yaptıkları çalışmalardan oluşan ürün dosyalarını hazırladılar. Çocuklarımızın bireysel gelişimi, performansları, sorumlulukları, emeklerini gösteren bu ürün dosyalarından seçilen farklı etkinlikleri içeren beş atölye hazırlandı. Türkçe, Hayat Bilgisi, Matematik, Fen Bilimleri, Fransızca ve İngilizce olarak hazırlanan atölyelerde, yapılan çalışmalar farklı istasyonlarla velilerimize sunuldu. Sunumlar sayesinde velilerimiz öğrencilerimizin akademik ve sosyal gelişim sürecini izleme, farklı alanlardaki başarılarını gözlemleme fırsatı buldu.   

Piri Reis Okullarında öğrencilerimizin yaşam başarılarını, motivasyonlarını artırmamız ve geliştirmemize destek veren velilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür eder, sunumlarını başarıyla gerçekleştiren öğrencilerimizi kutlarız.

 
 

4. Sınıflar Öğrencilerimiz Fen Bilimleri Dersinde “ Gece-Gündüz Etkinliğini“ Yaptılar

12/05/2016

4. sınıf öğrencileri fen bilimleri dersinde öğrendikleri  “Dünyamızın Hareketleri” konusunu Dünya maketi üzerinde yaptıkları incelemeler ile tamamladılar. Etkinlikte Dünya maketi ve el feneri kullanıldı. Öğrenciler etkinlik sonunda Dünya’nın şekli, hareketi ve gece-gündüz oluşumu hakkında bilgilerini tekrar etme fırsatını yakaladılar.
Her öğrencinin etkin olduğu çalışma öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesi ve kalıcı olması hedefine ulaşılarak tamamlandı.

4. Sınıfların GEMS Uygulaması “ Elektrik Devresi ”

12/05/2016

 Öğrencilerimizle sürdürülen  bilimin temel kurallarını anlamak, bilimi sevmek ve fen bilgisine karşı motivasyonlarını artırmak için yapılan GEMS – Great Explorations in Math and Science (fende ve matematikte büyük araştırmalar) – etkinliklerinde, 4. sınıflar ” Elektrik Devresi” çalışmasını gerçekleştirdiler.
Fen bilimleri laboratuarında yapılan çalışmada, öğrenciler  önce uygulamada kullanacakları malzemeler hakkında bilgi edindiler. Ardından  “ Elektrik nedir, basit elektrik devresinde bulunan devre elemanları nelerdir, devre elemanlarının görevi nedir?” gibi sorulara yanıt buldular.  Öğrenciler kurdukları devreler ile günlük hayattan örnekler vererek edindikleri bilgiyi pekiştirdiler.
Uygulama yaşayarak yaparak bilgilerin öğrenilmesi ve kalıcı olması hedefine ulaşılarak sonlandırıldı.

Pirizotizm Projemizin Final Konseri

11/05/2016

Otizmli çocuklarımızı sosyal yaşama kazandırmak, çalışmalarını desteklemek ve bir farkındalık oluşturmak için Özel Piri Reis Okulları ve Otizm Derneği (ODER) işbirliğiyle başatılan “Pirizotizm” projesi düzenlenen konser ile sona erdi.

 ODER Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği Başkanı Ergin Güngör ve İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu şefi Dr. Orçun Berrakçay’ın müzik öğretmenlerimiz Esra Erdirik ve Jennifer Duchateau Karahan ile gerçekleştirdiği projede İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu ile 4.sınıf öğrencilerimiz Fransızca ve Türkçe şarkılar seslendirdiler.

Konserde emeği geçen öğretmenlerimize, ODER ve İZOT yöneticilerine, öğrencilerimize ve sosyal sorumluluk projelerimize destek olan velilerimize teşekkür ederiz.

 

“USTALARDAN MİNİK ELLERE KÜLTÜR VE SANAT HAFTASI”

11/05/2016

Özel Piri Reis Okulları Aile Birliği tarafından düzenlenen kültür sanat etkinlikleri 2-6 Mayıs haftasında gerçekleştirildi. Anaokulu’ndan 8.sınıfa kadar tüm öğrencileri kapsayacak şekilde planlanan haftada 30’a yakın sanatçı ve topluluk, düzenlenen atölyeler ile resimden heykele, karikatürden graffitiye, tiyatrodan kısa filme, gölge oyunundan pandomime , masaldan roman ve şiire kadar pek çok etkinlikle eğlenceli dakikalar geçirdi. Piri Reisli öğrenciler tarafından çekilen kısa filmin gösterimi yapıldı.

 Haftamıza katılarak öğrencilerimizin hayatına güzel izler bırakan sanatçılarımıza, minik elleri sanatın farklı dallarıyla buluşturan Okul Aile Birliği üyelerimize teşekkür ediyoruz.

eTwinning Projesi ile Hedefe Adım Adım

11/05/2016

2. sınıf öğrencilerimiz, sene başında başladıkları eTwinning “Disiplinler Arası Quiz Show İngilizce-Fransızca” etkinliğine tüm hızlarıyla devam ediyorlar.

Etkinlik kapsamında, Güzelbahçe ve Karşıyaka Piri Reis Okulları 2. sınıf öğrencileri İngilizce dersinde çevrim içi görüntülü görüşme yaptılar. Hazırlamış oldukları İngilizce kelime grubu sorularını ve bilmeceleri birbirlerine sorarak oldukça eğlenceli bir ders işlediler. Dersin sonunda “What does the fox say?” adlı şarkıyı hep beraber söyleyip  dans ederek görüşmeyi sonra erdirdiler.

Karşıyaka Piri Reis okulları 2. sınıf öğrencileri aynı projenin üyesi olan Polonyalı ortak okulumuz ile ayrıca çevrim içi görüntülü görüşme gerçekleştirdiler. Hazırladıkları kelime grubu sorularını, bilmeceleri ve genel kültür sorularını sordular. Polonyalı öğrencilerin sordukları soruları büyük bir heyecanla cevaplandırdılar.

Tüm yapılan etkinlikler projenin TwinSpace portalına yerleştirildi.  İki kardeş okul öğrencilerimiz ile birlikte yapılan bu proje, Türkiye Ulusal Ajans tarafından verilecek olan Avrupa Etiket Ödülü’ne giden yolda hedefe her geçen gün biraz daha da yaklaşıyor.

Görsel Sanatlar Öğretmenimizin Eseri "Gojoseon Mitolojisi" Sergisinde

10/05/2016
Görsel Sanatlar Öğretmenimiz Sayın Zeynep Yağızkurt'un "Kendine Ayna Tutmak" isimli eseri Ankara Kore Büyükelçiliği "Gojoseon Mitolojisi" Uluslararası Karma Sergisine seçilmiştir.
Öğretmenimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

2.TEOG Sınavı Sonrasında 8.Sınıf Öğrenci ve Öğretmenlerimize Tebrik

10/05/2016

  8. sınıf öğrencilerimiz, 1. TEOG’daki başarılarının ardından bu dönem gerçekleştirilen 2. TEOG’da da çok başarılı bir sonuç elde ettiler. Öğrencilerimizin haklı mutluluklarını pasta ile pekiştirdikleri ve İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi Müdürü, Özel Piri Reis Okulları -İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi Genel Koordinatörü Jacques Augereau’nun  katıldığı kutlamada, özverili çalışmalarından dolayı yönetici ve öğretmenlerimize; üstün başarılarından dolayı da öğrencilerimize teşekkür edildi.
  Öğrencilerimizi tebrik ediyoruz, başarılarının devamını diliyoruz.

 
 

Öğrencimiz Zeynep ARICI’nın Binicilikteki Başarıları

09/05/2016

İzmir Atlıspor İhtisas Kulübünde lisanslı binici olan 7B sınıfı öğrencimiz Zeynep ARICI son bir ayda aldığı derecelerle bizleri gururlandırdı.

 9-10 Nisan Anadolu Ligi 1.Ayak ANKARA YARIŞMALARINDA 85 cm de  3.  

 9-10 Nisan Anadolu Ligi 1.Ayak ANKARA YARIŞMALARINDA   100 cm de 4.

 9-10 Nisan Anadolu Ligi 1.Ayak ANKARA YARIŞMALARINDA   95 cm de 3.

 29-30 Nisan ,1 Mayıs Ege Atlıspor yarışmalarında 105 cm de 2.

29-30 Nisan ,1 Mayıs Ege Atlıspor yarışmalarında 90 cm de 2.

Öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

 

Arkas Trio Piri Reis Kardeşlik Ormanı İçin Çaldı

29/04/2016

Türkiye'nin ilk kurumsal triosu Arkas Trio; çevre bilinciyle yürüttüğü çalışmalara bir yenisini daha ekleyen Orion Eğitim Vakfı Özel Piri Reis Okulları Güzelbahçe ve Karşıyaka Okul Aile Birlikleri bir araya gelerek tüm bağış kanallarını birleştirerek kurulacak orman için sahne aldı. 

Farkındalığı yüksek nesillerle yeşil ve temiz bir dünya kurmaya bir nebze de olsa katkıda bulunmanın amaçlandığı bu konserde keman sanatçısı Tuncay Yılmaz, piyano sanatçısı Emre Elivar ve viyolensel sanatçısı Gustav Rivinius'tan oluşan ARKAS TRİO, L. Van Beethoven'ın eserlerini seslendirdi. 

Konsere katılarak destek veren tüm velilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Dünyada Çocuklar Neler Oynuyor?

29/04/2016

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı drama etkinliğimiz, ilkokul öğrencilerimizin öğretmenleri eşliğinde başka ülkelerde oynanan çocuk oyunlarını oynamaları ile gerçekleştirildi.

Öğrencilerimiz, 23 Nisan’ da çocuk olmanın coşkusunu yansıtan sınıf panoları hazırlayarak etkinliklerini tamamladılar.  Atalarına olan sevgilerini drama yoluyla ifade etmenin keyfini yaşadılar.

Yerel Yönetimleri Öğrendik

25/04/2016

 Mavişehir Mahallesi Muhtar’ı Gürol Küçükgörür okulumuz 4. sınıf öğrencilerine yerel yönetimler konulu sunum yaptı. Sosyal bilgiler dersi kazanımları çerçevesinde; muhtarlık seçimleri, muhtar ve ihtiyar heyetinin görevleri, ilçe ve ilde yerel yönetimler konuları anlatıldı.
 Öğrencilerimiz Muhtar Gürol Küçükgörür’e sordukları sorularla demokratik yaşamın ilkelerini kavradı.  Konuğumuza, verdiği bilgilerden ve katılımından dolayı teşekkür ediyoruz.

En Güzel Gün Bu Bayram: Adı 23 Nisan

25/04/2016
Egemenliğin ulusumuza; bu egemenliğin teminatı olan çocuklarımıza, bu bayramın hediye edilişinin 96. yılı Özel Karşıyaka Piri Reis Okullarında her zamanki gibi büyük bir coşku ve gururla kutlandı.
 
Tüm ilkokul öğrencilerimizin keyifle görev aldığı dopdolu törenimizdeki konuşmalar, şiirler, marşlar, danslar ve sunumlarda Atamızın kokusu ve dokusu saklıydı.  Velilerimizin de yoğun katılımıyla geçen törenimizde öğrencilerimiz, izleyenlerden tam not aldı.
 
Törenimizde emeği geçen tüm veli, öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyor, 23 Nisan Ulusal 
Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı tekrar kutluyoruz.

Minik Yazar, Şair ve Ressamlarımızdan “Piri Reis’in Seyir Defteri “

22/04/2016

Karşıyaka Piri Reis Okulları Aile Birliği'nin önderliğinde başlayan ve bu yıl 7. si düzenlenen, öğrencilerimizin eserlerinden oluşan  "Piri Reis'in Seyir Defteri"nin imza gününde minik yazar, şair ve ressamlarımız kitaplarını imzaladı.
Okul Aile Birliği Başkanı Neslihan Aksoy yaptığı konuşmada, Piri Reis'in Seyir Defteri'nin öğrencilerin okuma ve yazma konularında motivasyonlarının artması, farklı bakış açıları kazanması hedefiyle yola çıktıklarını, gelenekselleşen bu etkinliğin öğrencilerimizin hayatında anlamlı izler bıraktığını belirtti.
Seyir Defteri'nde eseri yayımlanan öğrenciler arasında yapılan çekiliş ile çeşitli hediyeler dağıtıldı.
Piri Reis'in Seyir Defteri'nde eserleri ile var olan öğrencilerimize, onları teşvik eden öğretmenlerimize, katılımları ile destek veren velilerimize, böyle bir organizasyonu gerçekleştiren Okul Aile Birliğimize teşekkür ediyoruz.

Piri Reisliler 4.Uluslar arası İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienalinde

21/04/2016

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali 19 Nisan'da büyük bir coşku ile başladı. Görsel Sanatlar Öğretmenimiz Zeynep Yağızkurt’un 4.sınıf öğrencilerimizle gerçekleştirmiş olduğu “Doğayı Uyandırma Gözlüğü” ve "Hayal Et Dünya Değişsin" isimli projeleri ile Zehra Pehlivan ve Rein Özbilgin'in ortaokul öğrencileriyle gerçekleştirdiği  "Awakening Of The Books" isimli proje 4.Uluslar arası İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nde 1189 başvuru arasından seçilerek sergilenmeye değer görüldü. Öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.
19 Nisan – 23 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek bienal ile ilgili ayrıntılı bilgileri www.cocukgenclikbienal.org  adresinden takip edebilirsiniz.

 

İngilizce Öğretmenlerimiz Seminerlere Katılmaya Devam Ediyor

21/04/2016

Okullarımızın İngilizce öğretmenleri 8 Nisan Cuma günü Hilton Otel’inde,9 Nisan Cumartesi günü Fransız Kültür Merkezi’nde düzenlenen eğitim seminerlerine katıldılar.
Öğretmenlerimizin 8 Nisan Cuma günü katıldıkları seminerde, öğretmen eğitimcileri Jack Scholes ve Meaghan Staff konuşmacı olarak yer aldılar. Jack Scholes “Öğrencilerin Düşünme Becerilerinin Hikâyelerle Geliştirilmesi” konusunda faydalı bilgiler verirken Meaghan Staff ise günümüz eğitim dünyasında çok büyük bir öneme sahip “Oyunlaştırma” olgusu hakkında bilgi verdi.
Öğretmenlerimiz, 9 Nisan Cumartesi günü ise, öğretmen eğitimcisi olan Nick Michelioudakis ile tüm gün “ Öğrencileri Motive Etmek İçin Pratik Yollar” başlığı altında çeşitli çalışmalar yürüttüler.
Eğitim dünyasındaki tüm gelişmeleri, yeni yöntem ve teknikleri takip eden, bu yeni yöntem ve teknikleri sınıflara taşımak için çalışan öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

 

3. Sınıf Öğrencilerimiz ile Gemste Bu Ay “Tel Oyunu”

18/04/2016

  3.  sınıf öğrencileri GEMS uygulamalarında bu ay “Tel Oyunu” etkinliği ile basit elektrik devresi hakkında bilgi edindiler.
  Laboratuvarında  Fen ve Teknoloji Öğretmeni Neşe Görsem tarafından yapılan çalışmalarda hazırlanmış model üzerinde uygulama yapan öğrencilerimiz, devre elemanlarını tanımakla beraber “Elektriğin varlığını nasıl hissedebiliriz?”sorusuna yanıt aradılar.
  Öğretici olduğu kadar eğlenceli olan çalışma, bilginin kalıcı olması ve günlük hayat ile ilişkilendirilmesi hedefine ulaşılarak tamamlandı.

 

3 Yaş Öğrencilerimizin GEMS Etkinliği “Suda Açan Çiçek”

18/04/2016

Piri Reis’in en minikleri Nisan ayı  GEMS (Great Explorations in Math and Science (fende ve matematikte büyük araştırmalar) uygulamalarında “Suda Açan Çiçek” etkinliğini yaptılar.
Fen ve Teknoloji laboratuarında Fen ve Teknoloji Öğretmeni Neşe Görsem ile yaptıkları çalışmada kağıttan kesilmiş ve katlanmış çiçek modellerinin su dolu kaba bırakıldığında açıldığını gözlemlediler. Kağıt çiçeklerin neden açıldığını merak eden miniklerimiz, bu uygulama ile suyu çeken ve çekmeyen maddeler hakkında bilgi edindiler. 
Minik öğrencilerimiz yeni bir bilgiyi uygulayarak öğrenmenin mutluluğu ile deneyi bitirdiler.

 

4 Yaş Öğrencilerimizin GEMS Etkinliği “ Tırmanan Renkler “

18/04/2016

 GEMS aktiviteleri,  Nisan ayında 4 yaş öğrencileriyle “ Tırmanan Renkler “ etkinliği ile devam etti. 
 Öğrenciler, çalışmayı fen laboratuarında gerçekleştirdi.  Laboratuvarda gruplara ayrılarak tabak içerisindeki suya yerleştirilen keçeli kalem ile boyanmış kağıt havlu üzerindeki suyun hareketini inceleyip renklerin nasıl tırmandığını gözlemleme fırsatını yakalamış oldular.
 Laboratuvar ortamında aktif rol almaktan keyif alan öğrenciler, yaparak yaşayarak öğrenme fırsatını yakaladılar.

Küçük Kızlar Voleybol Takımımız Türkiye Yarı Finallerinde

15/04/2016

Küçük Kızlar Voleybol takımımız Afyon’da yapılan Türkiye grup birinciliği müsabakalarında Denizli-Antalya ve Kütahya okulları ile yaptıkları tüm maçları kazanarak grup birincisi olarak Türkiye yarı finallerine yükselmişlerdir. Beden Eğitimi öğretmenimiz Nazife Özdemir’i ve öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

4.Sınıflar Fen Bilimleri Dersinde ‘’Yoğurt Mayaladılar’’

14/04/2016

   4. sınıf öğrencilerimiz.fen bilimler dersinde öğrendikleri “Mikroskobik Canlılar” konusunu ‘’Yoğurt Mayalama’’ çalışması ile pekiştirdiler. Çalışmada süt, kavanoz ve yoğurt kullanıldı.
   Her öğrencinin etkin olduğu çalışmada edinilen bilginin pekiştirilmesi ve kalıcı olması hedefine ulaşılarak tamamlandı.

Dodo Kuşu Cosmo Piri Reis’te…

14/04/2016

Çocuklarda küçük yaşlardan itibaren çevre koruma bilincinin, doğa sevgisinin yaygınlaştırılması ve kitap okuma alışkanlığının öğrencilere kazandırılması için dolaşan Dodo Kuşu Cosmo okulumuza misafir oldu. Nesli tükenen bir kuş türünden esinlenerek çizgi dünyasına aktarılan Çevreci Kahraman Dodo Kuşu Cosmo öğrencilerle sohbet ve dans ederek çevremizi korumak için yapılması gerekenleri, bitki ve hayvan sevgisini, çevreyi temiz tutmanın gerekliliğini anlattı. Çevreye duyarlı olmanın önemi hakkında bilgiler verdi. Dünyada ağaçlar tükenirse neler olabileceğiyle ilgili kısa film izleyen öğrenciler çevreyi koruyacaklarına dair söz verdiler. Etkinliğin sonunda bütün sınıflar yoğun ilgi gösterdikleri Dodo Kuşu Cosmo’yla hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Piri Reis Yarı Finalde

07/04/2016

İkinci tur maçlarına çıkıp Özel Ege koleji ve Fatma Hikmet okulunu yenerek adını yarı finale yazdıran Karşıyaka PiriReis küçük erkek Masa tenisi takımımızı tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Öğretmenlerimiz Eğitimde İyi Örnekler Konferansında

06/04/2016
Öğretmenlerimiz Sabancı Üniversitesi’nde 13. sü düzenlenen Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nda sözlü sunumlarını gerçekleştirdiler. Okulumuzu bir çok konferans ve platformda başarılı şekilde temsil eden anaokulu öğretmenlerimiz, İngilizce Öğretmenlerimiz  ve Görsel Sanatlar Öğretmenlerimiz Türkiye’nin farklı yerlerinden konferansa katılan bir çok öğretmenin ilgi ve merakla izlediği; Sınıftan Kaçış Oyunları,Okuldaki Gizemli Öğretmen, Exploring With Parents ve Zoolog Olmak Zor İş isimli toplam dört sözlü sunum gerçekleştirdiler. 
Her yıl bu konferansa katılarak okulumuzu başarılı şekilde temsil eden öğretmenlerimizi tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.
 
 

Masa Tenisi Başarısı

06/04/2016
Okulumuz küçük erkekler kategorisinde,grubunda oynadığı Rota Koleji ve Ekin Koleji maçlarının ikisini de alarak grup lideri olmuş ve bir üst tura yükselmiştir.
Takımımızı tebrik ediyor, diğer maçlarında başarılar diliyoruz.
 
 
 

2. Sınıfların GEMS Uygulamalarında “Dökülmeyen Su”

06/04/2016

2. sınıf öğrencileri GEMS (Great Explorations in Math and Science -Fende ve Matematikte Büyük Araştırmalar) uygulamalarında bu ay  “Dökülmeyen Su” etkinliğini yaptılar.
Fen Bilimleri laboratuvarında pet şişe, gıda boyası, tel süzgeç ve beher kullanılarak yapılan çalışmada suyun tel süzgeçte dökülmemesini gözlemleyen öğrenciler maddelerin tanecikli yapısı hakkında bilgi edindiler.
Etkinlik yaparak yaşayarak ve edinilen bilginin kalıcı olması hedefine ulaşılarak tamamlandı.

3. Sınıfların GEMS Uygulaması “ Samanyolu Galaksisi ”

05/04/2016

Piri Reis öğrencileri ile sürdürülen  bilimin temel kurallarını anlamak, bilimi sevmek ve fen bilgisine karşı motivasyonlarını artırmak için yapılan GEMS – Great Explorations in Math and Science (fende ve matematikte büyük araştırmalar) – etkinliklerinde, 3. sınıflar “ Samanyolu Galaksisi ” çalışmasını gerçekleştirdiler.

Fen bilimleri laboratuarında yapılan çalışmada, öğrenciler  önce uygulamada kullanacakları model hakkında bilgi edindiler. Ardından “ Samanyolu Galaksisindeki gezegenlerin isimleri nelerdir?,Dünyanın hareketi nasıldır?,Dünyanın hareketi sonucunda olan olaylar nelerdir?” gibi sorulara yanıt buldular. Öğrenciler günlük hayattan örnekler vererek edindikleri bilgiyi pekiştirdiler.

Uygulama yeni bilgilerin yaşayarak öğrenilmesi ve kalıcılığının sağlanması hedefine ulaşılarak sonlandırıldı.

Çalışmaları İle Fark Yaratan Öğretmenlerimiz 6.Yeni Nesil Eğitim Konferansına Katıldılar

04/04/2016

 Eğitimde Değişim Hareketi, Vitamin ve Bilgi Üniversitesi'nin işbirliği ile gerçekleşen 6.Yeni Nesil Eğitim Konferansı; özgün, yaratıcı ve fark oluşturan projelerin sunulmasını, öğretmenlerin mesleki deneyimlerini geliştirmesini ve zenginleştirmesini amaç edinen bir platformdur. 20 projenin paylaşıldığı Yeni Nesil Eğitim Konferansı’na sosyal bilgiler öğretmenlerimiz Canan İPEK ve Ejder AKHANCA “Eğitimde Kentlilik Bilinci ve Kültür Öğrenimi” adlı proje sunumları ile katıldılar. Yüzlerce proje arasından seçilen, eğitici ve yaratıcı projeleri ile konferansa katılan sosyal bilgiler öğretmenlerimiz, kalıplara ve geleneksel eğitim ortamlarına bağlı kalmadan, hayallerini sınırlandırmadan hazırladıkları projeyi meslektaşları ile paylaşabilme ve yeni nesil bir eğitim anlayışı adına kendilerini ifade edebilme şansını yakaladılar. Özel Piri Reis Okullarını gururla temsil eden öğretmenlerimizi başarılarından ötürü tebrik ediyoruz.

4. Sınıflar Fen Bilimleri Dersinde Mikroskop ile Tanıştılar

30/03/2016

4. sınıf öğrencileri fen bilimleri dersinde öğrendikleri  “Mikroskobik Canlılar” konusunu yaptıkları ‘’Mikroskop ile Tanışalım ’’ etkinliği ile pekiştirdiler. Etkinlikte mikroskop ve çeşitli preparatlar kullanıldı. Öğrenciler etkinlik sonunda, gözle görülemeyen canlıların mikroskop ile gözlenebileceğini kavrama fırsatını yakaladılar
Her öğrencinin etkin olduğu çalışmada bilgilerin pekiştirilmesi ve kalıcı olması amaçlanarak bitirildi.

 

1.Sınıf Öğrencilerimizin GEMS’te “Mıknatıslı Çubuklardan Geometrik Cisimler” Etkinliği

30/03/2016

 1. sınıf öğrencilerimiz GEMS (Great Explorations in Math and Science -Fende ve Matematikte Büyük Araştırmalar) uygulamalarına bu ay “Mıknatıslı Çubuklardan Geometrik Şekiller” etkinliği ile devam etti. Fen bilimleri ve matematik derslerinin disiplinler arası ortak çalışması olarak yapılan etkilikte geometrik şekiller ve fizik dersinin önemli bir konusu olan mıknatısların itme ve çekme gücü üzerinde duruldu.Çalışmada renkli mıknatıslı çubuklar kullanıldı.

Her öğrencinin etkin olduğu çalışmada el becerisinin artması, basit araç-gereçler kullanılarak model yapılabilmesi, öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesi ve kalıcı olması amaçlandı.

 

Okul Aile Birliğimizden Emrullah Efendi İlkokuluna Yardım

30/03/2016
Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları Aile Birliği yardım amaçlı faaliyetlerine yenisini ekledi. İzmir Karabağlar'da bulunan Emrullah Efendi İlkokulu'nun müdür ve öğretmenleriyle önceden görüşerek öğrencilerin ihtiyaçları belirlendi ve duyuruldu.
 
Piri Reis velilerinin ve öğretmenlerinin duyarlı yaklaşımı ile kitap, kırtasiye ve boya malzemeleri,okul çantası,çeşitli zeka oyunları, ingilizce ders materyalleri toplanarak okul aile birliğimiz tarafından tasnif edilerek Emrullah Efendi İlkokulu'na teslim edildi.
 
Okul Aile Birliğimizin projesine destek veren tüm velilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Öğretmenlerimiz 3. Eğitim Teknolojileri Konferansı'nda

29/03/2016

Özel Piri Reis Okulları olarak öğrencilerimizi 21. yüzyıl becerilerine sahip bireyler olarak yetiştirmek en temel amaçlarımız arasında yer almaktadır.  Bu amacımızdan yola çıkarak, teknolojinin eğitimde kullanılması konusunda iyi örneklerin paylaşıldığı, Yeditepe Üniversitesinde gerçekleşen  Türkiye Özel Okullar Derneği ile Eğitim Teknolojileri Platformu'nun ortaklaşa düzenlediği 3. Eğitim Teknolojileri Konferansı'na katılım sağladık.
Konferansta Özel Piri Reis Okulları olarak Bilişim Teknolojileri Öğretmenimiz Gökhan Yüksel ile Sosyal Bilgiler Öğretmenimiz Ejder Akhanca'nın disiplinler arası bir çalışma örneği olan  "Kodlama, Eğitsel Oyunlarla Pekiştirme ve Tekrar" adlı örnek ders anlatım projeleriyle yer aldık.   Ayrıca öğretmenlerimiz ve IT çalışanlarımız etkinlikte yapılan sunumlar ve çalıştaylarla teknolojinin eğitimde etkin kullanımı konusundaki iyi örnekleri yerinde izleme fırsatı yakaladılar.
Öğretmenlerimizi yaptıkları özgün çalışmalarından dolayı kutlar, başarılarının devamını dileriz. 

Hayat Boyu Kütüphaneler

29/03/2016

Özel Karşıyaka Piri Reis Okullarında “Belirli Gün ve Haftalar” yaratıcı drama yöntemi ile kutlanması çalışmaları başarıyla devam ediyor. Bu kapsamda Kütüphaneler Haftası’nda “Kitabımızı Yapalım” drama etkinliği ile öğrencilerimiz, haftanın önemini kavrama fırsatı buldular.   
Etkinlikte öğrencilerimiz birer cümle ile anlamlı bir öykü oluşturmaya çalıştılar. Böylece her sınıf masalını yaratmış oldu. Öğrencilerimiz daha sonra, yarattıkları masalın bir kütüphanede okunmayı beklediğini düşünüp okunmayı bekleyen masalın canlandırmalarını kendi sınıflarında yaptılar. 
Canlandırmalardan yola çıkan öğrencilerimiz, kendi sınıf kitaplarını oluşturup hazırladıkları panoda sergilediler.

 

Matematik Zümrelerimiz Thales Matematik Müzesinde

29/03/2016

Özel Piri Reis Okulları matematik zümresi ile İzmir Özel Saint Joseph Lisesi  matematik ve fen bilimleri zümre öğretmenleri Aydın'da açılmış olan Thales Matematik Müzesi'ni ziyaret etti. Müze hakkında Matematik müzesinin kurucu müdürü ve ar-ge sorumluları ile detaylı bilgi paylaşımında bulunan öğretmenlerimiz, yapılabilecek yeni projeler için bilgi alışverişinde bulunurken müzeyi de yakından inceleme fırsatı buldular.
Keyifli geçen günün sonunda Saint Joseph ve Piri Reis öğretmenleri başka etkinliklerde de daha sık buluşup ortak projelere imza atmaya karar verdi. 

 

 

PİRİTHON-SERÇEV EL ELE

24/03/2016

5. sınıf öğrencileriyle sene başından itibaren hazırladığımız Pirithon projesi frankofoni etkinlikleri kapsamında gerçekleşti.
Fransa’da, her sene tıbbi araştırmalar ve nadir görünen hastalıkları tedavi etmek için yapılan bağışlarla ayakta duran kuruluş "Téléthon" dan esinlenerek projemize “Pirithon” adını verildi.
Bu kapsamda benzer sebepler için kurulan  SERÇEV(Serebral Palsili Çocuklar Derneği) yararına Fransız dilini kullandığımız eğlenceli ve anlamlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Öğrenciler ve velilerimiz; hediyelik eşya standı, sportif aktiviteler, şarkılar, danslar ve ikramları tadarak projemize katkıda bulundular.
Elde edilen gelir SERÇEV’e bağış yapılacak ve ihtiyacı olan hastaların tedavisinde kullanılacaktır.
Projemize katkı sağlayan tüm öğrencilerimize, velilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Hazırlık Öğrencilerimizin GEMS’te “C Vitamini Tayini” Etkinliği

24/03/2016

Hazırlık öğrencilerimiz, GEMS (Great Explorations in Math and Science -Fende ve Matematikte Büyük Araştırmalar) uygulamalarına bu ay “C vitamini tayini” etkinliği ile devam etti.
Öğrencilerimizin, fen bilimleri laboratuarında, GEMS etkinliklerinden sorumlu öğretmenimiz Neşe Görsem ile birlikte yaptıkları çalışmaları etkinlikte önce “Vücudumuza girmek isteyen mikroplar ile nasıl savaşırız?” sorusuna yanıt arayan miniklerimiz, daha sonra su, limon, batikon, oksijenli su, damlalık kullanarak uygulamaya geçtiler.
Her öğrencinin uygulayıcı olduğu bu eğlenceli etkinlikte, öğrencilerimiz C vitamini hakkında bilgilenip, su ve oksijenli suya damlatılan batikon ve oksijenli suyun verdiği tepkimeyi uygulamalı olarak gözlemleyerek etkinliği tamamladılar.

 

3 Yaş Öğrencilerimizin GEMS Uygulaması “ Morken Şeffaf Oldu “

24/03/2016

Bilimin temel kurallarını anlayabilmek, bilimi sevmek ve fen bilgisine karşı motivasyonu artırmak için yapılan GEMS – Great Explorations in Math and Science (Fende ve Matematikte Büyük Araştırmalar) –  aktiviteleri, mart ayında 3 yaş öğrencilerimizde  “Morken Şeffaf Oldu“ etkinliği ile devam etti. 
Öğrenciler, çalışmayı fen laboratuvarında gerçekleştirdi. Laboratuvarda gruplara ayrılarak yaptıkları çalışmada ispirto, çamaşır suyu, dereceli silindir ve damlalık kullandılar. Fen ve Teknoloji Öğretmeni Neşe Görsem tarafından yapılan çalışmalarda madde ve maddenin özelliklerini örneklerle kavrayan öğrenciler, birbirine karışan sıvılar ile kimyasal tepkime ve kimyasal değişme kavramı ile tanıştılar. Deney tüpü içindeki ispirtoya damlalıkla çamaşır suyu damlatıp iki sıvının karışımında ispirtonun renk açılımını inceleyerek “basit kimyasal tepkime” konusunu gruplar halinde uygulama ve öğrenme fırsatı buldular.

“Hedef ve Motivasyon”u Bir Bilene Sorduk

24/03/2016

8.Sınıf öğrencilerimizin motivasyonlarını arttırmak, geleceğe yönelik hedeflerini gözden geçirmelerini sağlamak, bu dönemi daha bilinçli geçirmelerini, gelecek sene lisede onları nelerin beklediğini bilmelerini sağlamak için geçen seneki mezunlarımızı konuk ettik.

İzmir Özel Saint Joseph Fransız Lisesi Rehber Öğretmeni Pınar Gülen Bal, 8.sınıf öğrencilerimize öncelikle motivasyon kavramını anlatarak paylaşıma başladı, hayallerimizin hedeflerimizi oluşturduğunu, hedeflerimize doğru ilerlerken karşımıza çıkan her basamağı başarı ile çıkmamız gerektiğini anlattı.

Mezun öğrencilerimizden Merve Şenel, Efe Kemal Koç ve Bora Özbilgin, geçen sene sınav sürecini nasıl geçirdiklerini, stres kaynaklarını, sınav kaygısı ile nasıl başa çıktıklarını paylaştılar. Önemli olanın fazla çalışmanın değil verimli çalışma olduğunu belirten mezun öğrencilerimiz aynı zamanda; Saint Joseph Lisesinde ilk günlerini, alışma süreçlerini, dersler ve etkinlikler ile ilgili deneyimlerini keyifle anlattılar.  Paylaşımları ile oldukça hoş bir atmosfer yaratan mezunlarımız, öğrencilerimizle de bu konuda örtüştüler. Mezunlarımızı ilgiyle dinleyen öğrencilerimiz, akıllarındaki tüm sorulara ve belirsizliklere karşılık bulmanın rahatlığıyla süreçte daha net adımlar atabileceklerini vurguladılar.

Misafir Rehber Öğretmenimiz Pınar Gülen Bal’a  ve mezunlarımıza paylaşımları için teşekkür ederiz.

Piri-Jeux Etkinlikleri

21/03/2016

Frankofoni çalışmaları hızla devam ediyor. Öğleden sonra Piri- oyun ( piri - jeux) etkinliği gerçekleştirildi. 3. Ve 4. Sınıfların katıldığı etkinlikte öğrencilerimiz önceden hazırlanan 10 farklı atölyede oyun oynadılar , spor yaptılar , şarkı söylediler ve bol bol Fransızca konuştular .Öğrencilerimiz eğlenerek öğrendiler, keyifli bir öğleden sonra geçirdiler.

Frankofoni Haftası Çalışmalarımız Başladı

21/03/2016
Frankofoni haftamız sabah frankofoni şarkısı "On ecrit sur les murs" adlı parçanın tüm okul tarafından söylenmesi ile başladı.
3. ve 4. derste ise Fransız Kültür Merkezi'nden Mme Nathalie Cohen gelerek 4. sınıflarımıza "masal etkinliği" yaptı. Satomi Ichikawa'nın "Baobonbon" maslını öğrencilere anlattı. Öğrencilerimizin severek katıldığı etkinlik boyama, kesme, yapıştırma çalışmalarıyla sona erdi.
Öğrencilerimiz için hazırladığı yaratıcı çalışmadan dolayı Mme Nathalie Cohen'e teşekkür ederiz.

Çanakkale 18 Mart Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Günü

21/03/2016

Dünya savaş tarihinin en önemli savaşlarında biri olarak kabul edilen Çanakale Savaşları’nda kazandığımız büyük zaferin 101. yılında başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ve tüm şehitlerimizi okulumuzda yaptığımız törende gururla andık.
Törenimiz tüm şehitlerimiz için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra sosyal bilgiler öğretmenimiz Ejder Akhanca'nın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Daha sonra senaryosu Turgut Özakman tarafından yazılan "Çanakkale 1915" filmi tüm ortaokul öğrencilerimize izletildi. İlgiyle izledikleri filmin ardından öğrencilerimizin merak ettikleri sorular cevaplandırıldı. Törenimiz müzik öğretmenlerimizin yönetiminde "Vatan Marşı"nın okunmasıyla son buldu.

Denizli Gezimiz

21/03/2016

Öğrencilerimizin kültürel birikimlerini geliştirmek ve tarihi geçmişe geniş bir perspektiften bakmak amacıyla Sosyal Bilgiler zümremiz tarafından 6. sınıf öğrencilerimiz ile Denizli'ye iki gün süren gezi gerçekleştirilmiştir.
Öğrencilerimiz gezimizin ilk gününde sırasıyla Aphrodisias ören yerini, Aphrodisias Müzesi ve inanç turizmi açısından çok önemli bir yere sahip olan Laodikeia antik kentini gezdikten sonra Pamukkale'de konakladılar.
Gezimizin ikinci gününde öğrencilerimiz UNECO dünya mirası listesinde yer alan Hierapolis antik kentini, Hierapolis Müzesi’ni, Hierapolis Antik Havuzu’nu, Pamukkale travertenlerini ve Sultanhisar'daki Nysa ören yerini rehberimiz Monsieur Tino Reggio eşliğinde gezdiler. Monsieur Tino'nun değerli anlatımları sayesinde öğrencilerimiz hem eğlenme hem de bilgilenme fırsatı yakaladılar.

Piri Reisli Öğretmenlerimizin Eçev Çıkarması

00/00/0000

Bu yıl 13.sü düzenlenen, Yaşar Üniversitesi’nin ev sahipliğini yaptığı Yaratıcı ve Yenilikçi Öğretmen Semineri’ne Piri Reisli öğretmenler damgasını vurdu.
Program açılışında “En Çok Sunum Gönderen ve Sunum Yapan Okul” olarak tebrik edilen kurumumuz toplam 12 çalışmasını katılımcı öğretmenler ile paylaştı. Okul Öncesi, Sınıf Öğretmenliği,  Türkçe, İngilizce ve Görsel Sanatlar alanlarında yapılan sunumlar tüm katılımcılar tarafından beğeni ve takdirle karşılandı.
Fark yaratan çalışmalarını öğrencilerimizle buluşturan, onlara yepyeni ufuklar açan öğretmenlerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Petit Prince Resim Yarışması

21/03/2016

Frankofoni etkinlikleri çerçevesinde Saint-Joseph Fransız Lisesi tarafından düzenlenen Petit Prince Resim Yarışması sonuçlandı. 1.,2. ve 3. sınıf öğrencilerimizin resimlerinin gönderildiği yarışmada Saint Joseph Öğretmenleri resimleri seçerken zorlandıklarını, resimlerin tümünün çok güzel olduğunu ifade ettiler.

1. lik alan  öğrencilerimiz :

 • 1-C   Tülin Defne AYSAN

 • 2-A  Hanzade HADİMLİ

 • 3-B  Sinan ERGİN

Öğrencilerimizi ve resim öğretmenlerini kutluyor, Saint-Joseph Lisesi'ne organizasyon için teşekkür ediyoruz.

 

FRANSIZCA GÜZEL VE ANLAMLI OKUMA YARIŞMASI

16/03/2016

Frankofoni etkinlikleri çerçevesinde Saint-Joseph Fransız Lisesi tarafından düzenlenen Fransızca Güzel ve Anlamlı Okuma Yarışmasına 4.-5.-6. Ve 7.sınıftan finale kalan öğrencilerimiz katıldı.
Finale kalan öğrencilerimiz :
- Lale ŞENAYDIN ( 4-A)
- Nisa SARAN ( 4-B)
- Ece Zeynep KALE ( 5- B)
- Ege BAKIŞ (5-C)
- Alin AŞIM ( 6-A)
- Seçkin ÖZALP (6-C)
- Elif YAĞIZKURT ( 7-C)
- Yunus Emre TUGAY( 7-C)
Seçim yapmakta oldukça zorlanan jüri üyeleri öğrencilerimizin Fransızca düzeyinden övgüyle bahsetti.
Yarışma sonucunda Lale ŞENAYDIN ve Ece Zeynep KALE 1.'lik ödülüne layık bulundu.
Finale kalan tüm öğrencilerimizi ve Fransızca öğretmenlerini kutluyor, Saint-Joseph Lisesi'ne organizasyon için teşekkür ediyoruz.

İngilizce Zümrelerimiz İngilizce Eğitimi Alanındaki Gelişimlerin Takipçisi

16/03/2016

Okullarımızın İngilizce bölüm başkanları ve İngilizce öğretmenleri, TOEFL Primary ve TOEFL Junior Sınavları hakkında düzenlenen seminere katıldılar. İlköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin İngilizcedeki ilerlemesini görmeyi ve iletişim becerilerini ölçmeyi sağlayan, detaylı raporlandırmalar ile hem öğretmenlere hem de ailelere öğrencinin dil becerileri ile ilgili anlamlı dönütler sağlayarak yönlendirmeler yapılmasına yardımcı olan bu sınav sistemlerini yakından tanıdılar.
Swiss Otel’de düzenlenen seminerde konuşmacı olan Emelie Loeb testlerin hazırlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi hakkında detaylı bilgiler verdi. Öğretmenlerimiz, yapılan atölye çalışmalarında öğrencileri bu sınavlara hazırlama ile ilgili pratik bilgiler de edindiler.
İngilizce öğretimi ile ilgili uluslar arası gelişmeleri takip eden İngilizce bölümümüz mesleki gelişim seminerlerine devam etmektedir.

Piri Reisliler Destination Imagination’da Türkiye Birincisi

16/03/2016

Öğrencilere geleceğin yenilikçileri ve liderleri olabilmeleri için ilham vermek ve gerekli becerilerle donatmak amacıyla düzenlenen Destination Imagination Yarışması’nın Türkiye Turnuvası Kuşadası’nda Efes Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Piri Reis okulları olarak üçüncü kez katıldığımız Destination Imagination isimli turnuvada büyük bir başarı elde ettik.

Türkiye genelinden 276 takımın katıldığı turnuvada toplam 6 kategoride birinciler belirlendi. Turnuvaya dört takımla katılan okulumuz oldukça zorlu rakipleriyle yarıştı. Doğaçlama (Improw) kategorisinde Esra Karagöz yönetiminde ilkokul takımımız PİRİYAKOUS, Yusuf Varlı yönetiminde ortaokul takımımız DI-KAPRIO; Bilimsel (SCİENCE) kategorideyse Çağla Kınay ve Zehra Pehlivan yönetimindeki İLKOKUL takımımız LEAF INSECTS, Neşe Görsem yönetimindeki ortaokul takımımız DESTİPOT yarıştı.

Bütün takımlarımız, uzun zamandır sürdürdüğü hazırlıklar doğrultusunda kendi kategorilerinde okullarımızı en iyi şekilde temsil ettiler.  Yapılan değerlendirme sonucunda Di-KAPRİO ve LEAF İNSECT takımlarımız kendi kategorilerinde birinci olarak Amerika’daki GLOBAL FİNAL’de okulumuzu temsil etme hakkı kazandılar.

Takımlarımızı bu başarıya taşıyan öğretmenlerimizi, özveriyle çalışan öğrencilerimizi ve desteğini esirgemeyen velilerimizi tebrik ediyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz. 

PİRİYAKOUS İLKOKUL TAKIMI                       LEAF İNSEACT İLKOKUL TAKIMI    

Dilvin Şahin                                                        Saydam Güldoğan

Doğa Bosnalı                                                      Zeynep Taşkıran

Lale Şenaydın                                                     Nehir Dinç

Zeynep Yaralıoğlu                                               Kaan Oğuz

Rüzgar Yaldırgan                                                Zeynep Sipahi 

Elif Yazıcı                                                            Zeren Övül

Cemresu Önaç                                                   Selin Asenaoktar

 

Dİ KAPRİO ORTAOKUL TAKIMI                         DESTİPOT ORTAOKUL TAKIMI

Buse ŞARLI                                                          Pelin Ersürer

Eliz KOLAT                                                           Defne Satıcı

Tolga Kalkan                                                         Hasan Kahraman

Yarkın ÇIRAKOĞLU                                             Can Özer

Ayşegül Kızıldereli                                                Defne Coşkun

Seçkin Özalp                                                         Deniz Yurdun

Deniz Elif Bayram

Küçük Kızlar Voleybol Takımımız İzmir 2’ncisi

15/03/2016

Küçük Kızlar Voleybol Takımımız, final grubundaki zorlu mücadele sonucunda İzmir 2'ncisi oldu. Çalışmalarını özverili bir şekilde sürdürüp büyük emek harcayan öğrenci ve öğretmenlerimize, desteklerinden dolayı velilerimize ve öğrencilerimizin arkadaşlarına teşekkür ederiz.

İzmir'i Türkiye grup elemelerinde temsil etmeye hak kazanan takımımıza bundan sonraki maçlarında başarılar dileriz.
 

Milli Şairimizden Milli Mücadelemiz

15/03/2016

Yakın tarihimizin en önemli şairlerinden Mehmet Akif Ersoy ; vatan ve millet sevgisinin,  bağımsızlık ve hürriyet aşkının en güzel ifadesi olan İstiklal Marşı’mızı bizlere kazandırmıştır. Bu kazanımın her zaman bilincinde olan Piri Reis ailesi olarak marşımızın kabulünün 95. yılını  okulumuzda coşkuyla kutladık.
Günün anlam ve önemini belirten konuşma ile başlayan törenimiz, 7. sınıf öğrencilerimizin İstiklal Marşı’mıza cevaben verdiğin sözün ardından törenimiz, tüm öğrencilerimizin İstiklal Marşı’mızı coşkuyla söylemesiyle sona erdi.

 

2.Sınıf Öğrencilerimizin GEMS’te “Mıknatıslı Çubuklardan Geometrik Cisimler” Etkinliği

11/03/2016

2. sınıf öğrencilerimiz GEMS (Great Explorations in Math and Science -Fende ve Matematikte Büyük Araştırmalar) uygulamalarına bu ay “Mıknatıslı Çubuklardan Geometrik Cisimler” etkinliği ile devam etti. Fen bilimleri ve matematik derslerinin disiplinler arası ortak çalışması olarak yapılan etkilikte geometrik cisimler ve fizik dersinin önemli bir konusu olan denge üzerinde duruldu.Çalışmada renkli mıknatıslı çubuklar kullanıldı.
Her öğrencinin etkin olduğu çalışmada el becerisinin artması, basit araç-gereçler kullanılarak model yapılabilmesi, öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesi ve kalıcı olması amaçlandı.

4. Sınıfların GEMS Uygulaması “Hologram”

09/03/2016

Piri Reis öğrencileri ile sürdürülen  bilimin temel kurallarını anlamak, bilimi sevmek ve fen bilgisine karşı motivasyonlarını artırmak için yapılan GEMS – Great Explorations in Math and Science (fende ve matematikte büyük araştırmalar) – etkinliklerinde, 4. sınıflar “ Hologram” çalışmasını gerçekleştirdiler. Yapılan çalışma fen bilimleri ve bileşim teknolojileri dersleri öğretmenlerinin ortaklaşa çalışması olarak hayata geçirildi

Fen bilimleri laboratuarında yapılan çalışma öncesinde  “ Hologram nedir?”  sorusuna yanıt verdiler. Konu ile bilgilenen öğrenciler  hologramın iki ayrı lazer ışınının bir araya gelerek oluşturduğu üç boyutlu bir fotoğraf  olduğunu öğrendiler. Bir sonraki aşamada uygulamaya geçen öğrenciler çalışmalarını keyifle tamamladılar

Fen ve Teknoloji Öğretmeni Neşe GÖRSEM ve Bileşim Teknolojileri Öğretmeni Gökhan YÜKSEL, laboratuar ortamında yapılan bu çalışma ile öğrencilerin fen bilimlerine karşı ilgilerinin her geçen gün arttığını ve bileşim teknolojisi ile fen bilimleri dersinin iç içe olduğunu belirtti. 
 

3. Sınıfların GEMS Uygulaması “ Gökyüzü Maviden Kırmızıya Neden Döndü?”

09/03/2016

Piri Reis öğrencileri ile sürdürülen  bilimin temel kurallarını anlamak, bilimi sevmek ve fen bilgisine karşı motivasyonlarını artırmak için yapılan GEMS – Great Explorations in Math and Science (fende ve matematikte büyük araştırmalar) – etkinliklerinde, 3. sınıflar “Gökyüzü Maviden Kırmızıya Neden Döndü?”çalışmasını gerçekleştirdiler.
Fen bilimleri laboratuarında yapılan çalışma öncesinde  “ Gökyüzü ne zaman mavi, ne zaman kırmızı görünür?,  Gökyüzünün rengi nedir?” gibi sorulara yanıt verdiler. Öğrencilerin su, kavanoz, süt ve ışık kaynağı kullanarak yaptıkları çalışma ile ışığın kaynağının konumunun görülen rengi etkilediği sonucuna ulaşıldı.
Fen ve Teknoloji Öğretmeni Neşe GÖRSEM, laboratuar ortamında yapılan bu çalışmalar ile öğrencilerin fen bilimlerine karşı ilgilerinin her geçen gün arttığını belirtti. 

7. Sınıflar Fen Bilimleri Dersinde Aynaları Gözlemlediler

09/03/2016

 7.sınıf öğrencilerimiz fen bilimleri dersini eğlenerek öğrenmeye devam ediyor.
 Bu kapsamda, öğrendikleri aynalar konusunu, yaptıkları deneylerle pekiştirdiler.
 Laboratuarda gruplara ayrılarak yapılan çalışmada yemek kaşığı, çukur ayna, tümsek ayna, düz ayna, kağıt, kalem kullanan öğrencilerimiz öncelikle yemek kaşığının iç-dış yüzüne daha sonra dağıtılan çukur ve tümsek aynaların yüzeylerine bakarak çukur ve tümsek aynanın özelliklerini gözlemlediler. Deneyin devamında ise düz ayna kullanarak simetri olayını (sağ sol tersliği) ve düz aynada görüntü özelliklerini keşfettiler.
 “Aynalarda Yansıma ve Görüntü Özellikleri” konusunu deney yaparak tekrar eden  öğrencilerimiz, yaparak, yaşayarak öğrenmenin keyfine vardılar.

 

Lasalle Okulları Üst Düzey Yöneticilerinin Okulumuzu Ziyareti

08/03/2016

İzmir Saint-Joseph Fransız Lisesi’nin bağlı olduğu Lasalle Okullarının üst düzey yöneticileri, her yıl olduğu gibi okullarımızı ziyaret ettiler.
İzmir Saint-Joseph Fransız Lisesi Müdürü ve Özel Piri Reis Okulları Genel Koordinatörü Jacques Augereau, Müdür asistanı ve İletişim Koordinatörü Ege Baloğlu Adar, Frère Fadi Sfeir, M.Michel Bertet gerçekleştirdikleri ziyarette okullarımızdaki çalışmaları yakından görme fırsatı buldular.
Konuklarımız, Piri Reis Okulları İdari kadrosunun katılımıyla gerçekleşen ön toplantıda 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı itibariyle okullarımızda gerçekleşen değişiklikler, yapılan yenilikler hakkında bilgi aldılar, okul yöneticileriyle fikir alışverişinde bulundular. Anaokulu, ilkokul ve ortaokul sınıflarında Fransızca derslerine katılan konuklarımız, öğrencilerimizin Fransızca performanslarını çok beğendiklerini dile getirdiler.

Triple - P Ergenlik Dönemi Eğitimleri Başladı

05/03/2016
Ergenlik dönemi, çocuklarımızı geleceğe hazırlarken anne,baba ve eğitimciler olarak anlamamız gereken ve tutumlarımızı titizlikle belirlememiz gereken kritik bir süreçtir. Bu dönemden geçmekte olan çocuklarımızla ilişkilerimizi nasıl sağlıklı şekilde düzenleyeceğimiz, gençlerimizi bağımsızlık becerileriyle donatırken, sorumluk sahibi olmalarını nasıl sağlayacağımız konusunda bizlere yol göstermesi için düzenlenen Triple P- 12-18 yaş Ergenlik Dönemi eğitim dizisinin ilk basamağı olan "Sorumluluk Sahibi Ergenler Yetiştirmek" oturumu 3 Mart Perşembe günü okulumuzda gerçekleşti. Veli ve öğretmenlerimizin katılımı ile gerçekleşen eğitime ilgi oldukça fazla idi.    

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Profesör Doktor Sayın Özlem GENCER KIDAK tarafından verilen eğitimin diğer oturumları  10 Mart Perşembe ve 17  Mart Perşembe günleri 16.30-18.00 saatleri arasında okulumuzda yapılacaktır. 

Orman Nasıl Bir Yer?

04/03/2016

İlkokul sınıflarımızda belirli gün ve haftaların yaratıcı drama ile öğretilmesi kapsamında Orman Haftası drama etkinliği gerçekleştirildi.
Etkinliğe öğrencilerimiz “Ağaçlar çiçek açtı” oyununu ile başladılar. Canlandırma aşamasında “İnsanlar, ağaçları ne için kullanıyor? Evimizde ya da sınıfımızda ağaçtan yapılmış neler var?” konularında doğaçlamalar yaptılar.
Değerlendirme aşamasında ise her sınıf hazırladığı ağaç temalı görselleri kapılarında sergiledi.

Ekinx Matematik Yarışması

04/03/2016
Türkiye Zeka Vakfı işbirliğinde düzenlenen Ekinx Matematik yarışması 27 Şubat cumartesi günü gerçekleşti7.ve 8.sınıf öğrencilerinin birlikte yarıştığı yarışmaya okulumuz 8. sınıf öğrencilerinden  Can Benli, 7. Sınıf öğrencilerimizden Batu Yarkın ve Çağan Uğur katıldı. 31 okul, 91 öğrencinin yarıştığı yarışmada öğrencilerimiz keyifli ve akıl oyunlarıyla dolu güzel bir gün geçirdi. Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz. 
 

Kitap Köprüsü Projesi’yle Piri Reis Okulları 2. Sınıf Öğrencileri Güzelbahçe Piri Reis’te Bir Araya Geldiler.

02/03/2016

Proje kapsamında öğrencilerimiz, sınıf ve branş öğretmenleri eşliğinde  ‘’Yazar Köşesi’’, ‘’30 Soru-30 Cevap’’, ‘’Puzzle’’, ’’Resim’’,’ ’Müzik’’, ‘’Fransızca’’ ve ‘’İngilizce’’  atölyelerinde  hazırlanan etkinlikleri dönüşümlü olarak uyguladılar.

Müzik atölyesinde öğrendikleri ‘’Güneş’i Bile Tamir Eden Adam’’ şarkısını topluca seslendirdikten sonra okul  bahçesinde  beden eğitimi öğretmenlerimizce düzenlenen ‘’Taytay Bisikletleriyle Denge Çalışması ‘’ etkinliği ile atölye çalışmalarını tamamladılar.

Hatıra fotoğrafının çekimi ve öğle yemeğinin ardından okulumuzdan ayrılırlarken kitap sevgisinin, dostluğun ve kardeşliğin sergilendiği bir etkinlik daha sona ermiş oldu.

Disiplinler Arası Etkinlik Projemiz “İngilizce-Fransızca Quiz Show” Uluslar Arası Etwinning Platformunda

02/03/2016

Karşıyaka Piri Reis Okullarında ilki gerçekleştirilen “Quiz Show” etkinliğimizin ikinci basamağı Güzelbahçe Piri Reis Okullarında bugün gerçekleştirildi. 

Karşıyaka ve Güzelbahçe Piri Reis 2. sınıf öğrencileri arasındaki dostluk köprüsünü güçlendirmek, öğrendikleri yabancı diller olan Fransızca ve İngilizceyi etkin bir şekilde kullanmalarını sağlamak amacı ile düzenlenen “Quiz Show” etkinliğinde öğrenciler, birbirinden eğlenceli aktiviteler ile yabancı dil derslerinde öğrendikleri kelimeleri ve yapıları etkin bir şekilde kullanarak pekiştirdiler. Eğlenceli anlar yaşayan öğrencilerin yabancı dile olan hâkimiyetleri ve telaffuzları hayranlık uyandırdı. 

Kültürel değerlerin tanınması ve yabancı dil becerisini daha da geliştirmek için projemizi eTwinning sitesine taşıdık. Böylece projemizi,  uluslar arası bir platformda ve uluslar arası ortak okullarla birlikte planlanan görevleri tamamlamak üzere başlatmış olduk. 

  

Küçük Kızlar Voleybol Takımımız İzmir Finallerinde

02/03/2016
   Küçük kızlar voleybol takımımız İzmir yarı finallerinde kıyasıya mücadele ederek grup birincisi olarak İzmir finallerine yükseldi.
Öğrencilerimizi tebrik eder, İzmir finallerinde başarılar dileriz.

6.Sınıflar Fen Bilimleri Dersinde Fiziksel Kimyasal Değişimleri Gözlemlediler

02/03/2016

6.sınıf öğrencileri fen bilimleri dersinde öğrendikleri  “Maddenin Tanecikli Yapısı” ünitesinde fiziksel kimyasal değişimler konusunu yaptıkları deneyler ile pekiştirdiler.
Öğrenciler öncelikle tuzu su içerisinde çözdüler. Daha sonra tuzlu suyu buharlaştırarak  su ayrıldığında tuzun geride kaldığını gördüler. Çözünmenin ve hal değişiminin fiziksel bir değişim olduğunu, maddenin molekül yapısının aynı kaldığını ancak dış görünüşünün değiştiğini gözlemlediler.
Deney tüpüne koydukları bir miktar karbonat ve gıda boyası karışımına limon sıkarak gerçekleşen reaksiyonu gözlemlediler. Çinko üzerine hidroklorik asit damlatarak gerçekleşen gaz çıkışını izlediler. Bu değişimin maddenin içyapısında gerçekleşen kalıcı bir değişim olduğunu fark ettiler.
Çeşitli malzemelerle kimyasal reaksiyon yaratan öğrenciler, gaz çıkışı ve yapı değişimiyle oluşan kimyasal tepkimelerle fiziksel tepkimelerin farkını yaparak yaşayarak gözlemlemiş oldular.

Piri Reis Eko Tim Doğal Yaşam Parkında

02/03/2016

Eko Okullar Programı kapsamında “Sağlıklı Yaşam” konusunu işleyen Eko Tim öğrencileri İzmir Doğal Yaşam Parkını ziyaret ettiler.
Çeşitli hayvanları kendilerine uygun yaşam alanlarında gören öğrenciler, günlük yaşamda karşılaşmadıkları çeşitli canlıları da gözlemleme şansı elde ettiler. Aslan, kaplan,puma, yer sincabı, mirket gibi çok çeşitli memeliler yanında Afrika savanında yaşayan zürafa, su aygırı gibi memelileri de gördüler.
Tropik merkezi ziyaret eden öğrencilerimiz yılanlar, timsah, geko, iguana gibi farklı sürüngenlerle birlikte, papağanlar ve koi balıklarını, muz ağaçları, eğrelti otları gibi tropik sarmaşıklarla kaplı alanda keşfetmiş oldular.
Öğrencilerimizin doğadaki tüm canlılara karşı duyarlı olmalarını sağlayabilmek ve onlara hayvan sevgisini aşılayabilmek amacıyla düzenlenen gezi amacına ulaştırılarak sonlandırıldı.

7. Sınıflar Fen Bilimleri Dersinde Karışımları Ayırma Yöntemlerini Gözlemlediler

02/03/2016

  7.sınıf öğrencilerimiz fen bilimleri dersinde öğrendiklerini yaparak ve yaşayarak hayata geçirmeye devam ediyor. Bu kapsamda öğrencilerimiz, karışımlar konusunu yaptıkları deneylerle keyifle pekiştirdiler.
   Süzme (su-kum), eleme (mercimek-un), yüzdürme (taş-talaş), buharlaştırma (tuz-su), mıknatısla ayırma (kükürt-demir tozu), ayırma hunisi ile ayırma (zeytinyağı-su) yöntemleri kullanılarak hazırladıkları karışımları ayırırken hem meraklı hem ilgili olarak gözlemler yaptılar.
  Karışımları ayırma yöntemlerini günlük yaşamlarında da fark eden öğrencilerimiz, bu tür uygulamalarla bilgilerin daha kalıcı olduğunu belirttiler.

Zaman İçinde Şiir

29/02/2016

Piri Reis ve Saint Joseph ailesinin katılımıyla gerçekleştirilen" Zaman" temalı Şiir Gecesi her zaman olduğu gibi bu yıl da izleyicileri büyüledi.
Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, mezunlarımız ve çalışan ekibimizin katıldığı gecede  bir sokak yaşamı canlandırıldı. İzleyen herkesin kendi yaşamından bir parça bulduğu gecede söylenen şarkılar geceye renk kattı.
Emeği geçen tüm öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi, velilerimizi ve çalışanlarımızı kutluyoruz.

 

Inspration and Art Kulübünün "Story in Box" Çalışması Sergileniyor

26/02/2016

“Her çocuk sanatçı doğar, önemli olan sanatçı kalabilmektir.” Sözü bu kulübün felsefesi… Kulüp öğrencilerinin, içlerinde saklanmış olan sanatçıları ortaya çıkarmaları, yaratıcılıklarını geliştirmeleri için kulüp öğretmenlerimiz Rein Özbilgin ve Zehra Pehlivan farklı ve eğlenceli etkinliklerle öğrencilerimizin gelişmesine, sanatsal bakış açısı kazanmalarına yardımcı oluyor. 

Inspritaion and art kulübünün dördüncü  çalışması olan “Story in Box” isimli faaliyet ile öğrencilerimiz, ünlü çocuk kitaplarından seçtikleri eserleri illüstürasyonlarla yeniden şekillendirdi. Farklı boyalarla malzemelerle ve tekniklerle yapılan, canlanan kutu içindeki hikayeler, okul koridorlarımızda sergilenmeye başladı.

Anaokulu Öğrencilerimiz İtfaiye Gezisinde

25/02/2016

Anaokulu hazırlık sınıfı öğrencilerimiz bu ay Yenişehir İtfaiye Merkezi'ni ziyaret ettiler. İtfaiyeciler tarafından merkezde gezdirilen öğrencilerimiz, orman yangınlarının nedenlerini,asansör kullanımı ile ilgili bilgileri, ateşle oynanması gerektiğini en önemlisi kendilerini nasıl korumaları gerektiğiyle ilgili bilgileri itfaiyecilerden dinlediler. Öğrencilerimiz İtfaiyeci kıyafetlerini giyerek çeşitli itfaiye taşıtlarını görerek ve tanıyarak, araçlara binerek  farklı bir deneyim yaşadılar. 

8. Sınıflar Fen ve Teknoloji Dersinde Ses Ünitesi İle İlgili Deneyler Yaptılar

25/02/2016

8.sınıf öğrencileri fen ve teknoloji dersinde öğrendikleri ses konusunu deneylerle pekiştirdiler.
Öğrenciler öncelikle içerisinde farklı miktarda gazoz bulunan şişelere metal bir çubukla vurarak ses çıkardılar. Daha sonra şişelere üfleyerek ses çıkardılar. Şişelere vurulunca içerisinde fazla sıvı olan şişeden kalın, az sıvı olan şişeden ince, üflenince ise içerisinde fazla hava olandan kalın, az hava olandan ince ses çıktığını gözlemlediler. Ses yüksekliğinin yani incelik kalınlığın frekansa bağlı olduğunu tekrar ettiler. Deneyin diğer bölümünde ise içerisinde aynı miktar sıvı bulunan şişelere farklı şiddetlerde vurdular. Böylece ses şiddetinin genliğe bağlı olduğunu, kuvvetli vurulandan daha şiddetli ses çıktığını deneyerek gözlemlediler.
Flüt, gitar ve bateri gibi müzik aletleri ile sesin yüksekliği, şiddeti ve tınısı ile ilgili deneylerini gerçekleştirdiler.

Hazırlık Sınıflarının GEMS Uygulaması “Gizli Harfler”

25/02/2016

Bilimin temel kurallarını anlayabilmek, bilimi sevmek ve fen bilgisine karşı motivasyonu artırmak için yapılan GEMS – Great Explorations in Math and Science (Fende ve Matematikte Büyük Araştırmalar) – aktivitesi hazırlık sınıflarımızda uygulanmaya devam ediyor.
Hazırlık öğrencileri dönemin ilk aktivitesi olan “Gizli Harfler” çalışmasını fen laboratuarında gerçekleştirdi. Laboratuarda gruplara ayrılarak yapılan çalışmada limon, pipet, beyaz kağıt, şeker ve ısıtıcı kullanıldı.
Bu uygulama ile öğrencilerimiz öğrendikleri harfleri limon suyu ve pipetle beyaz kağıda yazarak gizli harflerini elde ettiler. Toz şekerin kağıda dökülmesi ve sonrasında ısıtılması ile devam eden çalışmada, “Şeker ısıtılınca ne olur ?” sorularına yanıt verildi. Konu günlük hayattan birçok örneklerle pekiştirildi.
GEMS aktivitelerinden sorumlu öğretmenimiz Neşe GÖRSEM, bu çalışmalar ile yaparak yaşayarak öğrenmenin kalıcılığını vurguladı.

 

4.Sınıflarımızın Uzay Kampı Gezisi

24/02/2016

Okulumuzda öğrencilerimize bilimi sevdirmek, onlara farklı bakış açıları kazandırmak, bilimin çeşitli dallarında bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacı ile çeşitli etkinlikler düzenlemeye devam etmekteyiz. Bu amaçla 4. sınıf öğrencilerimiz Kanada, Amerika ve Türkiye’de (İzmir) olmak üzere dünyada sadece üç tane olan Uzay Kampı’na gittiler. Öğrencilerimiz burada uzay mekiğini görme, uzay mekiğinin hangi maddeden yapıldığını öğrenme, uzay yürüyüşü, yerçekimsiz bir ortamda simülatörlerle astronotların nasıl uyuduğu ve beslendiği, topraksız ortamda nasıl bitki yetiştirildiği, Mars’ın yüzeyinin nasıl olduğu gibi bilgileri öğrenme fırsatı buldular.
Buradaki eğitimlerin sonunda fen bilimlerinin temellerini pekiştirmek amacı ile yapılan üç deneye katılan öğrencilerimiz, bu deneylerde havanın varlığını, etki-tepki kuvveti ile roketlerin çalışma prensiplerini öğrendiler. 

3 Yaş Öğrencilerimizin GEMS Uygulaması “ Yanıyordu Söndü”

23/02/2016

Bilimin temel kurallarını anlayabilmek, bilimi sevmek ve fen bilgisine karşı motivasyonu artırmak için yapılan GEMS – Great Explorations in Math and Science (Fende ve Matematikte Büyük Araştırmalar) – aktivitesi 3 yaş öğrencileri ile  “Yanıyordu Söndü” uygulanması ile devam etti.

Fen laboratuarında gerçekleşen çalışmada mum, tabak ve bardak kullanıldı.  “Yanma olayı nelere bağlıdır?” sorusuna yapılan çalışma ile yanıt arayan öğrencilerimiz büyük bir istekle çalışmalarını tamamladılar.

Fen ve Teknoloji Öğretmeni Neşe GÖRSEM, laboratuar ortamında yapılan bu çalışmalar ile öğrencilerin fen bilimlerine karşı ilgilerinin her geçen gün arttığını, basit araç gereçler ile deney yapılmanın mümkün olduğunu belirtti. 

Öğretmenimiz GEMS Çalıştayında

23/02/2016

Matematik ve Fen öğretimine yönelik eğitimlerde ABD’nin önde gelen programlarından biri olan GEMS aktiviteleri, bu yıl “ IX Gems Çalıştayı” başlığı altında Enka Okulları’nda yapıldı. GEMS aktivitelerinden sorumlu öğretmenimiz Neşe Görsem’in katıldığı çalıştaylar değişik konularda Enka Okulları öğretmenleri tarafından sunuldu.
Yaparak yaşayarak öğrenmenin ön planda olduğu çalıştay güzel paylaşımların hayata geçirilmesi ile sonlandı.

Anaokulu Öğrencilerimiz Bilim Müzesinde

22/02/2016

    Anaokulu öğrencilerimiz her yıl ziyaret ettikleri Karşıyaka Bilim Müzesi’ni bu yıl proje konuları olan "Bilim ve Sanat" çalışmaları kapsamında daha ayrıntılı olarak gezdi. Yedi istasyonu gezen öğrencilerimiz derslerinde öğrendiklerini müzede tekrar etme fırsatı buldular. Wright Kardeşleri, Tesla’yı bir kez de müzede hatırladılar. Çizgi filmlerin nasıl oluştuğunu, motorlu uçakların nasıl hareket ettiğini,sihirli aynaları,boyutlu aynaları, hızlı giden cisimlerin hareketini, elektriği keşfedip, mikroskop ile soğan zarını inceleyen öğrencilerimiz bu gezi ile yaşayarak öğrenmenin keyfine vardılar.

5. Sınıflar Fen Bilimleri Dersinde “ Genleşme Deneyleri“ Yaptılar

19/02/2016

5. sınıf öğrencileri fen bilimleri dersinde öğrendikleri  “Genleşme” konusunu yaptıkları  ‘’Katı-Sıvı-Gaz  Genleşmesi’’ konusunu deneyler ile pekiştirdiler. Deneyde gravzant halkası, ısıtıcı, erlemmayer, beher, balon, delikli lastik tıpa, cam boru, gıda boyası, su kullanıldı.  Öğrenciler deney sonunda ısı  alan maddelerin genleştiğini gözlemleyerek, buna dayalı günlük hayattan örneklerle konuyu ilişkilendirebilir duruma geldiler.

Edinilen bilgilerin uygulamalı olarak tekrarı ve kalıcılığının sağlanması hedeflendiği çalışma amaca ulaşılarak sonlandı.

3. Sınıfların GEMS Uygulaması “Dengeli Cambaz”

19/02/2016

Bilimin temel kurallarını anlayabilmek, bilimi sevmek ve fen bilgisine karşı motivasyonu artırmak için yapılan GEMS – Great Explorations in Math and Science (Fende ve Matematikte Büyük Araştırmalar) – aktivitesi  3.sınıflarda uygulanmaya devam ediyor.
3. sınıf öğrencileri  ikinci dönemin  ilk aktivitesi olan “Dengeli Cambaz” çalışmasını fen laboratuarında  gerçekleştirdi. Laboratuvarda gruplara ayrılarak yapılan çalışmada oyun hamuru ve çeşitli görsel figürler kullanıldı.
Bu uygulama ile “Ne kadar yükseğe sıçrayabiliriz?  Havada ne kadar kalabilirsiniz?”  sorularına yanıt verildi. Öğrencilerimiz denge konusunu yapılan çalışma ile kavramış oldular. Konu günlük hayattan birçok örneklerle pekiştirildi.
GEMS aktivitelerinden sorumlu öğretmenimiz Neşe GÖRSEM, bu çalışmalar ile yaparak yaşayarak öğrenmenin kalıcılığını vurguladı.

8.Sınıflarımızla Ağız Tadı Bol Matematik Dersleri Devam Ediyor

18/02/2016

8.sınıf matematik dersi konularından olan üçgenler kapsamında işlenen, özel dik üçgenlerden 7-24-25 dik üçgenini,7 gün 24 saat söylemini’ 25. saat hizmetinizdeyiz ‘ sloganıyla  reklamını yapan özel bir  restoranı örnek gösterilerek pekiştirildi.

7-24-25 ismini koydukları pideleri afiyetle yiyen, bu uygulamadan çok memnun olan öğrenciler, aynı uygulamayı tekrarlayabilmek için matematik dersi konularını gözden geçirip uygun konseptler bulmak için  çalışmaya başladılar.

Keyifli çalışmanın sonunda özel dik üçgenleri ve pisagor bağıntısını bu sayede hiç unutmayacaklarını belirttiler.

Anaokulumuzda "Bugün Günlerden Karnaval"

17/02/2016
   Fransa'da ve Fransızca konuşulan ülkelerde geleneksel olarak kutlanan "Karnaval" etkinliğimiz coşkuyla gerçekleştirildi.
İstedikleri kostümleri giyip kırmızı halıda defile yapan öğrencilerimiz etkinliğin sonunda söyledikleri Fransızca ve Türkçe şarkılar ile aynı zamanda ikindi kahvaltılarını yaptılar.
   Yaptığımız ve yapacağımız çalışmalar ile öğrencilerimiz Fransızca konuşulan ülkelerin kültürel yanlarını keşfetmeye devam edeceklerdir.

4.Sınıflar Fen Bilimleri Dersinde “ Karışım Etkinliğini“ Yaptılar

17/02/2016

4.sınıf öğrencileri fen bilimleri dersinde öğrendikleri  “Karışım ” konusunu yaptıkları çalışmayla pekiştirdiler. Çalışma çeşitli turunçgiller kullanılarak suyu çıkarılıp karıştırılmasıyla yapıldı. Etkinlik öncesi gözle görülen ve görülemeyen karışımlar üzerinde tekrar yapıldıktan sonra günlük hayattan örnekler verilerek öğrenilen bilgilerin kullanılması sağlandı. Uygulamada vitaminler hakkında da bilgilenen öğrencilerimiz C vitamininin insan sağlığına önemi konusunda bilgilendiler.  

Her öğrencinin etkin olduğu çalışmada öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesi ve kalıcı olması amaçlandı.

6.Sınıflar Fen Bilimleri Dersinde “Gazlar ve Sıvılar Sıkıştırılabilir mi?”

17/02/2016

6.sınıf öğrencileri fen bilimleri dersinde öğrendikleri  “Maddenin Tanecikli Yapısı” ünitesinde gaz ve sıvıların tanecikli yapıda olduğunu ve tanecikler arasında boşluk olduğunu gözlemledi.

Her öğrencinin etkin olduğu çalışmada şırınga ve su kullanıldı. Çalışma sonunda kuvvet uygulandığında gazların sıkıştırıldığını ancak sıvıların sıkıştırılamadığı sonuca ulaşan öğrencilerimiz edinilen bilgilerin kalıcı olması hedefine ulaşılarak etkinliği tamamlamışlardır.

6.Sınıflar Fen Bilimleri Dersinde Maddenin Tanecikli Yapısını Gözlemlediler

17/02/2016

6.sınıf öğrencileri fen bilimleri dersinde öğrendikleri  “Maddenin Tanecikli Yapısı” ünitesinde maddenin taneciklerden oluştuğunu yaptıkları deneyler ile pekiştirdiler.

Beher içindeki suya, sulandırılmış gıda boyası damlatarak sıvı içerisinde nasıl dağıldığını ve bu durumun maddelerin atom ve moleküllerden oluştuğu için boşluklu yapıya sahip olmasından kaynaklandığını gözlemlemiş oldular.

İngilizce Öğretmenimiz Günce Öner ELT Konferansına Katıldı

17/02/2016

Okulumuz İngilizce öğretmenlerinden Günce Öner bu sene 13’üncüsü düzenlenen ELT Konferansı’na katıldı. Bu yılki teması “Motivation is the Core of Education” olan konferansta, kendi alanlarında uzman akademisyenler, yabancı dil eğitiminde motivasyonun önemini belirten konuşmaları ile yer aldılar.

Hürriyet gazetesi köşe yazarı ve Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi Özgür Bolat’ın “The Science of Motivation-How to Motivate Students” başlıklı konuşması ile başlayan ana oturumu, eş zamanlı düzenlenen diğer oturumlar takip etti. Öğretmenimiz Günce Öner “Motivation vs Bribery” ve “The Value of (jazz) Chants, Songs and Stories başlıklı oturumlara katılarak konferans sonunda sertifika almaya hak kazanmıştır.

Dans Yarışmasında Öğrencilerimiz Türkiye Birincisi ve İkincisi

12/02/2016
7 Şubat'ta Adana'da düzenlenen Türkiye Dans Sporları Federasyonu Kulüpler Türkiye Şampiyonası'nda öğrencimiz Hakkı BUCAK ve partneri yıldızlar klasmanında birinci olurken, öğrencimiz Umut ALTUN ve partneri de minikler klasmanında 2.olmuştur.
Öğrencilerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Öğrencimiz Batu Yarkın Eskrim Türkiye Birincisi

12/02/2016
Türkiye Eskrim Federasyonu tarafından Adana'da düzenlenen şampiyonada öğrencimiz Batu Yarkın minikler Minikler Flöre Takım dalında Türkiye 1. si olmuştur. Öğrencimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.
 

Öğrencimiz Lal Öktem Okullar arası Kayak Şampiyonasında Türkiye İkincisi

12/02/2016
Okulumuz 6-B sınıfı öğrencisi Lal Öktem, 10-11 Şubat tarihlerinde Erzurum'da düzenlenen Okullar arası Türkiye Kayak Şampiyonasında  okulumuzu başarı ile temsil ederek slalom ve grand slalomda Türkiye 2. si olmuştur. Öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.
 
 

Türgök Yararına Çalışmalarımıza Başladık

12/02/2016

Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları olarak öğrencilerimizin sosyal sorumluluk projelerinde aktif rol oynamalarına destek olacak çalışmalarımızdan birini daha gerçekleştirmeye başladık. 
Bu kapsamda, artık gelenekselleşen bir projemiz olan ve Türkçe zümremizin önderliğinde yürütülen Görme Engelliler Kitaplığı ziyaretimizi beşinci sınıf öğrencilerimizle gerçekleştirdik. Öğrencilerimizin sosyal sorumluluk çalışmalarında görev almalarını aynı zamanda empati  (duygudaşlık) ve farkındalık kazanmalarını sağlamak amacıyla gerçekleştirdiğimiz ziyarette öğrencilerimiz, sesli kitap oluşum sürecinden kabartma kitap basımına dek kitaplığın tüm çalışmalarını uzmanlarından dinlediler.
İlgi ve dikkatlerini çeken bu gezi sonucunda sorularını soran öğrencilerimiz, projenin diğer ayağı olan Görme Engelliler Kitaplığı yararına düzenleyecekleri kermes için şimdiden çalışmalarına başlayacaklarını belirttiler. 
 Bu güzel çalışmayı gerçekleştiren öğrencilerimizi tebrik ediyor, diğer çalışmalarını merakla bekliyoruz.

Matematik Öğretmenlerimiz Üst Düzey Soru Yazma Eğitimine Katıldılar

12/02/2016

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ege Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen  “Uluslararası Geniş Ölçekli Sınavlarda Türkiye´nin Matematik Başarısını Arttırabilmek İçin Bir Model Önerisi: Bilişsel Tanıya Dayalı İzleme Modelinin Etkililiği” başlıklı TÜBİTAK projesi kapsamında “Ortaokul Matematik Öğretmenleri İçin Üst Düzey Düşünme Becerileri Yönelik Soru Yazma Eğitimi” ne matematik öğretmenlerimizden Seden KAĞITÇIOĞLU ve İlgi ULAŞIR İLHAN katıldı. 

Eğitimde; üst düzey düşünme, matematik sorularının matematiksel süreçler ve temel matematik yeterlilikleri açısından analizi , üst düzey düşünme becerilerine yönelik soru yazma, program kazanımlarına yönelik üst düzey soru analizi, matematik yeterlilikleri açısından soru analizi, madde yapısını farklı bilişsel süreçlere dönüştürme, üst düzey düşünme becerilerine yönelik çoktan seçmeli soru yazma ve üst düzey düşünme becerilerine yönelik açık uçlu soru yazma konularına yer verildi.

İlk gün Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden katılan öğretim üyelerince kuramsal seminerler gerçekleştirildi. İkinci gün ise öğretim üyeleri ve asistanların rehberliğinde 3 ayrı grup ve 5 ayrı oturumda çalıştaylar düzenlenerek katılımcıların üst düzey düşünmeye odaklı soru yazma becerilerini geliştirmeye yönelik soru hazırlama çalışmalarına yer verildi.

Orion Eğitim Vakfı Yönetim Kurulundan 8.Sınıf Öğrenci ve Öğretmenlerimize Tebrik

12/02/2016
TEOG sınavında elde ettikleri başarılı sonuçlar için 8.sınıf öğrencileri ve öğretmenleri tebrik edildi.

Orion Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu’nu temsilen Zerrin İnanç’ın katıldığı kutlamada özverili çalışmalarından dolayı yönetici ve öğretmenlerimize, üstün başarılarından dolayı da öğrencilerimize teşekkür edildi.

İkinci dönem gerçekleştirilecek TEOG sınavı için öğrencilerimizin verimli ve disiplinli şekilde çalışmaya devam etmelerinin önemi vurgulandı.

Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası

10/02/2016

23-29 Ocak 2016 tarihleri arasında Antalya'da düzenlenen Türkiye'nin heyecanla takip ettiği,Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası tamamlandı.

Tüm kategorilerde 2000'den fazla sporcunun katıldığı turnuvada, Okulumuz öğrencilerinden, Yarkın Mehmet ÇIRAKOĞLU, Çağan UĞUR, Yunus Emre TUGAY ve Teodor Alp KAPLANSEREN, 6 gün ve 9 tur süren mücadeleyi başarı ile tamamladılar.
 
Satranç öğretmenimiz Güray KERA görüşlerini şöyle paylaştı.
Duyarak değil, dinleyerek oluşturulan bir ortamın çocuklar üzerindeki etkisinin gözlemlenebildiği bir ortamdır, turnuvalar...
 
Bu tip büyük turnuvalarda, sporcularda kaygı ve endişe ön plana çıkar. Bu durum, oynadıkları oyunun kalitesinden çok kazanma ve kaybetme üzerine odaklıdır. Sporcularımız, karşılaşma öncesi ve sonrası kendilerine olumlu telkinler vermeyi öğrendiler. Duyumsadıkları gerginlikleri önemli ölçüde kontrol altına aldılar. Zaman baskısını olumlu yönde kullanarak, uzun süreli maçlar çıkarttılar.

Geleneksel Krep Günü

11/02/2016
Fransız kültürünün parçası olan "La Chandeleur" (Krep günü) her yıl olduğu bu yıl da neşe içinde gerçekleştirildi.
1.sınıftan 8.sınıfa kadar tüm okul öğrencileri, sınıf sınıf yemekhaneye giderek kendi yaptıkları krepleri afiyetle yerken, hem eğlenerek hem de öğrenerek bir etkinlik daha gerçekleştirmiş oldular.

"Hayalden Gerçeğe"Projemiz ile Karne Hediyelerini Kardeş Okul Öğrencilerimize Ulaştırdık

02/02/2016
Yeni bir yılda yeni umutlar düşüncesi ile beş yıldır yürüttüğümüz “Hayalden-Gerçeğe” projemiz ile bu yıl Engin Hayri Özmeriç İlkokulu’nda  okuyan 30 öğrenci ile başlattığımız çalışmamız, velilerimizden ve öğrencilerimizden gelen yoğun talepler karşısında 92 öğrencinin hayalinin gerçekleşmesi ile tamamlandı. 
 
Yeni yılda kardeş okulumuzdaki 30 öğrencinin hayali gerçekleştirilirken dönem sonu karne hediyesi olarak 50 çocuğumuzun daha hayali gerçekleştirildi.
 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda da 12 çocuğumuzun hayali gerçekleştirilerek tamamlanacak projemiz için minik öğrencilerin kalplerinde bir umut, gözlerinde bir ışık, dudaklarında bir tebessüm olan tüm Piri Reis ailesine çok teşekkür ederiz. 

4 Yaş Sınıflarımızın "Okuldaki Gizemli Öğretmen" Projesi Sürpriz Bir Sergi ile Noktalandı

01/02/2016
Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları 4 yaş sınıfı öğrencilerimizin aralık ve ocak  ayı boyunca sürdürdükleri "Okuldaki Gizemli Öğretmen' isimli proje çalışması Ege Üniversitesi Etnografya Müzesi sanat galerisinde düzenlenen sürpriz bir sergi ile sonlandı.
Yirmi gün boyunca disiplinler arası bütünlük sağlanarak görsel sanatlar,matematik,müzik derslerinde de devam etti. Sınıfımıza gelen gizemli bir mektup ile başlayan ve okulun farklı yerlerinde oynanan oyunlarla zenginleşen çalışmamız yine öğrencilerimizi şaşkına uğratan bir sürprizle son buldu.Okuldaki Gizemli Öğretmen olarak mektuparı gönderen Mösyö Tino’yu ve öğrencilerimizin  çalışmalarının sergilendiği Müze alanını ziyarete gelen anne babalarını karşılarında gören öğrencilerimiz büyük bir heyecan yaşadılar.
Çalışma boyunca Mondrian,Picasso,Miro,Van Gogh gibi ressamlar ve Zamfir,Mozart,İdil Biret gibi müzisyenlerle tanışan ve özgün çalışmalarını gerçekleştiren öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi kutluyoruz.
Bu çalışma da öğretmenlerimize en büyük desteği veren Görsel Sanatlar Öğretmenimiz Rein Özbilgin’e ve Ege Üniversitesi Etnografya Müzesi Müdürü Öcal Özbilgin’e müzenin kapılarını bizlere açtığı için teşekkür ediyoruz.

Anaokulu Öğrencilerimizin Muhteşem Karne Töreni

01/02/2016
Anaokulu öğrencilerimiz 2015-  2016 eğitim öğretim yılının ilk karne törenlerini keyifli bir etkinlikle sergilediler.
Tüm dönem boyunca yoğun bir öğrenme dönemi geçiren ve çok yorulan öğrencilerimiz ilk karnelerini hazırladıkları gösterinin ardından öğretmenlerinden aldılar.
Bu yılın proje konusu "Bilim ve Sanat" çalışmaları kapsamında beyaz tişörtlerini kendi sınıf isimleri olan ressamların eserlerini çağrıştıran motiflerle renklendiren çocuklarımız, bu tişörtleri giyerek şarkılarını ve danslarını ailelerine sundular.
Güzel bir tatili hak eden Piri Reisli miniklerimizi kutluyoruz.

1. Sınıflarımız Düzenledikleri Okuma Partisinde "Okur-yazar" Sertifikalarını Aldılar

01/02/2016

1. sınıflarımız, okuma-yazma çalışmaları ile yoğun geçen bir dönemin sonunda artık okur-yazar oldular. Heyecanla sürdürdükleri öğrenme yolculuğunda, sıcacık okul yuvalarında sevgi ve güvenle geleceğe attıkları bu ilk ve en önemli adımda, öğretmenlerinin desteği ile okuma-yazmayı öğrendiler.

Birinci dönem karnelerini almak üzere düzenlenen törende öğrencilerimiz anne-babalarına okudukları şiirler, tekerlemeler, hecelemeler, dikte çalışmaları, kelime türetme oyunları ile renkli bir çalışmaya imza attılar.

Tüm öğrencilerimizle gurur duyuyor,emeği geçen öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Yıldızlar Okul Satranç Birinciliği Turnuvası

01/02/2016

Karşıyaka Piri Reis Okulları Yıldızlar Okul Satranç Birinciliği Turnuvası,5 tur üzerinden oynanan karşılaşmalarla tamamlandı..
Çağan UĞUR Birinci, Cem Tuna FINDIK ikinci, eş puanla, Aral BALSARI, Teodor Alp KAPLANSEREN, Ege ÖZACAR ve Yarkın Mehmet ÇIRAKOĞLU üçüncülüğü paylaşarak ödül almaya hak kazandılar.
Yarışma boyunca  öğrencilerimizin göstermiş olduğu mücadelelerini kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Piri Reisliler Okul Aile Birliğimizin Düzenlediği Dönem Sonu Yemeğinde Buluştu

22/01/2016
Okul Aile Birliğimizin; velilerimizi bir araya getirmek, bir dönemi bitirirken sohbet etme fırsatı bulmak amacı ile Swiss Otelde düzenlediği öğle yemeğine katılan velilerimiz ve yöneticilerimiz keyifli bir yemek eşliğinde buluştu.
 
Dönemi tamamlarken bir araya gelen velilerimiz sohbet etme fırsatı bulurken, Okul Aile Birliği Başkanımız Neslihan Aksoy, kültür-sanat çalışmalarının yanı sıra düzenledikleri yemek ve davetlerle Piri Reis ailesini bir araya getirmeye devam edeceklerini dile getirerek katılan tüm velilerimize teşekkür etti.

Öğrencilerimiz Okul Aile Birliğimizin Düzenlediği UNICEF Tebrik Kartlarını Sevdiklerine Ulaştırdı

22/01/2016
Okul Aile Birliğimiz, geleneklerimizi yaşatmak, dünya çocuklarının yaşam koşullarını iyileştirmeye katkı sağlamak amacı ile öğrencilerimizin farkındalığını artırmak için  UNİCEF tebrik kartları ile yeni yıl kutlama çalışmasını iki yıldır organize etmeye devam ediyor.
 
UNİCEF kartlarına yazdıkları mesajlar, yaptıkları resimler ile sevdiklerinin yeni yılını kutlayan öğrencilerimiz; geleneğimizi yaşatmaya devam ederken tebrik kartlarını alan arkadaşları, aileleri ve velilerine duygu dolu anlar yaşattılar.
 
Piri Reis ailesi olarak bizlere bu mutlu anları yaşatan, geleneklerimizi ayakta tutan, sosyal farkındalık yaratan bu önemli çalışmayı hayata geçiren Okul Aile Birliğimize ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Piri Reisliler Eskrimde İzmir Üçüncüsü ve İzmir Beşincisi

22/01/2016
Piri Reis Okullarında geçtiğimiz yıl kurulan Eskrim kulübü öğrencilerimiz, Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve Eskrim Federasyonu tarafından düzenlenen Okullar arası Yıldız Eskrim Şampiyonası’na katılarak aldıkları başarıları okullarına hediye ettiler.                                   

 Yıldız Kız Epe  Dalında İzmir 3.sü olarak bronz madalya kazanan Ela Berker ve İzmir 5.si olarak bizleri gururlandıran İpek Özdöl'ü tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Anaokulumuzda Aile Katılımlı Derslerimizle Dönemi Tamamladık

22/01/2016
Anaokulumuzda geleneksel hale gelen aile katılımlı derslerimiz; bu yıl da proje konumuz olan  "Bilim ve Sanat" içeriği ile devam ediyor.
Aile katılımlı çalışmaların önemine inanan bir kurum olarak velilerimizi sınıflara davet ederek yaptığımız derslerde velilerimiz birbirinden zengin içerik ve çeşitler ile Piet Mondrian, Neil Armstrong, Salvador Dali, Vassilly Kandinsky, Luise Pastör, Steve Jobs, Van Gogh, Joan Miro, Osman Hamdi Bey, Barış Manço, Mimar Sinan  gibi sanatçıları ve bilim adamlarını öğrencilerimize tanıtmaktadırlar.
Mayıs ayında son bulacak çalışmamız için sınıflarımızın yeni öğretmenleri olan velilerimize teşekkür ediyoruz.
 
 

Özel Saınt-Joseph’te düzenlenen VIII. Gençlik Konseyi’ne katıldık.

22/01/2016

Özel Saınt-Joseph Fransız Lisesi tarafından VIII. kez düzenlenen “ Tarihsel Süreçte ve Günümüzde Dünyada ve Türkiye’de Kadının Toplumdaki Yeri” konulu Gençlik Konseyi’ne Karşıyaka ve Güzelbahçe Piri Reis Okullarından oluşan bir grup 7. sınıf öğrencimizle katılım sağladık. Öğrencilerimiz farklı komitelere katılıp ülkemizde ve dünyada kadın hakları, kadına yönelik şiddetin önlenebilmesi ve kadınların ekonomik yaşamda daha etkin olabilmeleri adına yapılması gerekenler ile ilgili yeni fikirler edinip kendi fikirlerini başkalarıyla paylaşabilme fırsatı yakaladılar.

5. Sınıflarımızın Rehberlik Çalışması “Olumsuz Duygularımızı Yönetebilme”

21/01/2016

Günlük hayatımızda pek çok durumla karşılaşır ve pek çok olumsuz duygu yaşarız. İstediğimiz bir şey olmadığında sinirlenir, arkadaşımızla tartışır üzülür, hata yapmaktan korktuğumuz için söz almaz, izlenen korku filminin etkisinden çıkamaz, örümcekten korkar, arkadaşımızdan beklemediğimiz bir tepkiyle karşılaştığımızda ise hayal kırıklığı yaşarız.

Olumsuz duygularımızı tanımamız, tanımlamamız, karşılaştığımız problem durumları ise çözmemiz gerekir. Ancak bu şekilde hayata daha güçlü hazırlanabiliriz.

Bu amaçla Psikolojik Danışmanımız Esin İnce, öğrencilerimizin olumsuz duygularla baş etme becerilerini geliştirmek için “endişeni bizimle paylaş” etkinliğini 5.sınıflarımızda gerçekleştirdi. 

Öğrencilerimiz endişelerini, onları etkileyen olumsuz duyguları isimsiz olarak kağıda yazdılar ve kutuya attılar. Kutudan rastgele çekilen ve artık sınıfın sorunu olan durum, sınıfta oluşan güven ortamında paylaşıldı. Bu etkinlikle birlikte öğrencilerimiz problem çözme basamaklarını da öğrenerek birbirlerinin sorunlarına alternatif çözümler üretti. Paylaşımın sınıf içi ilişkileri de geliştireceğini gören 5.sınıflarımız tüm etkinlik boyunca merakla sorunları birlikte çözmeye çalıştı.

Etkinlik şubat ayında ise 6. Ve 7.sınıf öğrencilerimiz ile sınıflarda yapılacaktır.

4. Sınıfların GEMS Uygulaması “Çikolatanın Erimesi ve Donması ”

21/01/2016

Bilimin temel kurallarını anlayabilmek, bilimi sevmek ve fen bilgisine karşı motivasyonu artırmak için yapılan GEMS – Great Explorations in Math and Science (Fende ve Matematikte Büyük Araştırmalar) – aktivitesinde  4.sınıflarda “Çikolatanın erimesi ve donması”  etkinliği yapıldı.

4. sınıf öğrencileri  birinci dönemin son çalışması olan  aktivitede çikolata, ısıtıcı ve kalıp kullandılar. Okul yemekhanesinde gerçekleşen çalışmada tüm öğrenciler uygulayıcı olarak görev aldılar.

Bu uygulama ile öğrenciler erimenin ve donmanın günlük hayatta birçok yerde yer aldığını gördüler. Kalıpçılık hakkında da bilgi alan öğrencilerimiz, kalıp çıkarmayı uygulamalı olarak görme fırsatını yakaladılar

GEMS aktivitelerinden sorumlu öğretmenimiz Neşe GÖRSEM, bu çalışmalar ile yaparak yaşayarak öğrenmenin kalıcılığını vurguladı.

Piri Reisliler Görgü Kuralları Dersinin Uygulamalı Sınıf Yemeklerinde

21/01/2016

    Özel Piri Reis Okulları öğrencileri “Görgü Kuralları” dersleri ile topluluk içinde nasıl davranmaları gerektiğini, kendilerinden küçük ya da büyük kişilerle ve akranları ile nasıl ilişkiler kuracaklarını, protokol kurallarını, yemek kurallarını sınıf içi ve sınıf dışında aldıkları dersler ile öğrenmeye devam ediyorlar. Bu dersler kapsamında her yıl dönem sonlarında okul dışında düzenlenen sınıf yemekleri için 2015-2016 eğitim-öğretim yılının ilk döneminde her sınıf, Görgü Kuralları Dersi Öğretmeni Tino Reggio ve sınıf öğretmenleri ile birlikte “Mövenpick Otel” de gerçekleştirilen uygulamalı yemek yeme derslerine katıldı.
     Dönem boyunca öğrendikleri bilgileri tekrar etme fırsatı bulan öğrenciler, burada yemek salonuna girerken yapılması gerekenleri, ev sahibinin eşliğinde yemeğe nasıl başlayacaklarını, masa düzeni ve bu düzen içinde kullanacakları malzemeleri, çatal bıçak kullanımını uygulamalı olarak işlediler.
      Her sınıf için ayrı ayrı düzenlenen yemeklerin sonunda Tino Reggio, görgü kuralları derslerinin davranışa dönüşmesi için anlatılanların sadece sözel bilgide bırakılmadığını, düzenli olarak sınıflarda ve okul yemekhanesinde konuların işlendiğini, her fırsatta uygulama yaptıklarını ve bu derslerin olumlu sonuçlarını girdikleri her ortamda fark yaratan Piri Reis öğrencileri ile aldıklarını belirtti.

4.Sınıf Öğrencilerimizin Ekmek Fabrikası Gezisi

20/01/2016

  Okulumuzun 4.sınıf öğrencileri öğretmenleri eşliğinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Ekmek Fabrikasını gezdiler. Eko-Okul etkinlikleri ve sosyal bilgiler dersinde işlenen  ‘’Üretimden Tüketime’’ünitesi kazanımlarına bağlı olarak ekmeğin soframıza gelinceye kadar hangi aşamalardan geçtiğini yerinde gördüler.

   Gezi sırasında; ekmeğin yapılışı, maliyeti, sağlığa uygunluk, tüketim ile ilgili sorularını yetkililerden bilgi alarak öğrendiler. Öğrencilerimiz, fırından çıkan taze bir ekmeği incelediler. Ekmeğin üretiminin yanında doğru tüketimi konusunda da bilinçlenerek keyifle okula döndüler.

Küçükler Okul Satranç Birinciliği Turnuvası

20/01/2016
Karşıyaka Piri Reis Okulları Küçükler Okul Satranç Birinciliği Turnuvası, üç farklı kategoride yapılan yarışma ile tamamlandı.
 
Küçükler 8 yaş kategorisinde, Ayhan DAMİRLİ birinci, M.Sarp GÜLDOĞAN ikinci, Emir Doruk DEMİRÖZ üçüncü ve Ege ALKAN üçüncü ile eş puan alarak ödül almaya hak kazandılar.
 
Küçükler 9 yaş kategorisinde, Arel CERYAN birinci, Era Deniz TAYLAN ikinci, Alp ETENSEL üçüncü ve Alp GÜZEL üçüncü ile eş puan alarak ödül almaya hak kazandılar.
 
Küçükler 10 yaş kategorisinde, Can ÖRGEV birinci, Nehir DİNÇ ikinci, Zeynep ERBAKAN üçüncü olarak ödül almaya hak kazandılar.
 
Yarışma boyunca  öğrencilerimizin göstermiş olduğu mücadelelerini ve sportmenliklerini kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

4 Yaş Öğrencilerimizin GEMS Uygulaması “Hortum Deneyi”

20/01/2016

Bilimin temel kurallarını anlayabilmek, bilimi sevmek ve fen bilgisine karşı motivasyonu artırmak için yapılan GEMS – Great Explorations in Math and Science (Fende ve Matematikte Büyük Araştırmalar) – aktivitelerine  4 yaş öğrencilerimiz “Hortum Deneyi” ile devam etti.

“Hortum nedir, doğal süreçler, iklim ve hava durumu hakkında neler biliyoruz?” sorularına yanıt arayan öğrenciler,  konularla ilgili yapılan görsel bilgilendirmeden sonra deneyin uygulamasını yaptı. Çalışmada cam kavanoz, su ve sıvı deterjan kullanıldı. Hortumun şiddetle dönen bir hava kolonu olduğunu, uzaktan görüldüğünde dondurma külahına benzediğini gören öğrencilerimiz, sıcak ve soğuk hava bilgilerini de edindiler.

GEMS aktivitelerinden sorumlu öğretmenimiz Neşe GÖRSEM, bu çalışmalar ile yaparak yaşayarak öğrenmenin kalıcılığını vurguladı.

8. Sınıflar Fen ve Teknoloji Dersinde Asit ve Bazları Tanıdılar

20/01/2016

 8.sınıf öğrencileri fen ve teknoloji dersinde öğrendikleri asit ve baz konusunu deneylerle pekiştirdiler.
 Öğrenciler öncelikle turnusol kağıdını kullanarak önlerinde bulunan maddelerin asit mi baz mı olduğunu buldular. Kırmızı turnusol kağıdının rengini mavi yapanların baz, mavi turnusol kağıdının rengini kırmızı yapanların asit olduğunu gözlemlediler.
 Daha sonra amonyak, hidroklorik asit, kabartma tozu, sirke, limonsuyu, sülfirik asit çözeltilerine fenolftalain, metil oranj belirteçleri damlatarak asit ve bazları tayin ettiler.

3 Yaş Öğrencilerimizin GEMS’te “Süt Sağma” Etkinliği

20/01/2016

3 yaş öğrencilerimiz, GEMS (Great Explorations in Math and Science -Fende ve Matematikte Büyük Araştırmalar) uygulamalarına bu ay “Süt Sağma” etkinliği ile devam etti.
Öğrencilerimiz, fen bilimleri laboratuarında, GEMS etkinliklerinden sorumlu öğretmenimiz Neşe Görsem ile birlikte bilimsel çalışmalar yapmayı sürdürüyor. Bu etkinlikte önce “Sütün faydaları nelerdir?” sorusuna yanıt arayan miniklerimiz, daha sonra sütün nasıl sağıldığını uygulamalı olarak öğrendiler. Lateks eldiven, süt ve renkli karton kullanarak, her öğrencinin uygulayıcı olduğu etkinlikte öğrencilerimiz, bu eğlenceli etkinlikle içilen sütün elde ediliş şeklini öğrenmenin keyfine varırken bir sonraki etkinlik için şimdiden heyecan duyduklarını söylediler.

“PİRİ REİS’LE AÇIK DENİZDE” YELKEN AÇTIK

20/01/2016

Piri Reis Okulları olarak, eğitimin her kademesinde okuma-anlama ve yorumlamaya; öğrencilerimizin bu kapsamda da yaratıcılıklarını geliştirmeye yönelik çalışmalar oluşturmaya özenle gayret ediyoruz.

Bu kapsamda, ocak ayı boyunca altıncı sınıf öğrencilerimiz ve anaokulu hazırlık grubu öğrencilerimizin ortaklaşa yürüttükleri “Piri Reis Kaşifler Kulübü” isimli proje çalışması “Piri Reis ile Açık Denizde” kitabının yazarı Arslan Sayman’ın okulumuza gelip öğrencilerimizle tanışması ile son buldu. Altıncı sınıflarımız ve hazırlık grubu öğrencilerimiz kendi yaş seviyelerine uygun olarak çalışmalar hazırladılar. Kitabın anaokulu öğrencilerimiz için beş sayfalık bir çocuk kitabı haline getirilip okunmasıyla çalışma başlamıştı. İki farklı yaş grubunu bir araya getirerek ortak çalışma yaptıran öğretmenlerimiz Arslan Sayman’ı da davet ederek hem öğrencilerimizi heyecanlandırdılar hem de birçok disiplini bir araya getirerek hazırladıkları birçok çalışma ile çok yönlü bir projeye daha imza attılar. 

Piri Reisliler olarak öğrencilerimizin her alanda gelişimini, yaratıcılıklarını desteklemeye devam edeceğiz.

 Arslan Sayman’ın kendi dilinden okurlarına seslenişini ve çalışmaya katılan bazı öğrencilerimizin görüşlerini sizlerle paylaşmak isteriz:

“Hemen her yıl onlarca okuldan davet alıyor, okurlarımla buluşmaya gidiyorum. Elbette her etkinlikten keyif alıyorum, genç okurlarla buluşmak muhteşem bir mutluluk. Ancak bazı okullar-okurlar var ki, tadı damağınızda kalıyor. İşte o deneyimlerden birini bugün Piri Reis Karşıyaka Kampüsünde yaşadım. Okula gittim, kapıdan içeri girdim ve büyülendim... Piri Reis'le Açık Denizde kitabımı okuyan, okumakla kalmayıp didik didik eden gençler bana bir sürü hoşluk hazırlamıştı. Okurlarım, gençlerle buluştum, hepsi canavar gibiydi. Emeği geçen tüm öğretmenlere teşekkür ederiz.”

                                                                                                          Arslan SAYMAN

“Kitabı okurken zihnimde canlanmasını çok seviyorum.Bu kitap da öyle oldu. Çalışmanın her aşaması çok keyifliydi. Her çalışmamı severek yaptım.Arslan Sayman’a ve öğretmenlerime teşekkürler.” Deniz Elif Bayram
“Yaratıcılık dolu bir çalışmaydı.Yazara çalışmalarımızla ilgili soru sormak da güzeldi.”İdil Duygun

Okullar arası Ritmik Jimnastik Yarışmalarında Öğrencilerimizin Başarıları ile Gurur Duyduk

18/01/2016
Türkiye Jimnastik Federasyonu tarafından 9 Ocak 2016 Cumartesi günü Halkapınar Jimnastik Salonunda düzenlenen, Okullar Arası Ritmik Jimnastik Müsabakaları’nda Minikler kategorisinde 4. sınıf öğrencimiz Ela Deren, yıldızlar kategorisinde 7. sınıf öğrencimiz Dilara Özileri okulumuzu başarı ile temsil etmiş, Dilara Özileri İzmir 3.sü olarak bronz madalya kazanmıştır.
Öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Koridor Konserleri Üçüncü Yılında

15/01/2016

İlkokul öğrencilerimiz geleneksel hale gelen "Koridor Konserleri"nde bireysel olarak müzikal yeteneklerini sergilemeye devam ediyorlar.

11-15 Ocak haftasında öğle tatillerinde öğrencilerimiz piyano, gitar, keman,bateri gibi çalgılarla seçkin eserler seslendirirken arkadaşlarına da keyifli dakikalar yaşattılar.

 2. dönemde yineleyeceğimiz koridor konserlerinde, emeği geçen küçük sanatçılarımızı tebrik ediyoruz. 

 
 

Scratch ile Matematik

14/01/2016

4. Sınıf öğrencilerimiz okulumuz Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Gökhan YÜKSEL tarafından hazırlanan “Scratch ile Matematik” etkinliği yapıldı. 3. Sınıfta da benzer etkinliği yapan öğrencilerimizin 3. Sınıftan bu yana çarpma işlemi konusunda kendilerini ne kadar geliştirdikleri hakkında bilgi sahibi olundu. Bu sene etkinliğin zorluk derecesi daha yüksek ve aşamaların daha fazla olmasına rağmen öğrencilerimiz etkinliği daha kısa sürede tamamlayarak bu yıl daha iyi bir noktada olduklarını ve kendilerini geliştirdiklerini çok açık bir şekilde gösterdi. Gelenekselleşen bu etkinliğimiz 2. Sınıftan başlayarak 4. Sınıfa kadar uygulanacaktır. 

Kolaydan zora doğru ilerleyen bu oyunda farklı kahramanların ödüle ulaşmasını konu alan etkinlik, öğrencilerimize scratch programıyla eğlenerek öğrenme ortamı sağladı. Aşamalarla ilgili hazırlanan kâğıtlar ile öğrencilerin konuyu kavrama seviyeleri belirlendi. Uygulanan programla tüm aşamaları tamamlayan öğrencilerimiz dersten mutlu bir şekilde kendilerini alkışlayarak ayrıldı.

Çarpma işleminin eğlenceli bir şekilde pekiştirilmesini amaçlayan etkinlikte, öğrencilerimiz aynı zamanda kendi seviyelerine uygun bir kod yazma programı olan “Scratch”i tanımış oldu.  Öğrencilerimiz, okulumuzda kod yazma programının nasıl kullanılacağını Bilişim Teknolojileri derslerinde öğrenerek gelecekte  kod yazan çocuklara dönüşecektir. Kendi oyunlarını, animasyonlarını yapabilecek düzeye ulaşacaktır.

7. Sınıflarımızın Fransızca Fen ve Teknoloji Dersinde "Sağlık" Konusu Uygulamaları

13/01/2016
2015-2016 eğitim-öğretim yılında 6-7-8. sınıflarımızda uygulanmaya başlayan Fransızca fen ve matematik dersleri öğrencilerimizin aktif uygulamaları ile verimli biçimde işlenmeye devam ediyor.
Bu kapsamda 7. sınıflarımız Fransızca fen derslerinde dengeli beslenme üzerine bir grup çalışması gerçekleştirdiler. "Sağlık Örgütlerinin" çalışmaları ve ders programımız göz önüne alınarak dengeli beslenme ile ilgili afiş hazırlayıp sözlü olarak sunan öğrencilerimiz etkin katılımları ile bilgilerin kalıcı olmasını sağladılar.

Karşıyaka Piri Reis Üçüncü Yılında da World Scholar's Cup Turnuvasına Damgasını Vurdu

13/01/2016

Özel Karşıyaka Piri Reis Okullarında kurulan World Scholar's Cup kulübünün öğrencileri 3. kez katıldıkları World Scholar’s Cup bölge turnuvasında elde ettikleri başarı ile bir kez daha bizleri gururlandırdılar. 

9-10 Ocak tarihleri arasında düzenlenen, dünyanın en büyük münazara organizasyonu olan World Scholar’s Cup etkinliğinde, ilk yabancı dili İngilizce olan okullar arasında ikinci yabancı dili İngilizce olarak yarışan ve herhangi bir seçme yapılmadan tamamen istekli öğrencilerimizden oluşan kulübümüz, tüm jürilerin beğenisini ve takdirini alarak bu alanda da iddialarını ortaya koydular.

Karşıyaka Piri Reis Okulları, oluşturdukları 6 takım (18 öğrenci) ile 54 takım ve 162 öğrenciyle yarıştılar. 

Team Debate,Scholar’s Bowl,Collaborative Writing ve Scholar’s Challenge  etaplarında hem bireysel hem de takım olarak yarışan öğrencilerimiz birçok bireysel  başarı ve takım başarısı elde ederek farklı etaplarda altın ve gümüş madalya almaya hak kazandılar. 

Tüm etaplar sonucunda yapılan takım değerlendirmesinde Ada Deniz Duransoy, İpek Karan ve Yasmin Çakır’dan oluşan takımımız, 54 takım arasında 6'ncı olarak ilk 10 takım arasında yer almıştır. Bireysel değerlendirmede ise Ada Deniz Duransoy 162 öğrenci arasında 2’nci olmuştur.

Alin Aşım, yapılan değerlendirmeler sonucunda tüm katılımcıların önünde yapılan “Showcase Debate” bölümünde seçilen 8 iyi münazaracı arasında yer alarak okulumuzu başarı ile temsil etmiştir.

İkinci yabancı dilleri ile ilk yabancı dili İngilizce olan okullar arasında yarışarak okulumuzu temsil eden, çok önemli başarılara imza atan öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi kutluyor, Bangkok'da yapılacak global finallerde başarılar diliyoruz.

Yarışma sonucunda elde edilen ödül ve derecelerin ayrıntıları aşağıdaki gibidir:

Individual Debate (Münazara Bireysel Puanlama) 162 öğrenci arasında

5. Ada Deniz Duransoy

7. Alin Aşım

13. Yasmin Çakır,

15. Derin Altuğ

24. Emre Whiting

28. Barcha Çağatay

30. Elif Yağızkurt

Individual Writing (Yazma Bireysel Puanlama) 162 öğrenci arasında

2. Ada Deniz Duransoy

4. Defne Asenaoktar

14. Emre Dikmelik

22. Alin Aşım

24.Barcha Çağatay

27.Yasmin Çakır

Challenge Science Honour Medal ( Fen testi onur madalyası) 162 öğrenci arasında

Esma Yılmazer

Challenge Special Area Honour Medal ( Özel Alan Testi onur madalyası) 162 öğrenci arasında

Emre Jules Whiting

Challenge The Arts Honour Medal ( Sanat Testi onur madalyası) 162 öğrenci arasında 

İpek Karan

Derin Altuğ

Challenge Combined Honour Medal ( Tüm konular Test onur madalyası) 162 öğrenci arasında

Derin Altuğ

Team Debate (Münazara Takım Puanlaması) 54 takım arasında

4.Ada Deniz Duransoy-İpek Karan-Yasmin Çakır

13. Elif Yağızkurt-Derin Altuğ-Tuna Yılmaz

Team Writing (Yazma Takım Puanlaması) 54 takım arasında

4. Ada Deniz Duransoy-İpek Karan-Yasmin Çakır

13.Emre Dikmelik-Emre Doğu-Barcha Çağatay

Team Challenge ( Tüm konulardan test takım puanlaması) 54 takım arasında

14.Elif Yağızkurt-Derin Altuğ-Tuna Yılmaz

School Top Scorer ( Tüm Etaplar sonucunda okulumuzun en yüksek puanını alan öğrenci) 162 öğrenci arasında

Ada Deniz Duransoy

DaVinci Award ( Özel DaVinci ödülü ) 162 öğrenci arasında

5. Cansın Öztamur

14. Ela Lembet

Champion Scholars ( Tüm etaplar sonucunda bireysel puanlamada 162 öğrenci arasında en yüksek puanı alan öğrenciler)

2. Ada Deniz Duransoy

7. Alin Aşım

11. Derin Altuğ

20. Yasmin Çakır

Team Score (Tüm etaplar sonucunda takım puanlamasında 54 takım arasında en yüksek puanı alan takımlar)

6. Ada Deniz Duransoy-İpek Karan-Yasmin Çakır

20. Emre Dikmelik-Emre Doğu-Barcha Çağatay

8. Sınıflar Fen ve Teknoloji Dersinde Yumurta Deneyi İle Açık Hava Basıncını Gözlemlediler

11/01/2016

 8.sınıf öğrencileri fen ve teknoloji dersinde öğrendikleri gaz basıncı konusunu, yaptıkları deneylerle pekiştirdiler.
 Gaz basıncı çalışması fen laboratuvarında gerçekleştirildi. Laboratuvarda gruplara ayrılarak yapılan çalışmada haşlanmış yumurta, kağıt, cam şişe, kibrit kullanıldı.
  Bu uygulamada kağıt parçası yakılıp cam kabın içine atılır ve haşlanmış yumurta cam şişenin ağzına bırakılır. Daha önce şişenin içine giremeyen yumurtanın şişenin içine girdiği gözlemlenir.
  Sonuç olarak yanma ile iç basınç azalacağından, dış basıncın (atmosfer (açık hava) basıncı) etkisiyle yumurta şişe içine itilir.

3. Sınıfların GEMS Uygulaması “ Basit Elektrik Devresi ”

11/01/2016

Piri Reis öğrencileri ile sürdürülen  bilimin temel kurallarını anlamak, bilimi sevmek ve fen bilgisine karşı motivasyonlarını artırmak için yapılan GEMS – Great Explorations in Math and Science (fende ve matematikte büyük araştırmalar) – etkinliklerinde, 3. sınıflar “ Basit Elektrik Devresi” çalışmasını gerçekleştirdiler.

Fen bilimleri laboratuarında yapılan çalışma öncesinde  “ Elektrik nedir, elektrik devresi nedir, elektrik devre elemanları nelerdir?” gibi sorulara yanıt verdiler. Öğrenciler günlük hayattan örnekler vererek edindikleri  bilgiyi pekiştirdiler. Pil, kablo, ampul, duy ve pil yatağı kullanarak yaptıkları çalışma ile basit elektrik devresi ve elektrikten ışığın elde edilmesinin nasıl gerçekleştiği açıklandı.

Fen ve Teknoloji Öğretmeni Neşe GÖRSEM, laboratuar ortamında yapılan bu çalışmalar ile öğrencilerin fen bilimlerine karşı ilgilerinin her geçen gün arttığını belirtti. 

Piri Reis'in Kral ve Kraliçesi Taçlarını Taktı

08/01/2016
    Bir dili öğrenmenin en önemli özelliğinin onu kültürüyle tanımak olduğu düşüncesi ile okullarımızda pek çok etkinlik ve çalışma yapılmaktadır. 
Bu kapsamda her yıl Fransızca zümresi tarafından düzenlenen "Krallar Pastası" etkinliği bu yıl da büyük bir heyecanla gerçekleştirildi. İlkokul öğrencilerimiz, öğle yemeğinde yedikleri pastanın içinde saklı objenin hangi arkadaşlarına çıkacağını merakla beklediler.Bu obje bir kız öğrencimize çıkarsa “Kraliçe” ; erkek öğrencimize çıkarsa, “Kral” olmakta ve taçlarını takmaktadırlar.
    Bu yıl kraliçemiz 2B sınıfından Nil CAM ; onun seçtiği kralımız ise  2B sınıfından Mustafa DEVAMLI oldu.
    Geleneksel inanışın gerçek olmasını ve 2016 yılının öğrencilerimize şans getirmesini dileriz.

2015 DELF Diploması Sevinci Karşıyaka Piri Reisli Öğrencilerden “DELF-Uluslararası Fransızca Dil Diploması Sınavları”nda BÜYÜK BAŞARI

08/01/2016

      Özel Piri Reis Okullarında öğrenim gören tüm öğrencilerimiz, Fransızca düzeylerini uluslararası bir platformda sınayabilmek, farklı bir deneyim kazanabilmek amacıyla, 6.sınıf düzeyinde A1, 7.sınıf düzeyinde A2 ve 8.sınıf düzeyinde ise ek çalışmalar yapılarak  B1 düzeyinde DELF sınavlarına katıldılar.
      Öğrencilerimiz, Fransız Kültür Merkezi tarafından düzenlenen bu sınavlarda elde ettikleri %100  başarı sonucunda, ömür boyu ve dünyanın her yerinde geçerli olan diplomalarını sevinç ve coşkuyla teslim aldılar.
      Öğrencilerimizi başarılarından dolayı gönülden kutluyor, kendilerine rehberlik eden tüm eğitim öğretim kadromuzu tebrik ediyoruz.

Yıldız Kız Voleybol Takımımız Yarı Finalde

08/01/2016

2015-2016 eğitim öğretim yılında ilimizde  düzenlenen okullar arası  voleybol maçlarında 1. kümede müsabakalara katılan Yıldız Kızlar Voleybol Takımımız grubundaki maçları başarı ile tamamlayıp yarı finale yükselmiştir.
Öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Kardeş Projesi ile Yeni Bir Yıla Merhaba

08/01/2016

Okulumuzda 2012-2013 eğitim öğretim yılından bu yana uygulanan Kardeş Projesi çeşitli etkinliklerle devam ediyor. 

1.sınıfta tanıştıkları abla ağabeyleriyle yeni yıl etkinliğinde buluşan 3. sınıf öğrencilerimiz yeni yıl ağacımız için süs topları hazırlarken 7. Sınıftaki abi ve ablaları kardeşlerine kesme ve yapıştırmada yardım etti. 
Rengarenk, farklı şekillerde hazırlanan süs topları bittiğinde kardeşler yaptıkları süsleri anı olarak eve götürmek istediler. Yapılan diğer süsler ise okul ağacımızda yerini aldı.

Yeni bir yıla birlikte merhaba diyen kardeşler farklı bir etkinlikte tekrar bir araya gelmek üzere ayrıldılar.

Meraklı Su Damlası

08/01/2016

Enerji Tasarrufu Haftası ilkokul 1, 2, 3. sınıflarımızda “ Meraklı Su Damlası” adlı drama etkinliğiyle kutlandı.

Öğrencilerimiz “Su neden önemli, nerede kullanıyoruz, olmasaydı ne olurdu, evde ve okulda ne zaman su kullanıyoruz?” gibi sorular üzerinden tartıştılar. Ardından, giriş bölümünü öğretmenlerinden dinledikleri “Meraklı Su Damlası” hikâyesinin devamını, canlandırarak tamamladırlar. 

 Etkinlik sonunda her sınıf kendi sloganını oluşturdu ve sınıf panosunda sergiledi.

Anaokulu Kral ve Kraliçesini Buldu

07/01/2016

Piri Reis Okulları, yabancı dil öğrenme ortamını sadece ders ile sınırlı tutmayıp eğlenceli etkinlikler aracılığıyla o dile ait kültürel öğelere yer vermeye devam ediyor. Bu kapsamda "Krallar Pastası"gününü kutlayan anaokulu öğrencilerimiz, Fransızca derslerinde kendi süsledikleri taçları takarak yakışıklı prensler ve güzel prensesler olarak ikindi kahvaltısı yaptılar.

Bu güne özel olarak yapılmış pasta dilimlerinden bir tanesinde gizli bulunan objeden küçük figürü bulan şanslı öğrencimiz Pamir Şensoy "kral" unvanını aldı ve arkadaşı Leylam Saran Stanislawski'yi "kraliçe" olarak seçti.

Bu keyifli etkinlikle gerçekleştirilen geleneksel inanışın gerçek olmasını ve 2016 yılının tüm öğrencilerimize şans getirmesini dileriz.

Piri Reis Öğrencileri Aytül Akal İle Buluştu

07/01/2016

Sevilen yazar Aytül Akal Piri Reis Okullarındaydı. İlkokul öğrencilerimiz, beğenerek okudukları kitapların yazarı ile tanışma fırsatı buldular. Keyifli geçen söyleşi, Piri Reis öğrencilerinin yazara yönelttiği sorularla daha da renkli bir hâle geldi. Etkinlik, yazarın kitaplarını imzalamasıyla tamamlandı. 
Bu keyifli söyleşisi için ve yazma serüvenini bizlerle paylaştığı için değerli, yazar Aytül Akal’a çok teşekkür ederiz.

 • «Geri  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16

2016 - 2017

Fen geometri ile birleşti

20/09/2017

4. Sınıf öğrencileri Fen Bilimleri Dersinde hem geometri bilgilerini biyoloji bilgileri ile birleştiren hem de el becerilerini arttırarak model yapabilmelerine olanak sağlayan bir çalışma yaptı. Fen Bilimleri Dersindeki “Vücudumuzun Bilmecesini Çözelim” adlı konuyu işleyen öğrenciler öğrendiklerini Matematik Dersindeki “Geometrik Şekiller” konusu ile birleştirdi. Organları geometrik şekiller aracılığı ile renkli kağıttan keserek boyayan öğrenciler daha sonra bunları insan vücudundaki yerlerine yapıştırdı. 

Piri Reis’te ders zili çaldı

14/09/2017

Özel Piri Reis Okulları’nda 2017-2018 Eğitim- Öğretim Yılı Karşıyaka ve Güzelbahçe kampüslerinde düzenlenen tören ile başladı. Törenlerde konuşan Orion Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, hedeflerinin okul işletmek değil, dünyanın her yerinde başarılı olacak çocuklar yetiştirmek olduğunu söyledi.

2017-2018 Eğitim- Öğretim Yılı’nın açılışı için ilk tören Özel Piri Reis Okulları’nın Karşıyaka Kampusu’nde düzenlendi. Törene Orion Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, Yönetim Kurulu Üyeleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

Dünya vatandaşı çocuklar yetiştiriyoruz

Törende konuşan Orion Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, okul işletmek ile çocuk yetiştirmek arasında büyük fark olduğunu söyledi. Arkas, “Biz çocukları anaokulundan alıp üniversiteye gidebilecek kadar ellerinden tutup beraber yürüyoruz. Burası bir ticari okul değil, burada çocuk yetiştiriyoruz biz çocuklarımızı ilerde hem şu memleketi hem kendilerini en iyi yere getirebilecek insanlar olacak şekilde yetiştirmek için çalışıyoruz. Dünya vatandaşı olacak çocuklar yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bunun için entegrasyon lazımdı. Piri Reis’in başarılı çocuklar yetiştirip devamını sağlayabilmemiz için bir sonraki etap olan Saint Joseph’e hazırlanmaları hatta ondan sonrasını da düşünmek lazım. Düşündük ki Sanit Joseph ile Piri Reis’i ortak bir çalışma düzenine koyarsak çocuklara zorluk çıkmaz. Saint Joseph’in müdürünün koordinatör olmasın istedik. Kabul etti. Böylece bir bütün olarak bir çalışma, bir kültür sistemi ile çocukların anaokulundan ilkokula, ortaokula liseye devam etmelerini sağlıyoruz” dedi. Liseden mezun olan çocukların üniversite hayatlarını kolaylaştırmak için de proje geliştirdiklerini anlatan Arkas, “Bunun için de İzmir Bizim Okul Vakfı’nı kurduk. Bu vakfın da görevi liseyi bitirip Fransa’ya gitmek isteyenleri oradaki okullara yerleştirebilmek. Çocuklara yeni bir yol çizebilmek. Netice olarak bu yıl Fransa’da okumak için 69 öğrenci müracaat etti. Bunun 59’u Fransa’dan kabul gördü. Bu 59’un 42’si okulda ve bunların hepsine destek verdik. Oradaki yerleşim, üniversite ve yurtlarla bağlantı kurduk. Böylece çocuklarımızın elinden tutup oraya kadar götürebiliyor hale geldik. Öğrencilerimiz şu an Fransa’nın sekiz kentinde 14 ayrı branşta okuyor. Bu çocuklar inşallah başarı ile bitirirler sadece Türkiye değil, dünyaya insan örnek insanlar olurlar” diye konuştu. Orion Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, Özel Piri Reis Okulları’na duyulan güvenin bir sonucu olarak bu yıl aldığı yeni kayıtlar ile kapasitelerini doldurduğunu, bunun sorumluluklarını arttırdığını sözlerine ekledi.

Piri Reis en iyi adres

Özel Piri Reis Okulları ile Saint Joseph Lisesi’ni bütünleştirmeyi hedefleyen projenin iki yıldır başarı ile sürdüğünü dile getiren İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi Müdürü ve Özel Piri Reis Okulları Koordinatörü Jacques Augereau ise Saint Joseph Lisesi’nin bu yıl atağa geçtiğini söyledi. Augereau, “72 Kişilik kontenjanımız varken daha ilk günden 589 ön kaydımız oldu. İki yıl önce buna kimse inanmazdı.  Herkes okulunda bu duruma sevinirken Piri Reis öğrencilerine ne olacağını bildiğim için ben endişelendim. Velilerin Piri Reis Okulları’nın çocuklarını Saint Joseph Lisesi’nde okutabilmek için doğru adres olup olmadığı sorularıyla karşı karşıya kaldım. Ancak onlara rakamlarla yanıt verdim. Özel Piri Reis Okulları bu yıl 56 mezun verdi. Kayıt yaptırmak için gerekli puanı tutturan 40 Piri Reisliden 26’sı Saint Joseph’i tercih etti ve yerleşti. Bu da gösteriyor ki Piri Reis doğru adres” dedi.

21. Yüzyılın çocuklarını yetiştirdiklerini söyleyen Özel Güzelbahçe Piri Reis Okulları Müdürü Sabrina Ataseven, “Burada hedefimiz sadece Fransızca, İngilizce, İtalyancayı öğretmek değildir, çünkü biliyoruz ki bundan 20 yıl sonra bu dilleri konuşuyor olmak çok büyük bir avantaj olmayacak esas hedefimiz öğrencilerimizin yabancı dil öğrenme yetisini en üst seviyeye çıkartabilmektir” diye konuşurken Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları Müdürü Serhat Yalamanoğlu da velilerin çocukları için Piri Reis’i seçmelerinin bir rastlantı olmadığını söyledi. Yalamanoğlu, “Disiplinli ama sevgiyle bezenmiş bir eğitim almak, yöntem olarak öğrenmeyi öğrenmek, aklın ışığında modern dünyayla bütünleşmiş, sorumluluk sahibi, laik ve demokratik bir hukuk devletinin savunucusu ve koruyucusu insan olmak, adam olmak için bu okuldasınız.  Üstelik tüm bu kazanımları sizlere büyük kapılar açacak olan Fransızcayı öğrenerek taçlandırıyorsunuz” dedi.

Açılış töreni her iki okulun öğrencilerinin söylediği şarkılar ve okul marşının söylenmesi ile sona erdi. Karşıyaka’da yapılan törenin ardından Haziran ayında geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybeden Görgü Kuralları Dersi Öğretmeni Tino Reggio’nun adı okulun girişine verildi. 

Değirmencioğlu için sürpriz parti

21/06/2017

Öğretmenlik kariyerine Özel İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi’nde Türkçe Öğretmeni olarak devam edecek olan Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları Müdürü Çağdaş Değirmencioğlu için veda partisi düzenlendi.

Haziran seminer döneminin son gününde düzenlenen sürpriz partiye Özel Piri Reis Okulları ve Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi Genel Koordinatörü Jacques Augereau ve tüm öğretmenler katıldı. Partide konuşma yapan Augereau, Değirmencioğlu’nun 13 yıldır Piri Reis Okullarının çeşitli kademelerinde görev yaptığını son olarak ta Karşıyaka Piri Reis’in müdürlüğünü üstlendiğini dile getirerek, “Bazı insanlar benimsedikleri yaşam tarzını değiştirmek istemezler. Öğretmenlik Çağdaş Bey’in yaşam tarzı olmuş bir meslekti ve çok sevdiği öğretmenliğe geri dönmek istedi. Kendisiyle şimdiye kadar uyum içerisinde çalıştık bundan sonra da aynı şekilde çalışacağımız için mutluyum” dedi.  Çağdaş Değirmencioğlu ise hayatının büyük bölümünü Piri Reis’te geçirdiği belirterek, “Piri Reis gibi bir yuvam olduğu için çok mutluyum” diye konuştu.

Piri Reis Korosu’na ödül

16/06/2017

Mozart Akademi tarafından bu yıl 3. kez düzenlenen İzmir Polifonik Korolar Şenliği’ne katılan Özel Piri Reis Okulları Korosu şenlikten ödülle döndü. Amatör, profesyonel, ulusal ve uluslararası pek çok koronun performansını sergilediği şenliğe bu yıl İzmir’den 15 koro katıldı. Karşıyaka ve Güzelbahçe’den toplam 50 öğrencinin bulunduğu Piri Reis Korosu sahnede kaldığı süre zarfında Türkçe, Fransızca ve İngilizce olmak üzere 8 şarkı seslendirdi. Performansıyla Prof. Mustafa Apaydın başkanlığındaki jürinin büyük beğenisini toplayan Piri Reis Korosu "Çocuk Şarkısı Yorumlamada Başarı" ödülünü aldı.

Piri Reis mezunlarını uğurladı

10/06/2017

Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları’ndan mezun olan 44 öğrenci tören ile uğurlandı. Kültür merkezinde düzenlenen veda törenine Orion Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Tükel, Özel Piri Reis Okulları Koordinatörü ve İzmir Saint Joseph Lisesi Müdürü Jacques Augereau, Okul Müdürü Çağdaş Değirmencioğlu, öğretmenler, mezun öğrenciler ve öğrencilerin aileleri katıldı.

Mezunlara hitaben konuşan Jacques Augereau dünya vatandaşı yetiştirmeyi kendine amaç edinmiş bir eğitim kurumu olduğunu dile getirerek, mezun öğrencilere yeni eğitim hayatlarında başarılar diledi. Mezun öğrencilere diplomalarının verilmesi, öğrencilerin Piri Reis Marşı’nı seslendirmelerinin ardından tören pasta kesilmesi ile sona erdi. 

​2. Sınıf öğrencilerinden 3 dilde portfolyo

05/06/2017

 2. Sınıf öğrencileri yıl boyunca edindikleri bilgilerden Türkçe, Fransızca ve İngilizce olarak hazırladıkları portfolyalarını aileleriyle paylaştı.

Velilerin çocuklarının akademik ve sosyal gelişim sürecini izleme, farklı alanlardaki başarılarını gözlemleme fırsatı buldukları etkinlik öğrencilerin Türkçe, Hayat Bilgisi, Matematik derslerinde öğrendiklerini içeren sorulardan oluşan ve “Piripoli” adını verdikleri oyunu aileleriyle birlikte oynamaları ile başladı. İngilizce ve Fransızca ürünlerden oluşan dosyaların ailelerle paylaşılmasının ardından etkinlik kültür merkezinde devam etti. Flüt dinletisi ile başlayan gösteri Fransızca ve Türkçe şarkılarla ve dans gösterileriyle sona erdi.

Minik Yazar, Şair ve Ressamlarımızdan “Piri Reis’in Seyir Defteri “

30/05/2017

Karşıyaka Piri Reis Okulları Aile Birliği'nin önderliğinde başlayan ve bu yıl 8. si düzenlenen, öğrencilerimizin eserlerinden oluşan  "Piri Reis'in Seyir Defteri"nin imza gününde minik yazar, şair ve ressamlarımız kitaplarını imzaladı.
Okul Aile Birliği Başkanı Burcu Devamlı yaptığı konuşmada, Piri Reis'in Seyir Defteri'nin öğrencilerin okuma ve yazma konularında motivasyonlarının artması, farklı bakış açıları kazanması hedefiyle yola çıktıklarını, gelenekselleşen bu etkinliğin öğrencilerimizin hayatında anlamlı izler bıraktığını belirtti.
Seyir Defteri'nde eseri yayımlanan öğrenciler arasında yapılan çekiliş ile çeşitli hediyeler dağıtıldı.
Piri Reis'in Seyir Defteri'nde eserleri ile var olan öğrencilerimize, onları teşvik eden öğretmenlerimize, katılımları ile destek veren velilerimize, böyle bir organizasyonu gerçekleştiren Okul Aile Birliğimize teşekkür ediyoruz.

 

Moliére’in Cimri’si Harmandalı ile Piri Reis’te

29/05/2017

Öğrencilerimizin sosyal yanlarını güçlendirerek oları hayata hazırlama yolunda özgüvenlerini geliştirmek aynı zamanda sanatsal becerilerini desteklemek amacıyla yola çıkan Türkçe Tiyatro kulübümüz bu yıl çalışmalarını bir adım daha öteye taşıdı.

Sosyal bilgiler zümresi ile beraber yürüttüğümüz Kardeş Okul Projesi’nin bir diğer ayağı olarak kulüp öğrencilerimizin bu yıl sahnelemeyi planladığı Moliére’in Cimri adlı oyununa kardeş okuldan seçilen öğrenciler de dâhil edildi.

Yıl boyu süren çalışmalarda öğrencilerimiz; metnin sahneye konuluşundan dekoruna, repliklerden kostümlere dek her alanda özverili bir çalışma sergilediler. Tüm bu paylaşımlar sonucunda sahnelenen oyunumuz gerek sahneleniş biçimi gerekse oyunculuklar bakımından izleyicilerden tam not aldı.

Kulüp öğrencilerinin kardeş okul öğrencileriyle yakaladıkları enerjinin oyunun sahnelenmesine de etki ettiğini vurgulayan Tiyatro Kulübü Öğretmenimiz Gülcan Karaçur, çalıştırdığı öğrencileriyle gurur duyduğunu ve bu gururu tüm ekip ile paylaştığını belirtti.

Öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi bu çok yönlü projelerinden dolayı kutlar, başarılı çalışmalarının devamını dileriz.

Anaokullarına bisikletli trafik eğitimi

26/05/2017

Karşıyaka Piri Reis Anaokulu öğrencileri ilkyardım ve trafik konularıyla bağlantılı olarak “Bisiklet Projesi” gerçekleştirdi.
Proje kapsamında öğrenciler evlerinden bisikletlerini getirdi ve Fransızca, Türkçe ve Beden Eğitimi derslerinde bisiklet sürerek trafik işaretlerini öğreniyorlar.

 

Anaokullarına 1.sınıf hazırlığı

26/05/2017

Hazırlık sınıfı öğrencilerini ilkokula hazırlamak için her yıl Mayıs ayında yapılan hazırlık çalışmaları başladı. Hazırlık çalışmaları kapsamında anaokulu öğrencileri 1.sınıf katına çıkarak 1.sınıf öğrencilerin masalarında ders yapıp, teneffüste ön bahçeye çıkarak ise ilkokul öğrencileriyle oynamaya başladılar. Yemekhanede ise kendi tepsileriyle kendi yemeklerini alacaklar.

 

3. Sınıflar çalışmalarını sergiledi

25/05/2017

Özel Karşıyaka Piri Reis İlkokulu 3. sınıf öğrencileri 2016-2017 Eğitim- Öğretim Yılı yılı boyunca  yaptıkları çalışmaları velileriyle paylaştı. Öğrencilerin doğaçlama olarak gerçekleştirdikleri portfolyo sunumunda velilerimiz de öğrencilerimizin akademik ve sosyal gelişim sürecini izleme, farklı alanlardaki başarılarını gözlemleme fırsatı buldular.   

Hazırlık sınıfı Vasarely ile tanıştı

25/05/2017

Hazırlık sınıfı öğrencileri Arkas Sanat Merkezi’nde çağdaş sanatın en önemli temsilcilerinden Macar asılı Fransız Ressam Victor Vasarely’nin sergisi gezdi. Aynı zamanda Op Sanatı’nın ilk temsilcisi olan Vasarely, iç içe geçmiş daireler, kareler, yamuklar ve çokgenlerle çok renkli bir soyutlamaya ulaşmış bir ressamdır. Öğrenciler farklı tarzıyla dikkatlerini çeken ve küçükken oynadığı oyuncaklardan ilham alan Vasarely’nin sergisinden keçelerden yapılan tablolarla ve kendi çizdikleri resimlerle ayrıldı.

Piri Reis Gençleri Ata’nın İzinde

18/05/2017

Büyük Önder Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ayak basarak milli mücadeleyi başlatması ile birlikte vatanın kaderini değiştirerek tam bağımsızlığın yolunu açan, yarınlarını aydınlatan, çağdaş, uygar bir yaşama yönlendiren gün olarak tarih sayfamızda yerini almış bu günü Türk gençliğine bir bayram olarak armağan etmesi gençliğe verilen önemi ortaya koymaktadır.

Ulu Önderimizin Samsun’a çıkışını ve ülkemizi emanet ettiği gençliğin bayramını kutlayıp onu andığımız 19 Mayıs törenini gururla, coşkuyla gerçekleştirdik. Sunumlar ve dans gösterisinin ardından törenimiz bahçe oyunları ile devam etti. “Atatürk ve Spor” temalı gösterimin ardından törenimiz sona erdi.

 Oldukça duygu dolu ve coşkulu olan törenimizde emeği geçen öğrenci ve öğretmenlerimizi kutluyor, Ata’mızın emanetlerine sahip çıkmanın haklı gururunu yıllarca hep birlikte yaşamayı diliyoruz.

 

"Atatürk'ün Çocukları"na ödül

18/05/2017

Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları öğrencilerinin, Atatürk’ün manevi çocuklarını canlandırdığı “Atatürk’ün Çocukları” adlı film Ekin Koleji Kısa Film Festivali’nde jüri özel ödülüne layık görüldü.

Okul Aile Birliği’nin katkılarıyla Yönetmen Alper Akdeniz tarafından Uşakizade Köşkü’nde çekilen filmde ve teknik ekipte Beril Telli, Zeynep Elif Baysal, Tanel Kapukaya, Ata Anıl Kanoğlu, Nehir Gür, Emir Doruk Demiröz, Teoman Karahan, Yasemin Örnekoğlu, Zeynep Şerbetçi, Lal Karaahmet, Irmak Çakıcı, Duygu Ecem Ertan ve Çağrı Kanoğlu görev aldı.

Ekin Koleji’nde 13 Mayıs 2017 Cumartesi günü düzenlenen festivale 9 okul katıldı. Jüride ise Cem İdiz, Faik Kartelli, Hilal Süreyya Yılmaz, Nihan Bencoya ve Süreyya Kilimci yer aldı.

 

Öğretmenlerimiz “Eğitimde İyi Örnekler Konferansı”nda

18/05/2017

Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları öğretmenleri Eğitim Reformu Girişimi (ERG) tarafından bu yıl 14. Kez düzenlenen Eğitimde İyi Örnekler Konferansı (İÖK)’na katıldı.

Yüzlerce çalışma arasından seçilen Türkçe Zümresi’nın yıl boyunca uyguladığı “Yaratıcı Yazma Projesi” ile anaokulunun “Zamanda Yolculuk Projesi”, Sabancı Üniversitesi Tuzla Yerleşkesi'nde düzenlenen konferansa katılanlardan büyük beğeni topladı.

Yaratıcı Yazma Projesi, sözcük- cümle- paragraf- metin ilişkisini somut bir şekilde kavrama, parçadan bütüne hareketle etkileyici şiir ve düz yazı metni oluşturma, çarpıcı imgeler yaratma, serbest yazma denemeleri gibi birbirinden farklı çalışmalardan oluşuyor. Zamanda Yolculuk Projesi ise eğitim ve öğretimi disiplinler arası çalışma kapsamında özellikle dans ve müzik öğretmenlerinin desteğiyle, aile katılımlı çalışmalarla ve gezilerle renklendirilerek, fen ve matematik etkinlikleri ile dolu maceralı çalışmaları kapsıyor.

Babalar- oğullar maçı

17/05/2017

Geleneksel Babalar oğullar basketbol maçının 9.su, 2.sınıf basketbol takımı ile velileri arasında gerçekleşti. Baştan sona büyük heyecan içerisinde geçen maçta dostluk galip geldi.

Kardeşler buluştu

17/05/2017

6. ve 2. Sınıf öğrencileri birlikte “Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk” adlı öyküye kitap kapağı hazırlayıp film seyretti.
Öğrencilerin duygu, düşünce ve izlenimlerini görselleştirebilmesi, görsellerden yola çıkarak metin yazabilmelerini sağlamak amacıyla Türkçe Zümresi 2. ve 6. sınıf öğrencilerini bir araya getirdi.
Etkinlikte 6’lar, “Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk” adlı öyküyü 2.sınıftaki kardeşleri ile paylaştı. 2’ler de hayal güçlerini kullanarak hikâyelere uygun kapak tasarımı yaptı. Çalışmanın ikinci bölümünde ağabey ve ablaları ile buluşan kardeşler, bu kez “Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk” adlı filmi izleyerek filmle öyküler arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları tartıştı.

Dersimiz Bergama

16/05/2017

5. sınıf öğrencileri “Adım Adım Türkiye” ünitesi kapsamında İzmir’in UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan ilçesi Bergama’yı gezdi. Bergama Müzesi’nin gezilmesiyle başlayan gezi Akropol Ören yeri ve halk arasında “Kızıl Avlu” olarak bilinen ve M.S II. yy’da İmparator Hadrian döneminde inşa edildiği tahmin edilen Serapion Tapınağı’nın gezilmesi ile sürdü. Eski çağın önemli bir sağlık merkezi olan Asklepion Örenyeri’ni gezen öğrenciler burada Monsieur Tino’nun anlatımlarını dikkatle dinledi. Bergama’ya ait en önemli tarihi ve kültürel  öğelerden biri olan parşömen kağıdının nasıl yapıldığını parşömen atölyesini gezerek öğrenen öğrenciler son olarak onyx ve mermer işleme atölyesi gezdi.

 

Küçük Kızlar Voleybol Takımımız Yarı Finalde

16/05/2017
Küçük Kızlar Voleybol Takımımız kaymakamlık kupası grup elemelerinden yarı finale yükseldi.
Okulumuzu en iyi şekilde temsil eden öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

1-B Sınıfının Muhteşem Okuma Şenliği

11/05/2017
Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları 1-B sınıfı öğrencileri, geleceğe attıkları ilk ve en önemli adımlardan biri olan “Okuma Şenliği”nde hazırlamış oldukları gösteriler ile göz doldurdular. Öğrencilerimiz; Türkçe, Fransızca, İngilizce şarkılar, Fransızca skeçler, "Schoolwork" ritm gösterisi, modern dans ve halk danslarında gösterilerindeki performansları ile ayakta alkışlandılar.
Fransızca gösterilerinde yıl boyunca öğrendiklerini skeçler halinde sunarken velilerini de sunumlara dahil eden öğrencilerimiz, "Atatürk Gülümsedi" adlı şiirlerinde Atatürk’ün önderliğinde onun ilke ve devrimlerini benimsemiş çocuklar olarak yetişmenin önemini bir kez daha vurguladılar.
Gecenin sonunda aldıkları okuma madalyaları ile  yaşamlarındaki en önemli pencereyi açan öğrencilerimizin mutlulukları gözlerinden okundu.
1-B Sınıf Öğretmeni Ayşe LEVENT'in öğrenci, veli ve ekip arkadaşlarına yaptığı teşekkür konuşmasının ardından portfoylo sunumu ile sona eren gecede velilerimiz ve öğretmenlerimiz, öğrencileri ile bir kez daha gurur duydular. 

1-A Sınıfının Muhteşem Okuma Şenliği

09/05/2017
Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları 1-A sınıfı öğrencileri, geleceğe attıkları ilk ve en önemli adımlardan biri olan “Okuma Şenliği”nde hazırlamış oldukları gösteriler ile göz doldurdular. Öğrencilerimiz; Türkçe, Fransızca, İngilizce şarkılar, Fransızca skeçler, "Schoolwork" ritm gösterisi, modern dans ve halk danslarında gösterilerindeki performansları ile ayakta alkışlandılar.
Fransızca gösterilerinde yıl boyunca öğrendiklerini skeçler halinde sunarken velilerini de sunumlara dahil eden öğrencilerimiz, "Atatürk Gülümsedi" adlı şiirlerinde Atatürk’ün önderliğinde onun ilke ve devrimlerini benimsemiş çocuklar olarak yetişmenin önemini bir kez daha vurguladılar.
Gecenin sonunda aldıkları "okuma" madalyaları ile  yaşamlarındaki en önemli pencereyi açan öğrencilerimizin mutlulukları gözlerinden okundu.
1-A Sınıf Öğretmeni Ayşın Kocatoros'un öğrenci, veli ve ekip arkadaşlarına yaptığı teşekkür konuşmasının ardından portfoylo sunumu ile sona eren gecede velilerimiz ve öğretmenlerimiz, öğrencileri ile bir kez daha gurur duydular. 
 

Gururumuz Tenisçilerimiz Türkiye 2.si Oldular

09/05/2017

3 Mayıs 2017 tarihinde Mersin’de düzenlenen ve dört gün süren Küçük Kızlar Türkiye Şampiyonası’ndan öğrencilerimiz büyük başarılarla döndüler.

Ülke genelinde 14 ilden kızlarda toplam 45 kişinin katıldığı ve kıyasIya rekabetin yaşandığı turnuvada 6. sınıf öğrencilerimiz Zeynep Sultan Bademci ve Aden Giresun büyük bir başarı elde ederek Türkiye 2.si oldular.

Okulumuzu en iyi şekilde temsil eden öğrencilerimizle gurur duyuyor, bu büyük başarılarından dolayı onları tebrik ediyoruz.

 

Dans Yarışmasında Birincilik Ödülü

09/05/2017

3/B Sınıfı öğrencimiz Maral Bucak ve partneri Ali Efe Koç, İstanbul’da düzenlenen dans yarışmasından 1.’lik ile döndü. Türkiye Dans Federasyonu tarafından düzenlenen ve İstanbul Bilgi Üniversitesi ev sahipliğinde yapılan “Türkiye Şampiyonası 5. Etap Yarışması Bilgi Dans Kupası”na “Minikler 1-E1 Kategorisi”nde katılan Bucak ve Koç, 24 çift arasından Türkiye 1.’si oldu.

Öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

8’ler Çanakkale’de

08/05/2017

Sosyal Bilgiler Zümresi tarafından hazırlanan yıllık gezi programı kapsamında 8.sınıf öğrencileri Çanakkale’ye gitti. Çanakkale’nin tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtıldığı gezi iki gün sürdü. Truva Antik Kenti’nin gezilmesiyle başlayan ilk gün Çanakkale şehir merkezinde yer alan Truva Atı, Çanakkale Boğaz Komutanlığı bünyesinde bulunan Nusrat Mayın Gemisi ile Çimenlik Kalesi ve Deniz Müzesi ziyareti ile sona erdi. Çanakkale Savaşları’nı çeşitli simülasyonlar, videolar ile askeri personelin değerli sunumlarıyla yerinde görme fırsatı yakalayan öğrenciler Çanakkale Zaferi’nin milli mücadeledeki yeri ve önemini bir kez daha kavradı. İkinci gün Edremit Körfezi’ndeki Assos (Behramkale) Antik Kenti’nin gezilmesiyle başladı. Öğrenciler MÖ. 900’lerde kurulan bu kentteki Athena Tapınağı’nın ardından Osmanlı Devleti’nden kalma en eski cami olan Hüdavendigar Camii’ni gördü. 

Mikroskobik Canlılar İle Tanıştılar

08/05/2017

Fen Bilimleri Dersi’nde “Mikroskop ve Mikroskobik Canlılar” konusunu işleyen 4. sınıf öğrencileri dersin ardından mikroskobik canlılarla tanışma fırsatı buldu. Fen Laboratuvarı’nda hazır preparatların bulunduğu sıvıları mikroskop altında inceleyen öğrenciler derste öğrendiklerini uygulama ile pekiştirme fırsatı buldu.

Piri Reis’te 9.kez “Gel Beraber Oynayalım-Bahar Şenliği”

06/05/2017

Piri Reis’in her yıl Mayıs ayında geleneksel olarak düzenlediği “Gel Beraber Oynayalım Bahar Şenliği” etkinlikleri bu kez farklı bir konsept ile gerçekleştirildi. Okul bahçesinde gerçekleştirilen etkinlikte veliler sekiz ipucunu toplayarak finale ulaşmaya çalıştı. Oyunun ardından topladıkları ipuçlarına göre her grup kendisi için hazırlanan atölyelere katıldı. Matematik, harf, sanat, bilim, Fransızca müzik, Fransızca oyun, Fransızca hareket, orff, drama ve spor atölyelerini gezen öğrenciler günü sonunda hep beraber yaptıkları müthiş bir kareografi ile sonlandırdı.

Kardeş Okulda Anlamlı Gün

04/05/2017

Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları Okul Aile Birliği’nin düzenlediği etkinlikte kardeş okul Lamia Karer İlköğretim Okulu öğrencileri keyifli bir gün geçirdi.

Lamia Karer İlköğretim Okulu’nda düzenlenen etkinliğe Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hasan Ayar da katıldı. Okul Müdürleri ve Okul Aile Birliği Başkanları Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel ile birlikte iki okulun işbirliğinin simgesi olarak ağaç diktiler.

Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları Okul Aile Birliği’nin ikramları ile renklenen etkinlikte Lamia Karer İlköğretim Okulu öğrencileri halk oyunları gösterileri yaptı. Etkinlik sonunda öğrenciler resim ve şiir yarışmalarında ödül alan eserlerini Piri Reis’e hediye etti.

Satranç Takımı Şampiyonada

03/05/2017

Karşıyaka Piri Reisli satranççılar 29-30 Nisan tarihlerinde yapılan İzmir Küçükler ve Yıldızlar Takım Satranç Şampiyonası’na katıldı. Arel Ceryan, Roni Benedava, Era Deniz Taylan, Deniz Ertuğ, Ege Alkan, Alp Güzel, Muhtar Sarp Güldoğan, Can Kolday, Alper Çakmakoğlu, Kaan Can Taşkıran, Yunus Emre Tugay, Can Asenaoktar, Çağan Uğur, Ege Özacar, Aşkın Can Yılmaz, Yarkın Mehmet Çırakoğlu, Teodor Alp Kaplanseren ve Ozan Deniz Hazar’dan oluşan Karşıkaya Piri Reis Satranç Takımı şampiyona boyunca büyük mücadele örneği sergiledi. 

​​Soru Çözme Teknikleri Sunumu

24/04/2017

Okulumuz Ölçme ve Değerlendirme Uzmanı Neslihan Erturan tarafından 4-5-6. Sınıf öğrencilerimize yönelik “Soru Çözme Teknikleri” sunumu yapıldı. 
Dikkat çalışmasına yönelik bir video ile başlanan sunumda öğrencilerimize girdikleri sınavlarda test sorularını çözerken nelere dikkat etmeleri gerektiği hakkında bilgi verildi. 

Okulumuzda 23 Nisan Coşkusu

24/04/2017

23 Nisan günü
Meclis kuruldu diye
Büyük bayram verilmiş
Çocuklara hediye

Türk'üz ne mutlu bize
Bu bayram kutlu bize
Atatürk gülümsüyor bize
Yüreğinden taşan sevgiyle

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 97.  yıldönümü okulumuzda büyük bir coşkuyla kutlandı.
23 Nisan tarihini de kapsayan hafta boyunca dans, sunum, gösteri ve oyunlar ile keyifli bir hafta geçiren öğrencilerimiz, haftanın sonunda gerçekleştirilen törenimizde tüm katılımcılardan büyük alkış ve beğeni topladı. Dünya çocuklarının mini danslar ve sunumlar ile temsil edildiği törenimiz, tüm sınıf ve şubelerimizden öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleşirken; öğrencilerimiz sergiledikleri sunumlar, danslar ve gösterilerle hem eğlendiler hem de eğlendirdiler.
Piri Reis öğrencileri bugünü onlara armağan eden, egemenliği veren, bağımsızlığa kavuşturan ve Cumhuriyeti kuran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e şükranlarını bu bayramı yaşayarak ve yaşatarak sundular.

Tire’ye Tarih ve Kültür Dolu Gezi

21/04/2017

6. Sınıf öğrencileri, Tire’nin tarihi ve kültürel değerlerini keşfetmek amacıyla düzenlenen proje kapsamında ilçeye gezi yaptı.

Öğrencilerin yaşadıkları kenti yakından tanıyarak tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkma bilinci kazanmalarını sağlamak amacıyla Sosyal Bilgiler öğretmenleri tarafından yürütülen proje kapsamında Karşıyaka ve Güzelbahçe Piri Reis Okulları’ndaki 6.sınıf öğrencileri Tire’yi gezdi. Proje kapsamında İzmir’in tarihi, kültürel değerlerini anlatan kitap okuyan öğrenciler ardından Tire’ye gitti.

Tire Kent Müzesi’ni gezen öğrenciler urgancılık, beledi dokuma, bakırcılık, körüklü çizme yapımı, keçecilik, semercilik, nalıncılık, yorgancılık ve hasırcılık gibi geleneksel en sanatları ustaları ile workshop düzenlendi.

Müzenin ardından bedesten, cami, tarihi çarşı, havra, mescit, imaret gibi tarihi yerleri gezen öğrenciler Dere Kahve’de nefis doğanın keyfine vardı. Gezi sırasında meşhur Tire köfte, karadutlu lor tatlısı ve sübiye şerbetinin yapımını gören öğrenciler bu lezzetleri tatma fırsatı yakaladı. Tire’ye özgü Karambol oyununun nasıl oynandığını öğrenen öğrenciler önümüzdeki günlerde gezi sırasında çektikleri fotoğraflardan oluşan sergi açacak.

En Güzel Bayram Kutlandı

21/04/2017

Dünya üzerinde çocuklara hediye edilmiş tek bayram olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı anaokulu öğrencilerinin dans gösterisi ve Fransızca,İngilizce,Türkçe şarkıları ile kutlandı. Velilerin büyük bir heyecan içerisinde izlediği 23 Nisan kutlamasında öğretmenler tarafından hazırlanan küçük video büyük ilgi ile izlendi.

Megafonlu Fen Dersi

19/04/2017

Fen Bilimleri Dersi’nde “Ses Şiddetini Yükselten Araçlar” konusunu öğrenen 4.sınıf öğrencileri megafon etkinliği ile bilgilerini pekiştirdi. Renkli kartonlardan megafonlar yapan, yaptıkları megafonları değişik malzemelerle süsleyen öğrenciler yaptıkları megafon sayesinde sesin istenilen doğrultuda şiddetinin arttırılabildiğini, işitme ve ses şiddeti arasındaki ilişkiyi uygulamalı olarak öğrenmiş oldu. 

 

Elektriği Öğrendiler

19/04/2017

3. Sınıf öğrencileri GEMS (Great Explorations in Math and Science/ Matematikte ve Fende Büyük Araştırmalar) Uygulamaları kapsamında basit bir elektrik devresi hazırlayarak devrenin ucundaki ampülü yaktı. Fen Bilimleri Laboratuarı’nda yapılan çalışmada elektrik, elektrik devresi, elektrik devre elemanları hakkında bilgi alan ardından da pil, pil yatağı, kablo, ampul ve duy kullanarak basit bir elektrik devresi yapan öğrenciler devrenin kapatılmasıyla ampülün yandığını deneyerek gözledi.

Müziğin Alfabesi

19/04/2017

Bilimin temel kurallarını anlayabilmek, bilimi sevmek ve fen bilgisine karşı motivasyonu artırmak için yapılan GEMS çalışmaları kapsamında 4. sınıf öğrencileri “Müziğin Alfabesi” adlı etkinliği gerçekleştirdi. Fen Bilimleri Laboratuvarı’nda yapına çalışmada öğrenciler cam şişe, renklendirilmiş su ve cam damlalık kullandı. Her biri farklı miktarda su ile doldurulmuş 7 cam şişeye cam damlalıkla vuran öğrenciler şişelerden farklı seslerin geldiğini gördü ve şişelerdeki su miktarı ile çıkan ses arasında ilişki kurma fırsatı buldu. 

İngilizce Öğretmenleri Uluslararası Konferansta

19/04/2017

İNGİLİZCE öğretmenleri Duygu Şencan ve Emel Üstün, İngilizceyi Yabancı Dil Olarak Öğreten Öğretmenlerin Uluslararası Derneği (IATEFL)’nin konferansına katıldı.

İskoçya’nın Glasgow Kenti’nde düzenlenen IATEFL konferansına katılan öğretmenlerimiz Duygu Şencan ve Emel Üstün bir yandan yabancı dil eğitimi alanında dünyadaki gelişmeleri yakından takip etme imkanı diğer yandan dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen meslektaşlarıyla bilgi alış verişinde bulundu. İngilizce dil eğitimi alanında faaliyet gösteren kişi ve kurumlarla bağlantı kurarak sunulan profesyonel gelişim olanaklarını yakalayan Şencan ve Üstün edindikleri kazanımları kendi kurumlarında paylaşma fırsatı yakaladı.

4 bin’in üzerindeki üyesiyle dünyanın en hızlı büyüyen İngilizce öğretmen topluluğu olan IATEFL (İngilizceyi Yabancı Dil Olarak Öğreten Öğretmenlerin Uluslararası Derneği)’nin görevi  dünyanın her yerindeki İngilizce eğitim profesyonellerini bir araya getirmek, geliştirmek ve desteklemektir. 

 
 

Müzede Bir Gün

18/04/2017

Sosyal Bilgiler Zümresi’nin sosyal sorumluluk projesi kapsamında 7.sınıf öğrencileri kardeş okul Çiğli Harmandalı Ortaokulu’ndan bir grup öğrenci Ege Üniversitesi Etnografya Müzesi ile Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nde dolu dolu bir gün geçirdi.

Öğrencilerin estetik beğenileri ve yaratıcı düşünmelerine katkı sağlayacak eğitsel uygulamalar ile başlayan etkinlik, her iki müzenin bahçesinde kurulan standlarda sürdü. Öğrenciler bu standlarda Tokat yazmacılığı, el baskısı, mozaik, sıcak cam, ahşap oyuncak, kıl testere ile ahşap oyma, naht, üç boyutlu kaat'ı, tezhip, minyatür, çini, ebru gibi geleneksel Türk el sanatlarını öğrenme ve deneme fırsatı bulurken bir yandan da eski çocuk oyunlarını oynama fırsatı buldular. Etkinlik sonucunda öğrenciler kardeş okuldaki öğrencilerle yakından tanışma fırsatı bulurken müzelerin eğitsel amaçlı kullanımını da görmüş oldu.

Yıldız Kızlardan Kaymakamlık Kupası

14/04/2017

Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları Yıldız Kız Voleybol Takımı, Karşıyaka Kaymakamlığı Yıldız Kızlar Kupası’nı kazandı. Ceren Bayhan, Alin Aşım, İpek Kaçan, Melisa Saran, Öykü Kayacan, Zeynep Özkan, Buse Kurtoğlu, Aslı Öner, İrem Lara Koşar, Buse Şarlı, Zeynep Akçay ve Ceren Döner’den oluşan yıldız kızlar voleybol takımı grup birinciliğini kazandıktan sonra yarı finali zorlanmadan geçti. Cumhuriyet Spor Salonu’nda yapılan final maçında Eren Şahin Eronat Ortaokulu ile karşılaşan yıldız kızlar bu maçı da galibiyetle tamamlayarak kupanın sahibi oldu.

 

Tenisçi Kızlar Türkiye Şampiyonası’nda

14/04/2017

TÜRKİYE Küçük Kızlar Tenis Turnuvası’nda, Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları’nı temsil eden Zeynep Sultan Bademci ve Aden Giresun, Trabzon’da yapılan grup elemelerinden başarı ile döndü. Grup elemeleri boyunca başarılı maçlar çıkartan tenisçilerimiz Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

 

TEOG’a Stressiz Hazırlık

12/04/2017

26 ve 27 Nisan tarihlerinde yapılacak olan TEOG Sınavı’na girecek 8.sınıf öğrencileri gevşeme egzersizleri ile stres attı.

Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları Psikolojik Danışmanı Esin İnce’nin doğru nefes alma ve gevşeme egzersizlerini sınıflarında deneyen öğrenciler diğer yandan da sınav öncesi ya da sınav sırasında yaşayacakları gerilimden nasıl kurtulabileceklerini, dikkat ve motivasyonlarını nasıl yükseltebileceklerini öğrendiler.

Heyecan, kaygı, stres ile baş etmede sıklıkla kullanılan tekniklerden birinin gevşeme egzersizleri olduğunu belirten İnce, gevşeme egzersizlerinde amacın vücudu rahatlatmak ve kaygıdan kaynaklı fiziksel gerginlikleri yatıştırmak olduğunu, fiziksel rahatlamanın zihinsel rahatlamayı da kolaylaştırdığını söyledi.

 

“FESTİVAL DE MARİONNETTES” Piri Reisliler Fransızca Kukla Festivalinde

11/04/2017

Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları 5.ve 6.sınıf öğrencileri Ankara Tevfik Fikret Okulları tarafından bu yıl 3.kez düzenlenen fransızca kukla festivaline katıldı. Festivale Piri Reis’in yanı sıra İstanbul Küçük Prens, İstanbul Galatasaray, İzmir Tevfik Fikret, Bursa Altınşehir, Ankara Tevfik Fikret okulları katıldı.  Kendi hazırladıkları “La Princesse et Le Crapaud ” isimli oyun ile festivale katılan Mirhan Özmen, Umut Altun, Dilay Bakıcı, İnci Doğan, Zeynep Taşkıran, Lale Şenaydın, Dilvin Şahin, Alin Gençyürek ve Dila Devamlı izleyicilerden büyük alkış topladı. Piri Reisli öğrenciler bir yandan festivale renk katarken bir yandan da katıldıkları Fransızca atölyelerinde gönüllerince eğlendi.

Öğretmenlerimizden EÇEV’de seminer

07/04/2017

ÖZEL Karşıyaka Piri Reis Okulları Türkçe Öğretmeni Gülcan Karaçur ile Anaokulu Öğretmeni Saliha Güngör, EÇEV(Ege Çağdaş Eğitim Vakfı)’in “14. Yaratıcı ve Yenilikçi Öğretmen Semineri”nde sunum yaptı.

Öğretmenlerin bilgi ve tecrübelerini paylaşabilmeleri, konusunda uzman kişilerin tecrübelerinden yararlanabilecekleri seminerler düzenleyen EÇEV (Ege Çağdaş Eğitim Vakfı)’in “14. Yaratıcı ve Yenilikçi Öğretmen Semineri” geçen hafta yapıldı.

Başta İzmir olmak üzere Ege Bölgesi ve Türkiye’nin çeşitli illerinden öğretmenlerin katıldığı seminerde Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları Türkçe Öğretmeni Gülcan Karaçur “Bir Kitap Her Çocuk Bir Yorum Bin Dünya”,  Anaokulu Öğretmeni Saliha Güngör ise çocukların, okula karşı olumlu bir algı geliştirmeleri, okuma- yazmaya karşı farkındalık yaratmak ve heveslendirmek için ürettiği projesiyle sunum yaptı.

Seminerde ortaokul öğrencilerinin yıl boyunca okuduğu kitaplarla ilgili yapılan etkinlikleri ve çalışmaları paylaşan Karaçur, öğrencilerin okudukları Gılgamış Destanı, Küçük Prens, Kayıp Kitaplıktaki İskelet, Bilmecenin İzinde Maceranın Peşinde, Harflerin Gizli Dünyası adlı kitaplardan sonra hazırladıkları sunum ve broşürlerden örnekler gösterdi.

Anaokulu Öğretmenimiz Saliha Güngör ise geliştirdiği projenin amacının farklı uygulamalar ile öğrencinin becerilerini geliştirmek olduğunu belirterek, “Sıkıcı masa başı kâğıt çalışmalarıyla değil, farklı uygulamalarla bu becerileri geliştirmek için neler yapabileceğimizi paylaşmak istedik. Algılayabilme, dikkatlerini toplama, kelime dağarcığını arttırma, sözlü anlatımlarına teşvik etme, el ve göz koordinasyonlarını, kalem kullanma becerilerini geliştirme, eşleştirebilme, değişik ilişkiler kurabilme, gruplama, sıralama, eksik tamamlama ve karşılaştırama yapabilme gibi zihinsel işlevleri kolaylaştıracak etkinliklerle birkaç farklı istasyon çalışması yaptık” dedi.

 

Hortum deneyi büyüledi

07/04/2017

HAZIRLIK sınıfı öğrencileri “Hortum Deneyi” ile doğada hortumun meydana gelişini öğrendi.

Öğrencilere bilimi sevdirmek, bilimin temel kurallarını anlayabilmelerini sağlamak, fen bilimlerine karşı ilgiyi arttırmak için yapılan GEMS (Great Explorations in Math and Science “Fende ve Matematikte Büyük Araştırmalar”) uygulamaları kapsamında hazırlık sınıfı öğrencileri hortum deneyi yaptı.

Uzaktan şekli dondurma külahını andıran hortumun şiddetle dönen hava kolonu olduğunu, iklim ve hava koşullarının hortumlar üzerindeki etkilerini zengin görsel malzeme eşliğinde teorik olarak öğrenen öğrenciler daha sonra cam kavanoz, su ve sıvı deterjan kullanarak hortum oluşturdu. Uygulama sonucunda öğrenciler hortumun oluşumu ile birlikte sıcak soğuk hava hakkında da bilgi edinmiş oldu.
 

Piri Reis Kalite Belgesini Aldı

04/04/2017

Özel Piri Reis Okulları, Fransızca eğitim veren okullara Fransız Hükümeti tarafından verilen kalite belgesi olan “LabelFrancEducation” Sertifikası’nı teslim aldı.
“LabelFrancEducation” Sertifikası’nın teslimi için İzmir Saint Joseph Lisesi’nde düzenlenen törene Fransa Büyükelçiği Kültürel Etkinlik ve İşbirliği Müsteşarı ve Türkiye Fransız Kültür Merkezi Müdürü Eric Soulier, Fransa Büyükelçiliği Eğitim Ateşesi Jean Michel Berthe, Orion Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, İzmir Saint Joseph Lisesi Müdürü ve Özel Piri Reis Okulları Koordinatörü Jacques Augereau , İstanbul ve Ankara’da bulunan Frankofon okulların temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Törenin açılışında konuşan İzmir Saint Joseph Lisesi Müdürü ve Özel Piri Reis Okulları Koordinatörü Jacques Augereau, Özel Piri Reis Okulları’nın kurulmasında ve LabelFrancEducation Sertifikası’nın alınmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Orion Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas ise Özel Piri Reis Okulları’nın sadece Fransızca eğitim vermediğini vurguladı. Arkas, “Biz Piri Reis Okulları’nı kurarken sadece dil eğitim vermeyi düşünmedik. Biz Fransızca ile birlikte Fransız kültürünü de öğretmeyi amaçladık. Bu amacımız doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz. Ben Frankofon eğitim alarak yetiştim ve hayatım boyunca bunun yararlarını gördüm. Öğrencilerimizin de bu eğitimden yararlanmasını istiyoruz” diye konuştu.
Frankofon camianın büyük ve birbirine sıkı sıkı bağlı bir camia olduğunu vurgulayan Fransa Büyükelçiği Kültürel Etkinlik ve İşbirliği Müsteşarı ve Türkiye Fransız Kültür Merkezi Müdürü Eric Soulier ise, “Piri Reis Okulları’nın, LabelFrancEducation Sertifikası’nı almaya hak kazanmasının en büyük nedenlerinden biri de sadece Fransızca dil eğitimi vermesi değil, öğrencilerine Fransız kültürünü de vermesidir. Piri Reis Okulları bu sertifikayı almakla çok ağır bir sorumluluğun altına girdi. Çünkü sertifika 2 yılda bir yenileniyor ve şimdiye kadar geçirilen süreç tekrarlanıyor” dedi.
Konuşmaların ardından Fransa Büyükelçiliği Eğitim Ateşesi Jean Michel Berthe, okul müdürleri Sabrina Ataseven ve Çağdaş Değirmencioğlu’na sertifikaları teslim etti.

LabelFrancEducation nedir?

“LabelFrancEducation”, Fransız Hükümeti’nin, Fransa dışındaki Fransızca eğitimin belli bir kalitede yapılmasını sağlamak amacıyla verdiği sertifikadır. Sertifikayı almaya hak kazanan okul Fransız Hükümeti tarafından tanınmış oluyor ve ülke dışında yaşayan Fransızlara hükümetleri tarafından tavsiye edilen okullar listesine giriyor. Zorlu bir sürecin ardından iki yıllığına verilen LabelFrancEducation Sertifikası’na aday okulda öğrenci sayısı başta olmak üzere Fransız öğretmen sayısı, haftalık ders saati sayısı, öğrencilerin Fransızca yaptığı projeler detaylı bir şekilde inceleniyor. İki yıl sonunda yapılan denetimde okulun özelliklerini yitirmesi durumunda sertifika iptal ediliyor.

 

Dans Eden Renkler

03/04/2017

Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları 3 yaş öğrencileri renkleri eğlenerek öğrendiler.

Çocuklara bilimi sevdirmek, bilimin temel kurallarını eğlenerek öğretmek, fen bilgisine karşı motivasyonlarını arttırmak amacıyla sürdürülen GEMS (Fende ve Matematikte Büyük Araştırmalar “Great Explorations in Math and Science”) Uygulamaları kapsamında 3 yaş öğrencileri “Dans Eden Renkler” çalışmasını gerçekleştirdi.Fen Bilimleri Laboratuvarı’nda yapılan çalışmada önce öğrencilerin bildikleri renkler ortaya kondu. Bilmedikleri renkleri de öğrenen öğrenciler, daha sonra renklerin çeşitli ortamlarda nasıl davranacağını cam kavanoz, su, traş köpüğü ve mavi gıda boyası kullanarak gözlemleme fırsatı buldular.

6.sınıflar Denizli’yi Keşfetti

03/04/2017

Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları 6.sınıf öğrencileri Denizli’nin tarihi ve kültürel zenginliklerini keşfettiler.

Sosyal Bilgiler Zümresinin, öğrencilerin kültürel birikimlerini geliştirmek, tarihe farklı bir açıdan bakmalarını sağlamak amacıyla Denizli’ye düzenlediği gezi hafta sonu yapıldı. Türkiye’nin deneyimli tur rehberleri arasında bulunan Tino Reggio eşliğinde gerçekleştirilen gezinin ilk gününde Aphrodisias Ören Yeri, Aphrodisias Müzesi ve önemli inanç turizmi merkezlerinden biri olan Laodikeia Antik Kenti ziyaret edildi. Bembeyaz travertenleri ile ünlü Pamukkale’deki konaklamanın ardından ikinci gün UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Hierapolis Antik Kenti, Hierapolis Müzesi, Hierapolis Antik Havuzu, Pamukkale travertenleri ile Sultanhisar'daki Nysa Ören Yeri gezildi. Öğrenciler, Tino Reggio’nun mitolojik anlatımı ile tarihe ve Denizli kültürüne eğlenceli bir yolculuk yaptı. 

4 Yaş Öğrencilerimizin GEMS Etkinliği “Suda Açan Çiçek”

31/03/2017

4 yaş öğrencilerimiz  GEMS (Great Explorations in Math and Science (fende ve matematikte büyük araştırmalar) uygulamalarında “Suda Açan Çiçek” etkinliğini yaptılar.
Fen ve Teknoloji laboratuarında  Fen ve Teknoloji Öğretmeni Neşe Görsem ile yaptıkları çalışmada kağıttan kesilmiş ve katlanmış çiçek modellerinin su dolu kaba bırakıldığında açıldığını hayretle gözlemlediler.
Kağıt çiçeklerin neden açıldığını merak eden miniklerimiz, bu uygulama ile suyu çeken ve çekmeyen maddeler hakkında bilgi edindiler.
Minik öğrencilerimiz yeni bir bilgiyi uygulayarak öğrenmenin mutluluğu ile deneyi bitirdiler. 

3. Sınıflarda GEMS “ Ana Renkler ve Ara Renkler “

31/03/2017

Bilimin temel kurallarını anlayabilmek, bilimi sevmek ve fen bilgisine karşı motivasyonu artırmak için yapılan GEMS – Great Explorations in Math and Science (Fende ve Matematikte Büyük Araştırmalar) –  aktiviteleri, mart ayında 3. sınıf öğrencileriyle “ Ana Renkler ve Ara  Renkler “ etkinliği ile devam etti. 
Öğrenciler, çalışmayı fen laboratuvarında gerçekleştirdi. Laboratuvarda gruplara ayrılarak gıda boyası ile renklendirilmişi suyun kağıt havlu üzerindeki hareketini ve farklı iki rengin karışmasıyla olan renkleri inceleyen öğrenciler, ana renkler ve ara renkler  üzerinde çalışma imkanı buldular.
Laboratuvar ortamında aktif rol almaktan keyif alan öğrenciler, yaparak yaşayarak öğrenme fırsatını yakaladılar.

2.Sınıflarımız, Türkiye’nin Kültürel, Tarihi Ve Doğal Güzelliklerini Yaparak, Yaşayarak Öğreniyor.

30/03/2017

Türkçe dersinde Türkiye’nin tarihi ve doğal güzellikleriyle ilgili bilgilendirici metinler okuyup hayat bilgisi dersinde bu yerlerin Türkiye haritası üzerinde nerede olduklarını öğreniyorlar.

Ders içi etkinlikleri destekleyici olarak okulumuz Görgü Kuralları dersi sorumlusu Tino Reggio, öğrencilerimize Türkiye’nin dünya üzerindeki yerini, önemini ve niçin çok kültürlü bir medeniyet olduğunu anlatan bir sunum yaptı. Tino Reggio’nun anlattığı hikâyeler ve kullandığı materyallerle öğrencilerimiz, çok kültürlülüğün inanılmaz bir zenginlik olduğunu kavradılar. Sunum soru cevap bölümüyle son bulurken öğrenciler kültürlerine sahip çıkmanın bilincine vardılar.

Çatışmalarımı Çözebiliyorum

28/03/2017
3.Sınıflarımızda başlattığımız ve iki ay sürecek olan  "Çatışmalarımı Çözebiliyorum" projesinde, rehber öğretmenimiz Uzm. Psk. Fulya Güloğlu her hafta öğrencilerimizle birer saat bir araya geliyor.
Rehber öğretmenimiz, öğrencilerimizle yaptığı derslerde, çatışma yaşanılmasının doğal ve kaçınılmaz olduğunu, çatışmaları olumlu ya da olumsuz yapan şeyin seçtiğimiz çözüm yöntemi olduğunu paylaşarak  öğrencilerimizin yaşadıkları çatışmalarını yapıcı ve barışçıl bir şekilde çözmeleri için onlara yardımcı oluyor.  

1. Sınıfların GEMS Uygulaması “Ne Oldu Bu Suyun Rengine?”

28/03/2017

Bilimin temel kurallarını anlayabilmek, bilimi sevmek ve fen bilgisine karşı motivasyonu artırmak için yapılan GEMS – Great Explorations in Math and Science (Fende ve Matematikte Büyük Araştırmalar) – aktivitesi 1.sınıflarda da uygulanmaya devam ediyor.
1. sınıf öğrencileri  “Ne Oldu Bu Suyun Rengine? ” çalışmasını fen laboratuvarında gerçekleştirdi. Laboratuvarda gruplara ayrılarak yapılan çalışmada kavanoz, gıda boyası, su ve kağıt havlu kullanıldı.
Bu uygulama ile “Suyu çeken maddeler nelerdir?”  sorusuna yanıt verildi. Konu günlük hayattan birçok örneklerle pekiştirildi.
GEMS aktivitelerinden sorumlu öğretmenimiz Neşe GÖRSEM, bu çalışmalar ile yaparak yaşayarak öğrenmenin kalıcılığını vurguladı.

4.Sınıflar Fen Bilimleri Dersinde "Karışımları Ayırdılar"

28/03/2017

4. sınıf öğrencilerimiz Fen Bilimler dersinde öğrendikleri “Saf Madde ve Karışım” konusunu ‘’Karışımların Ayrılması’’ çalışması ile pekiştirdiler. Öğrenciler çalışmada çeşitli karışım örneklerini uygun ayırma yöntemleri kullanarak ayırdılar.

Her öğrencinin etkin olduğu çalışmada edinilen bilginin pekiştirilmesi ve kalıcı olması hedefine ulaşılarak tamamlandı.

“Hedefe Doğru”

28/03/2017

8.Sınıf öğrencilerimizin motivasyonlarını arttırmak, geleceğe yönelik hedeflerini gözden geçirmelerini sağlamak, bu dönemi daha bilinçli geçirmelerini, gelecek sene lisede onları nelerin beklediğini bilmelerini sağlamak için geçen seneki mezunlarımızı konuk ettik.

İzmir Özel Saint Joseph Fransız Lisesi Rehber Öğretmeni Pınar Gülen Bal 8.sınıf öğrencilerimize, hedef belirlemenin motivasyon sağlamada en önemli kaynak olduğunu, ancak hedefimiz varsa ona ulaşmak için tüm enerjimizle çalışabileceğimizi, zihnimizde canlandırma, imgelemenin, hedeflerimizi gerçekleştirmede kolaylık sağlayan en etkili yöntemlerden biri olduğunu paylaştı.

Mezun öğrencilerimizden Deniz Su Kardaş, İlkesu Bebek, Ada Deniz Duransoy ve Ada Hasan Günel, geçen sene sınav sürecini nasıl geçirdiklerini, motivasyon kaynaklarını, sınav kaygısı ile nasıl başa çıktıklarını paylaştılar, çok değil verimli ve düzenli çalışmanın, zamanı etkili kullanmanın öneminden bahsettiler. Saint Joseph Lisesinde ilk günlerini keyifle anlatan mezunlarımız, lise ortamını, yeni karşılaştıkları dersleri, kulüp çalışmalarını anlatarak gelecek sene tercih yapacak olan arkadaşlarına fikir verdiler.

Mezunlarımızı ilgiyle dinleyen öğrencilerimiz, daha önce aynı süreci yaşayan, onlarla aynı duyguları paylaşan arkadaşlarına sorular sordular. Öğrencilerimizin, Saint Joseph Lisesine ve sonrasında yurtiçi ve yurtdışı üniversite tercih ve imkanlarına dair sorularını yanıtlayan Pınar Bal’a ve tüm samimiyetleri ile duygu ve tecrübelerini öğrencilerimizle paylaşan mezunlarımıza çok teşekkür ederiz.

 

Piri Reislerde Frankofoni Haftası

27/03/2017

Frankofoni Haftası dünya çapında 56 ülkede, anadili veya ikinci resmi dili Fransızca olan ve Fransız dilini öğrenmekte olan kişiler tarafından çeşitli etkinliklerle her yıl 20 Mart'ın içinde bulunduğu hafta boyunca kutlanmaktadır. 
Özel Piri Reis Okulları’nda 3 yaştan itibaren ilk yabancı dil olarak fransızca öğrenen öğrenciler Fransız dilini ve fransızca konuşan ülkeleri zengin içerikli etkinliklerle daha yakından tanıma fırsatı buldular.
Frankofoni haftasının açılışını çevre konusunda hazırladıkları kısa filmlerle 7.sınıflarımız yaptı. Fransız Kültür Merkezi ve İzmir Fransızca Öğretmenleri Derneğinin (APFİZ) düzenlediği kısa film festivalinde gösterime giren filmler jürinin büyük beğenisini topladı ve her bir öğrencimiz başarı sertifikaları ve ağaç fideleriyle ödüllendirildi. 7.sınıflarımız ayrıca Saint Joseph Lisemizin kendileri için hazırladıkları “Define Avı” etkinliğine gittiler. Tiyatro, İngilizce, fen alanlarında çeşitli oyun atölyelerine katılarak hem dil yeteneklerini ortaya koydular hem de çözmeleri gereken bir bulmacanın ipuçlarını ararken keyifli vakit geçirdiler.
2.sınıflarımız Fransızca derslerinde işledikleri masallardan birini seçerek sayfa sayfa resimlediler ve kendi sesleriyle anlatarak “sesli masal videoları” çektiler. 2.sınıf öğrencilerimiz ayrıca Saint Joseph Lisemizin kendileri için düzenlediği masal okuma etkinliğine katıldılar ve 10.sınıf öğrencilerinin ağzından masallar dinlediler.
3.sınıflarımız resim çizme, karaoke, top oyunları gibi eğlenceli Fransızca etkinliklerine katılarak sözcük türetme, cümle kurma, fiil çekimi gibi farklı dil alanlarını geliştirme fırsatını yakaladılar.
4. ve 5. sınıflarımız yıl boyunca yaptıkları çeşitli etkinlikleri okulumuzun zemin katında sergilediler. 4.sınıflarımız ayrıca Fransız Kültür Merkezine giderek kitap okuma, origami, bahçe oyunları gibi etkinliklere katılarak hem eğlendiler hem öğrendiler.
6.sınıflarımız “Yetenek Sizsiniz” gösterileriyle tüm hünerlerini ortaya koyarak öğrencilerimize müzik ve dans şöleni yaşattılar.
Masal seslendirme, oyunlar, canlandırmalar, atölye çalışmalarıyla dopdolu geçen hafta Özel Piri Reis Okulları’nın en minikleri olan anaokulu öğrencilerinin "Zamanda Yolculuk" adlı gösterileriyle sona erdi.

Anaokulu Frankofoni Kutlaması

27/03/2017

Anaokullarımızın Frankofoni kutlaması velilerimizin de katılımıyla büyük bir gösteri ile gerçekleşti. Şubat ve Mart ayı boyunca dünya üzerindeki kıtalar, ülkeler, geleneksel kıyafetler ve yemekler ile ilgili çalışan öğrencilerimiz anne ve babaları için ilk kez fransızca bir tiyatro ile sahneye çıktılar. Sahnenin ortasındaki zaman makinası ile herkesi yolculuğa çıkardılar. Taş Devri’nden başlayıp Eski Fransa’ya gidip oradan da gelecekte kendilerine yaşayabilecekleri yeni bir gezegen yarattılar. Gösterinin ardından anaokulu katında gerçekleşen kokteyl ile Frankofoni Sergisi’ni gezen velilerimiz öğrencilerimizin küçük hediyeleriyle mutlu oldular.

 

Üçüncü Sınıflar Buz Pateni Sporunu Tanıyor

23/03/2017

Özel Piri Reis Okulları Beden Eğitimi Bölümü, öğrencilerimize her türlü sporu sevdirmek, onlara farklı spor alanlarını tanıtmak amacı ile çeşitli etkinlikler planlamaya devam ediyor. Bu kapsamda 3. sınıf öğrencilerimizle “Buz Pateni” sporunu tanıtmak ve bu sporun nasıl yapıldığını uygulamalı olarak göstermek için Bornova Âşık Veysel Parkı Buz Pateni Spor Salonu’na gidildi.Öğrencilerimiz, 45 dakika süren seansta  antrenörler eşliğinde buz pistinde hareket etme ve kayma konusunda ders aldılar. 
Beden Eğitimi Öğretmenimiz, bu sporu altı yıldır tanıtmaya başladıklarını ve her yıl 3.sınıfların buz pateni sporu ile tanışacağını belirterek öğrencilerimizin farklı sporları tanımaktan keyif aldığını, amaçlarının onların ilgi alanları doğrultusunda istedikleri spor ile daha profesyonel ilgilenmelerini sağlamak olduğunu belirtti.

 

Sosyal Sorumluluk Projemizin İlk Basamağı Gerçekleştirildi

22/03/2017

Özel Piri Reis Okulları, öğrencileriyle yürüttüğü tüm çalışmalarda sosyal sorumluluk bilincinin korunarak gelişmesi ve bireyin yaşamının bütününe yayılmasını hedeflemektedir.

Yürütülen çalışmalarda öğrencilerimizin toplumsal iletişimini güçlendirip sosyal sorumluluk alma ve inisiyatif kullanma cesaretini artırmaktayız. Bu anlamda Sosyal Bilgiler zümresi ile Türkçe Tiyatro Kulübümüzün Kardeş okul – Harmandalı Ortaokulu yararına yürüttüğü projenin ilk basamağını dün gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz okudukları kitapları bağışlayarak kardeş okulun kütüphanesini zenginleştirdiler.

Ayrıca iki okul öğrencilerinin ortaklaşa mayıs ayında sahneleyecekleri oyunun provaları Harmandalı Ortaokulu’nda gerçekleştirildi. Kardeş okul ile gerçekleştireceğimiz projeler dönem sonuna kadar farklı etkinliklerle devam edecektir.

7.Sınıflarımız Fransızca Kısa Film Festivalinde

21/03/2017

7. sınıf öğrencilerimiz bu yılki Frankofoni haftasını 15 Mart 2017 tarihinde Fransız Kültür Merkezinin ve İzmir Fransızca Öğretmenleri Derneğinin (APFİZ) ortaklaşa gerçekleştirdiği çevre konulu kısa film festivaline katılarak açtılar. 
Jüri, öğrencilerin çevremizi etkileyen önemli sorunlarla ilgili duyarlılığı arttırmak için  yaptıkları
 ayrınıtlı araştırmalardan ve Fransızca  seviyelerinden oldukça  etkilendi. Bazı öğrenciler doğada kolayca yok olabilen ve bitkisel kaynaklardan elde edilen "biyoplastik" konusuna eğilirken, bazı öğrenciler ise ormanların yok olmasının biyoçeşitlilik, iklim ve Amazonlarda yaşayan yerli kabileler üzerindeki  olumsuz etkilerinden bahsettiler. Bir kısım öğrenci ise bir tane bile ağaç kesmeden ısınma, yemek ve damıtma için kullanılabilen "biyokütle"leri ve okyanuslarımızı deniz kıyılarımızdan kaynaklanan atık girdaplarından nasıl koruyabileceğimizi ele aldılar. Her bir öğrencimiz başarı sertifikası almaya hak kazandılar ve ağaç fideleriyle ödüllendirildiler.
Eleştirel  bakış açıları ve çevre konusunda olan duyarlılıkları ve bilinçlerinden dolayı tüm öğrencilerimizi  kutlarız. 

Onlar Önce Vatan Dediler

17/03/2017

Çanakkale Zaferi’mizin 102. yılını büyük bir coşku ve gururla kutladık. Çanakkale Savaşı yıllarında yaşanan zorlukları anlatan kısa video ile başlayan programımız şiirler, konuşmalar ve 7. sınıflarımızın sahnelediği  “Onlar Önce Vatan Dediler” adlı gösteri ile devam etti.

Törene katılanlar duygu yüklü anlar yaşadılar, çoğu zaman 100 yıl öncesine giderek yaşanan zorlu şartları ve şehitlerimizi andılar.

Vatan toprağı için, ay yıldızlı bayrak için, milletimiz için kendini feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha saygıyla anıyor ve Çanakkale Zaferi’mizi kutluyoruz.

 

Jmun Kulübü Öğrencilerimizin Büyük Başarısı

16/03/2017

JMUN kulübü öğrencilerimiz Çağrı Kanoğlu, Tuna Yılmaz, Tolga Kalkan, Defne Asena Oktar, Alin Aşım ve Duygu Ecem Ertan İstanbul’da Koç Okulları’nda düzenlenen JMUN konferansında okulumuzu başarıyla temsil ettiler.

Konferansa Çağrı Kanoğlu, Tolga Kalkan, Alin Aşım ve Tuna Yılmaz Venezuela’yı, Defne Asenaoktar Norveç’i ve Duygu Ecem Ertan Polonya’yı temsilen katıldılar. Alin Aşım Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’nde yer alan daire ve birimlerden Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesi’nde, Tuna Yılmaz Birleşmiş Milletler programlarından biri olan Kalkınma Programı’nda, Tolga Kalkan İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nde, Çağrı Kanoğlu Genel Komisyon’da, Defne Asenaoktar ve Duygu Ecem Ertan ise Danışma Paneli’nde yer alarak konferansın teması olan “Dünya Barışını Korumak ve Desteklemek” başlığını masaya yatırarak bu sorunu çözebilmek için yapılması gerekenler ve alınacak önlemler ile ilgili önerilerini sundular.

Resmi dili İngilizce olan ve baştan sona siyasi dil ile yürütülen bu konferansta öğrencilerimiz, ikinci yabancı dil olarak öğrendikleri bu dili başarıyla kullanarak bizleri gururlandırdılar.

Defne Asenaoktar Norveç, Duygu Ecem Ertan Polonya ve Çağrı Kanoğlu Venezuela Büyükelçileri olarak yaptıkları konuşmalar ile tüm delegelerin beğenisini kazandılar. İlk defa katıldıkları konferansta, gerek komitelerinde gerekse sunulan çözüm önerilerini münazara etmek ve oylamak için diğer komitelerle ortak yürütülen toplantılarda özgüvenle yaptıkları konuşmalar ve sordukları sorular için tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Öğrencilerimizi her konuda destekleyen; başta kulüp öğretmenimiz olmak üzere emeği geçen tüm İngilizce öğretmenlerimize teşekkür ederiz. 

Piri Reis Pi Günü Etkinlikleri

16/03/2017
Geleneksel Pİ Günü kutlamaları,  okullarımızda bir matematik şenliği olarak düzenlendi.
Matematik Zümresi'nin organize ettiği şenlik, öğle yemeğinde pizza ve pi pastası yenildikten sonra öğrencilerimizin rol aldığı skeçle başladı. Tüm branşların yer aldığı planlamada ortaokul öğrencilerimiz on iki  istasyonda farklı etkinliklere katıldılar. 
Matematikle dolu, keyifli bir öğleden sonra geçiren öğrencilerimiz, matematiğin pek çok farklı alanda önemini pekiştirmiş oldular.

“Çanakkale Savaşı ve Mustafa Kemal”

16/03/2017

Dünya savaş tarihinin en önemli savaşlarında biri olarak kabul edilen Çanakkale Savaşları’nda kazandığımız büyük zaferin 102.yılını kutladığımız bugünlerde okulumuzda Dokuz Eylül Üniversitesi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü  öğretim üyelerinden  Yrd. Doç. Dr. Mehmet Emin Elmacıyı konuk ettik.  Tüm ortaokul öğrencilerimiz ile bir araya gelen Sayın Elmacı’nın  “Çanakkale Savaşı ve Mustafa Kemal “ başlıklı sunumu öğrencilerimiz tarafından ilgiyle dinlendi.  Konferansta Çanakkale Savaşları’nda Mustafa Kemal’in görevleri ve kazandığı başarılar,  dönemin gazete  ve dergilerinden örnekler verilerek anlatıldı.  Anlatım sonunda “Mustafa Kemalsiz  Çanakkale  olmaz” düşüncesi öğrencilerimiz tarafından bir kez daha tekrar edildi. Değerli anlatımlarıyla Çanakkale Savaşlarına farklı bir pencereden bakmamızı sağlayan  Yrd. Doç. Dr. Mehmet Emin Elmacıya teşekkür ederiz.

ŞAMPİYON PİRİ REİS

15/03/2017

Karşıyaka Kaymakamlık Kupası turnuvasında Yıldız Erkek Basketbol Takımımız finalde Doğa Koleji'ni uzatmada 61-59'luk skorla yenerek ilçe şampiyonu oldu.
Takımımızı desteklemeye gelen tüm 8.sınıf öğrencilerimize teşekkür ediyor, başarılarından dolayı sporcularımızı tebrik ediyoruz.

4. Sınıflarımız Fransız Kültür Merkezinde

15/03/2017

Frankofoni etkinlikleri çerçevesinde 4.sınıf öğrencilerimiz Fransız Kültür Merkezine gittiler.
Kitap okuma, çizgi film izleme, origami ve bahçe oyunlarından oluşan bir dizi etkinlik gerçekleştiren öğrencilerimiz, bu gezi vesilesiyle Fransızca’yı okul dışında farklı bir ortamda dinleme ve kullanma fırsatını yakaladılar.
Frankofoni etkinlikleri kapsamında tüm sınıf düzeylerinde çalışmalarımız devam edecektir.​

3. Sınıf Öğrencilerimizin Yeşilay Haftası Kutlaması

13/03/2017

Her yıl mart ayının ilk haftasında kutlanan Yeşilay Haftası, okulumuzda bu yıl da öğrencilerimizi bilinçlendirecek bir sunumla kutlandı.

Üçüncü sınıf öğrencilerimiz, kötü alışkanlıklar ve olumsuz davranışlar oluşturacak etkinliklerden kaçınmayı, bireyleri bilinçlendirme ve onlarda farkındalık yaratma amaçlarından yola çıkarak çalışmalar yapan Yeşilay hakkında bilgilendirmelerde bulundular. Sunumlarının ardından bir de şiir okuyan öğrencilerimizi tüm okulumuz dikkatle dinledi.

Hafta genelinde sınıf içi çalışmalarda konunun daha da vurgulanacağını belirten öğretmenlerimiz, bu tür bilgilendirmelerin bu yaşlardaki olumlu etkilerinin altını çizdiler.

Bir Coşku, Bir Hüzün: 12 Mart

10/03/2017

İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 96. yılı, tüm okulumuzun katıldığı coşkulu bir törenle gerçekleştirildi.

Öğrencilerimizin Mehmet Akif Ersoyu’un yaşamını ve marşın kabul edilişini ifade ettikleri sunumun ardından öğrencilerimiz, yokluk günlerine hem marşın kabul ediliş sürecinden hem de Mehmet Akif Ersoy’un yaşamından kesitler ile farklı bir bakış açısı edinmiş oldular. Öğrencilerimizle paylaşılan “İstiklal Marşı Ayakta İzlenir” adlı video da büyük ilgi gördü.

İstiklal Marşımızın her günkünden daha coşkulu söylenmesi ile törenimiz son buldu.

Tenis'te İzmir Şampiyonluğu

10/03/2017

Küçük Kızlar İzmir İl Birinciliği Tenis Müsabakalarında okulumuz Küçük Kızlar Takımı 7-10 Mart tarihlerinde oynanan müsabakaların hepsini yenilgisiz alarak İzmir Şampiyonu olmuşlardır.

Öğrencilerimizi kutluyor, 9-12 Nisan tarihlerinde yapılacak Türkiye Grup elemelerinde başarılar diliyoruz.

Çanakkale Müzesi’ni Ziyaret Ettik

10/03/2017

  6.sınıf öğrencilerimizle ziyaret ettiğimiz Çanakkale 1915 Gezici Müzesi; şarapnel parçaları, mermiler, mühürler, metal paralar ve daha birçok savaş malzemesini sergileyerek vatan savunmasının destansı öyküsünü gözler önüne seriyor. Sergiyi büyük bir ilgiyle gezen öğrencilerimiz, bu ülkenin ne gibi zorluklarla kurulduğunu bir kez daha hatırlayıp ülkemizin bağımsızlığı için canını feda eden tüm şehitlerimizi saygıyla andılar.

4.Sınıf Öğrencilerimizle Rehberlik Çalışması “Kişisel Sınırlar”

10/03/2017

Okul Psikolojik Danışmanımız Esin İnce, 4.sınıf öğrencilerimize “Kişisel Sınırlarımız” konusunda sınıflarda bilgi vererek, “İlişkiler Çemberi” adlı görsel çalışmayı öğrencilerle birlikte inceledi. Yapılan sunumda; ülkelerin, evlerimizin, sınıfımızın sınırları, neden sınırların var olduğu, “özgürlük ve sınır” kavramlarından sonra kişisel sınırlarımızın kapsamından, aile, arkadaş, tanıdık ve ya yabancılarla ilişkilerimizin içeriği, şekli paylaşıldı. Öğrencilerin kendilerine ait bilgileri, sanal dünya ve internet ortamında nasıl, ne kadarını paylaşacakları üzerinde duruldu.

Kişisel sınırlarımızın kapsamıyla ilgili pek çok soru soran öğrencilerimiz ile bedenimizi ve ruhumuzu korumak, ilişkilerimizi sağlıklı sürdürebilmek için sınırlara ihtiyaç duyduğumuz, kişisel sınırımızı korumamız gerektiğinde ise hayır demeyi bilmemizin önemli olduğu paylaşıldı.

4.Sınıflar Fen Bilimleri Dersinde “ Karışım ve Malzeme Etkinliğini“ Yaptılar

10/03/2017

4.sınıf öğrencileri fen bilimleri dersinde öğrendikleri  “Karışım ve Malzeme” konusunu yaptıkları çalışmayla pekiştirdiler. Çalışma pasta tarifi için gerekli malzemelerin okula öğrenciler tarafından getirilmesi ile başladı. İş bölümünün de önemi vurgulanan etkinliğe okulumuz yemekhanesi SODEXO çalışanları da katkıda bulundular.

 Etkinlik öncesi gözle görülen ve görülemeyen karışımlar üzerinde tekrar yapıldıktan sonra günlük hayattan örnekler verilerek öğrenilen bilgilerin kullanılması sağlandı. Öğretici olduğu kadar keyifli olan çalışma hedefe ulaşılarak tamamlandı. 

Basketbol Takımımız Finalde

10/03/2017

Yıldız erkek basketbol takımımız Karşıyaka Kaymakamlık Kupası turnuvasında üç maçın üçünü de alarak final grubuna kaldı. Takımımıza final maçlarında başarılar diliyoruz.

5.Sınıflarımızın Sergi Ziyareti

09/03/2017
5.sınıf öğrencilerimiz Bedri Rahmi Eyüboğlu sergisini ziyaret etti.
Ressam, şair ve yazar olan Eyüboğlu'nun resimlerini inceleme fırsatı bulan öğrencilerimiz, sanatçının birçok formda eserler ürettiğini gördüler. Geleneksel süsleme ve halk el sanatlarını Batı'nın teknikleriyle birleştiren sanatçı öğrencilerimizde de haranlık uyandırdı.

7. Sınıflar Fen Bilimleri Dersinde Aynaları Gözlemlediler

08/03/2017

7. sınıf öğrencilerimiz fen bilimleri dersini eğlenerek öğrenmeye devam ediyor.Bu kapsamda, öğrendikleri aynalar konusunu, yaptıkları etkinliklerle keyifle pekiştirdiler.

Yapılan çalışmada yemek kaşığı, çukur ayna, tümsek ayna, düz ayna, kağıt, kalem kullanan öğrencilerimiz öncelikle yemek kaşığının iç-dış yüzüne daha sonra dağıtılan çukur ve tümsek aynaların yüzeylerine bakarak çukur ve tümsek aynanın özelliklerini gözlemlediler. Etkinliğin devamında ise simetri olayını (sağ sol tersliği) ve düz aynada görüntü özelliklerini keşfettiler.

Bunların yanı sıra okulumuz güvenlik biriminin kullandığı araç altı güvenlik aynasının tümsek ayna olduğunu, bu aynaların geniş bir alanı gösterme amaçlı kullanıldığını keşfettiler.

“Aynalarda Yansıma ve Görüntü Özellikleri” konusunu deney yaparak tekrar etmiş olan öğrencilerimiz, yaparak, yaşayarak öğrenmenin keyfine vardılar.

            

Anaokulu Öğrencilerimizin GEMS Uygulaması “ Gezegenimiz Dünya”

08/03/2017

Piri Reis öğrencileri ile sürdürülen bilimin temel kurallarını anlamak, bilimi sevmek ve fen bilgisine karşı motivasyonlarını artırmak için yapılan GEMS – Great Explorations in Math and Science (fende ve matematikte büyük araştırmalar) – etkinliklerinde, anaokulu sınıflarımız “Gezegenimiz Dünya” çalışmasını gerçekleştirdiler.

Fen bilimleri laboratuarında yapılan çalışma öncesinde  “ Gezegenimizin şekli nasıldır? Gezegenimizi incelediğimizde neler görürüz?” gibi sorulara yanıt verildi. Öğrenciler pamuk, renkli gıda boyası ve damlalık kullanarak etkinliği gerçekleştirdiler.

Etkinlik sonunda Dünyamızın şekli ve yapısı hakkında bilgilenen öğrencilerimiz iki boya renginin birleşmesi sonucunda başka bir renk elde edilebildiğini de uygulamalı inceleme fırsatını yakalamış oldular.

Fen ve Teknoloji Öğretmeni Neşe GÖRSEM, laboratuar ortamında yapılan bu çalışmalar ile öğrencilerin fen bilimlerine karşı ilgilerinin her geçen gün arttığını belirtti. 

1. Sınıflarımızın Kitap Okuma Projesi

06/03/2017

Okuma alışkanlığı kazanarak ilerlemek Piri Reis’in öğrencilerine sağladığı en güzel kazanımlarından biridir. Bu kazanım doğrultusunda 1. sınıf öğrencilerimiz ‘’Okuma Sandığım’’ kitap projesine hayata geçirmeye başladılar.

Birinci dönemin sonu itibariyle başladığımız proje 64 kitaptan oluşmaktadır. ALTIN, ZÜMRÜT, YAKUT, ELMAS olarak dört bölüm bulunan çalışmada, kitaplarını merakla okuyan öğrencilerimiz “Yaratıcı Okuma Kitabı”ndan etkinliklerini de yaparak okuma anlama becerilerini geliştirmeye devam etmektedirler.

Altın bölümü başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz, belgelerini alma hakkı kazanmışlardır. Öğrencilerimizi kutlar, okuma sevincinin ömür boyu sürmesini dileriz. 

3. Sınıfların GEMS Uygulaması “Ping Oyunu”

03/03/2017

Bilimin temel kurallarını anlayabilmek, bilimi sevmek ve fen bilgisine karşı motivasyonu artırmak için yapılan GEMS aktiviteleri devam ediyor.
3. sınıf öğrencileri kendi oyunlarını kendileri tasarlayarak fen laboratuarında  gerçekleştirdi. Laboratuvarda  gruplara ayrılarak yapılan çalışmada köpük bardak ve pingpong topu kullanıldı.
Bu uygulama ile “Diyafram nefesi nasıl yapılır?”  sorularına uygulamalı yanıt verildi. Konu günlük hayattan birçok örneklerle pekiştirildi.
GEMS aktivitelerinden sorumlu öğretmenimiz Neşe GÖRSEM, bu çalışmalar ile yaparak yaşayarak öğrenmenin kalıcılığını vurguladı.

4. Sınıflar Fen Bilimleri Dersinde “Maddenin Hal Değişimi”ni Gözlemlediler

03/03/2017

4.sınıflar Fen Bilimleri dersinde öğrendikleri “Maddenin Hal Değişimi “ konusunu “Çikolatanın erimesi ve donması”  etkinliği ile pekiştirdiler. Etkinlikte çikolata, ısıtıcı, su, beher ve alüminyum folyo kullanıldı.
Bu uygulama ile öğrenciler erimenin ve donmanın günlük hayatta birçok yerde yer aldığını gördüler. Öğrenciler Katı maddelerin erime ile hal değiştirdiğini yaparak yaşayarak öğrenme fırsatını yakalamış oldular.

Anaokulu Öğrencilerimiz Bilim Müzesinde

02/03/2017

Anaokulu öğrencilerimiz her yıl ziyaret ettikleri Karşıyaka Bilim Müzesi’ni bu yıl da ayrıntılı olarak gezdi. Yedi istasyonu gezen öğrencilerimiz derslerinde öğrendiklerini müzede tekrar etme fırsatı buldular.Çizgi filmlerin nasıl oluştuğunu, motorlu uçakların nasıl hareket ettiğini,sihirli aynaları,boyutlu aynaları, hızlı giden cisimlerin hareketini, elektriği keşfedip, mikroskop ile soğan zarını inceleyen öğrencilerimiz bu gezi ile yaşayarak öğrenmenin keyfine vardılar.